Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

23:01

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, on-line zpravodajství o výbuchu v petrohradském metru pro dnešek končí. Situaci budeme pro Vás zítra sledovat v běžném zpravodajství.

22:59

Co zatím víme o útoku v Petrohradu?:

- Výbuch otřásl vlakovou soupravou mezi zastávkami Senné náměstí a Technologický institut krátce po 14:00 SELČ.

- Nálož explodovala ve třetím vagonu soupravy. Jednalo se o improvizované výbošné zařízení plné kovových úlomků, šroubů a střepů.

- Strojvedoucí po explozi pokračoval v jízdě až do stanice Technologický institut, čímž zabránil většímu počtu obětí

- Policie pátrá po dvou lidech. Po viníkovi exploze v metru a po osobě, která na stanici Náměstí povstání nechala nálož, jež nevybuchla.

- Ruská policie podezírá sebevraha ze střední Asie. Původně hledaný muž zachycený kamerami prý neútočil.

- Policie explozi vyšetřuje jako teroristický čin, nevylučuje ale i jiné možnosti.

- K útoku se dosud nikdo nepřihlásil.

- Při útoku zemřelo podle místních úřadů 11 lidí a 45 dalších bylo hospitalizováno. Počet mrtvých se může změnit, protože řada zraněných je v ohrožení života.

- Mezi zraněnými patrně nejsou žadní turisté.

- Policie má zvýšenou pohotovost v celém Petrohradu včetně petrohradského letiště Pulkovo. Bezpečnostní opatření byla posílena i v Moskvě.

- Provoz metra byl kolem 20:30 SELČ částečně obnoven.

- Od úterý bude v Petrohradu třídenní smutek.

22:46

Ruský publicista a spisovatel Alexandr Prochanov v ruské státní televizi spojil útok v metru s veřejnými protesty proti korupci v ruském vedení, které nedávno přivedly do ulic Moskvy desetitisíce lidí. Zdroj těchto útoků chce destabilizovat situaci v Rusku před (prezidentskými) volbami. Podobné operace se děly i dříve a měly náš stát oslabit. Teď je ale Rusko mnohem silnější a na tyto útoky odpoví,“ řekl Prochanov.

22:36

Braniborská brána nebude nasvícena ruskými národními barvami, protože Petrohrad na rozdíl od Paříže, Bruselu, Londýna či Istanbulu není partnerským městem Berlína.

03.dubna 2017 v 19:10, příspěvek archivován: 03.dubna 2017 v 22:36

Terror in St. Petersburg: Brandenburger Tor wird nicht in den Farben Russlands angeleuchtet: https://t.co/QQwSrF8jo6 https://t.co/OlrRtELYCK

22:35

Ruská policie podezírá z petrohradského útoku sebevraha ze střední Asie, uvedl Interfax. Původně hledaný muž zachycený kamerami prý neútočil.

22:23
  • Ruský prezident Vladimir Putin navštívil petrohradskou stanici metra...
  • Ruský prezident Vladimir Putin navštívil petrohradskou stanici metra...
  • Ruský prezident Vladimir Putin navštívil petrohradskou stanici metra...
22:17

Ruský prezident Vladimir Putin navštívil petrohradskou stanici metra Technologický institut a položil tam květiny. Informovala o tom agentura TASS.

22:07

Politolog Dmitrij Suslov v rozhovoru pro agenturu RIA Novosti řekl, že útok souvisí s ruským vojenským angažmá na syrském bojišti. Upozornil, že útok se stal v době, kdy ve městě pobýval prezident Vladimir Putin. „Měl to být opovážlivý signál, že mezinárodní terorismus bude dál klást odpor ruským operacím,“ dodal.

22:01

Ruský senátor Vladimir Džabarov, rovněž bývalý důstojník FSB, považuje za podivné, že k útoku v metru se dosud nikdo nepřihlásil. I on považuje za možné pachatele radikály z Islámského státu nebo „extrémní nacionalisty z Ukrajiny“.

21:56
  • Budova radnice v Tel Avivu je nasvícená ruskými národními barvami (3. dubna 2017)

    Budova radnice v Tel Avivu je nasvícená ruskými národními barvami (3. dubna 2017) / Autor: Reuters

21:47

„Ukrajinská stopa“ se objevila i v úvahách některých ruských bezpečnostních expertů, o nichž informovala média. Bývalý generál kontrarozvědky FSB Alexandr Michajlov podle rozhlasové stanice Echo Moskvy „nevyloučil, že na výbuchu v metru se mohli podílet občané Ukrajiny“. Za další možné pachatele označil radikální islamisty a „představitele ruské nesystémové opozice“.

21:43

Podle zdrojů ruského listu Kommersant byla zřejmě akce dílem extremistů, nikoli ovšem nutně z Islámského státu. Za výbuch prý možná nesou odpovědnost „nacionalisté z blízkého zahraničí,“ napsal Kommersant v narážce na ukrajinské nacionalisty.

21:35

Výbuch v petrohradském metru má už 11 obětí, oznámily úřady, 45 dalších bylo hospitalizováno. V nemocnicích jen pomalu zjišťují totožnost zraněných, příbuzní k nim nemají přístup.

21:32

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov neodpověděl podle agentury TASS novinářům na otázku, zda se prezident Vladimir Putin chystá po výbuchu v petrohradském metru svolat mimořádnou schůzi bezpečnostní rady. „Budeme vás informovat, zda se tak stane,“ řekl jen. Ruský prezident tradičně pořádá setkání se stálými členy bezpečnostní rady jednou týdně. „Takové setkání se bude konat i tento týden,“ potvrdil Peskov.

21:16

Tři z pěti linek petrohradského metra jsou opět v provozu. Na zbylých dvou, včetně trasy, na které došlo k explozi, jezdí mětro jen v některých úsecích.

21:14

Pro obnovení trestu smrti se vyslovil také předseda petrohradského zastupitelstva Vjačeslav Makarov. „Teroristé musejí být potrestáni nejvyšším možným trestem,“ prohlásil.

21:05

Vůdce ruské politické strany Spravedlivé Rusko, která je blízká Kremlu, vyzval k obnovení trestu smrti pro teroristy. Sergej Mironov řekl, že ruská justice musí v boji s terorismem sáhnout k těm nejtvrdším opatřením. „Naše frakce navrhuje zavést trest smrti pro organizátory teroristických činů a pro jejich pomahače. Trváme na nejvyšším trestu pro všechny, jejichž činy vedou ke smrti desítek lidí,“ řekl Mironov.

20:51

Ruský prezident Vladimir Putin poděkoval petrohradským řidičům za odvážení lidí domů, zatímco je provoz metra pozastavený. Poznamenal, že mnozí motoristé a taxikáři přepravovali cestující zdarma.

20:38
  • Na památku obětí výbuchu v petrohradském metru nosí lidé květiny před stanici...
  • Na památku obětí výbuchu v petrohradském metru nosí lidé květiny před stanici...
20:31

Podle televize REN vyšetřovatelé nevylučují, že pachatel do metra záměrně přišel v „neslovanském“ úboru, aby vyšetřovatele zmátl.