Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Podzemí města mu učarovalo

  9:25aktualizováno  9:25
P r a h a - Málokdo si může říct: Znám podzemí hlavního města. Vladimír Vojíř mezi ně patří. Stačí se zaposlouchat do jeho historek a ocitnete se uvnitř tajemného světa; mumie, kostry pravěkých zvířat, středověké hornické štoly či obdivuhodně důmyslné odvodňovací kanály. "Člověk by vlezl i do pekla, jen proto, aby jej objevil," cituje Vojíř text Karla Čapka, když vysvětluje, proč jej zkoumání podzemí tak uchvátilo. "Už jako kluka mě podzemí lákalo. Sbíral jsme minerály a různé šutry," líčí pětapadesátiletý muž, který stále vyráží objevovat taje skryté pod zemí.

Prvním impulsem pro studium pražských sklepů a proláklin pro něj byla kniha Karla Ladislava Kukly Podzemní Praha.

MŮŽE ZA TO KNIHA
V románku o vojenském zběhovi, který prchá podzemními chodbami, se totiž objevují autentická místa a vchody do chodeb. Postupem času prověřil, zda existují či nikoli.

Povedlo se mu svou zálibu proměnit v povolání. Absolvoval hornickou a geologickou školu, pracoval na stavbě metra jako důlní technik, jeden čas byl zaměstnán i v Národním muzeu, kde se staral o geologické sbírky.
Díky němu se muzeum nad Václavským náměstím může pyšnit lebkami hyeny a lva jeskynního, které v šedesátých letech objevil při častých výpravách do jeskyní na Chlumu u Srbska.

"Do dutin - jeskyní nebo štol - lezu nejen ze zvědavosti. Chci být tomu místu i užitečný a snažím se jej poznávat. Někteří speleologové tam lezou, jenom aby dosáhli na své stanovené mety a aby uklidnili skřítka ve své hlavě. To já nedělám," říká Vojíř, který v současnosti jako soukromý odborník prozkoumává podzemní objekty a pro jejich vlastníky vypracovává projekty na zajištění.

Do podzemí se totiž dobývají nejen speleologové, ale stále častěji bezdomovci, sprejeři či hledači pokladů. Právě oni těmto místům ubližují: stříkají po stěnách, odnášejí cenné minerály nebo jen otevřenou štolu zaplní nepořádkem.

PODZEMÍ PLNÉ HISTOREK
Seznam míst, které Vojíř za čtyřicet let probádal, je skutečně rozsáhlý. "Nikdy jsem nepřekonával hloubkové rekordy, nepočítal jsem ani kilometry v rozlehlých jeskyních," poznamenává. V metropoli zná místa, o nichž většina obyčejných smrtelníků ani netuší. Těžko lze vybírat ty nejzajímavější. Jen namátkou: prohlédl si podzemí parlamentu, Pražského hradu, kláštera premonstrátů na Strahově, pražského arcibiskupství, objevil staré štoly na Petříně či zmapoval novodobé sklepení pod bývalým pomníkem J. V. Stalina.

Ke každému se váže historka. "Mohl bych vyprávět dny," upozorňuje bez vychloubání a vzápětí spustí: "Když se rekonstruoval Šternberský palác pro potřeby poslanecké sněmovny, byli jsem u toho. Měli jsme záhadné prostory pod bývalou knihárnou ústředního geologického ústavu prozkoumat. Většinu humusu - ze kterého se nakonec vyklubal koňský hnůj - vyklízeli dělníci. Na nás přišla řada, až když se báli hloubky třinácti metrů. Dosud instantní koňské exkrementy - v budově totiž sídlila za C.K. eráru rakouská jízdní policie - chytly druhý dech. Voda zahájila kvasný proces."  Tehdy musel ze svými spolupracovníky urychleně vystoupit na povrch a páchnoucí díru definitivně překryla betonová deska. "A konečné resumé? Lze říci, že naše nová rodící se parlamentní demokracie roste z dobrých kořenů," glosuje Vojíř.

POŘÁD JE CO HLEDAT
Po letech strávených při hledání skrytých vstupů by se mohlo zdát, že už nemůže objevit pod městem nic nového. On si to však nemyslí. "Vždycky vás něco překvapí. Pod Prahou je ještě spousta panenských míst, která čekají na otevření. Například stará pražská kanalizace," zasní se Vojíř a opět připomene knihu Podzemní Praha. "Maje obličej zakryt ochrannou maskou proti otravným plynům a podoben obludné příšeře, odvážil jsem se spustiti poprvé k výzkumné výpravě až na dno podzemní Prahy !," napsal v první polovině minulého století Karel Ladislav Kukla - oblíbený spisovatel Vladimíra Vojíře.

Prvním impulsem pro studium pražských sklepů a proláklin pro Vojíře byla kniha Karla Ladislava Kukly Podzemní Praha. (12. dubna 2001)

A co musí umět speleolog?: "Jak říkáme musí mít úctu k díře. Musí tam jít s pokorou. Jsou tam nástrahy, vnímat je, jinak se člověk nedožije vysokého věku. Musí se umět včas vrátit, ti, kteří na návrat nemyslí, se opravdu nevratí. Smrťáků, za níž stála prý nešťastná náhoda, bylo dost. Většinou ale něco podcenili," říká Vladimír Vojíř. (12 dubna 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Kocumová s Baxou opouštějí Změnu, vadí jim Korytářovy názory

Lídr Změny Zuzana Kocumová.

Jan Korytář obhájil pozici lídra i do dalších komunálních voleb, liberecké hnutí Změna, kterou vede, tím ale přišlo o...

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz