Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podvodník si objednával květiny s bankovkami, šetřil na dluh v pokeru

  • 11
Dvouletý trest za podvody při nákupech přes internet dostal u Obvodního soudu pro Prahu 9 mladý muž, který si chtěl trestnou činností našetřit na splacení dluhu z pokeru. Zvolil si netradiční způsob, jak se dostat k penězům. Nechal si posílat kytice s dárkovými předměty a vloženými bankovkami, ale neplatil za ně.

Dvacetiletý Jakub Zeman, který byl za podvod u soudu poprvé už jako mladistvý, vysvětlil svou trestnou činnost jednoduše. Chtěl získat peníze na splacení dluhu z pokeru, který dosáhl půl milionu korun. Podle rozsudku soudce Petra Blažka, který je již pravomocný, si přišel na více než 200 tisíc korun.

Zeman objednával přes internet zboží, které obsahovalo vložené bankovky. Byly to hlavně kytice s bonboniérami a vloženými penězi. Zaplacení objednávky obchodníkům doložil potvrzením o platbě, které bylo zfalšované. Potom už mu stačilo jen převzít kytici na dohodnutém místě a neodpovídat na emaily a telefonáty, kterými obchodníci po pár dnech urgovali zaplacení.

Například v březnu 2016 si tento muž objednal kytici se zakomponovanou hotovostí 2 500 korun. Jindy byly částky ještě vyšší, až 5 000 korun, případně si ke kytici objednal ještě bonboniéru nebo víno, takže výsledek vypadal jako dárek pro oslavence. „Objednané zboží si obžalovaný buď převzal v kamenných prodejnách, nebo si je nechal zaslat na předem určená místa, kde si je osobně vyzvedl,“ stojí v odůvodnění rozsudku.

Když už měl u květinářů provozujících služby i přes internet tak špatnou pověst, že mu nikdo nic neposlal, přeorientoval se Zeman na jiné zboží. Podobným způsobem, tedy díky zfalšovanému potvrzení o platbě, si nechal poslat například několikery náramkové hodinky, mobil nebo koloběžku. Někdy mu zůstalo dovezené zboží, u koloběžky ale odstoupil od kupní smlouvy a obchodník mu za ni vrátil peníze, aniž by se přesvědčil, že mu je „zákazník“ opravdu zaplatil.

Skutečné jméno prozradil bankovní účet

Podvodník měnil jména i emailové adresy, na jedno ale zapomněl. Na potvrzeních o platbách, do kterých doplňoval falešné údaje, byl jeho skutečný účet vedený na jeho jméno. V květnu 2016 objednal dva mobily za 25 tisíc korun a nechal si je dovézt na svou tehdejší adresu v Praze 9. Při předání telefonů už na něj ale čekali policisté.

Jakub Zeman se ke všemu doznal. Škoda, kterou skutečně způsobil, je 234 503 korun, dalších 30 167 korun už se mu podvodem získat nepodařilo. Z peněz, které získal, splatil zhruba 150 tisíc korun z dluhu. Zbytek prohrál v pokeru.

Za podvod mu hrozilo až pět let vězení. V době rozsudku byl ve věznici ve Všehrdech a tam ho soud také nechal. „Uvedený typ věznice mu lépe umožní osvojit si pracovní dovednosti, které mu po výkonu trestu, případně jeho podmíněném propuštění na svobodu, umožní lépe se začlenit do společnosti a vést nadále řádný život,“ uvedl soudce Blažek.

Verdikt padl již v dubnu, čekalo se ale na doručení rozsudku všem stranám. Ani obžalovaný, ani státní zástupce se proti rozsudku neodvolali, a na konci května se proto stal pravomocným.

,

Video