Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Podvodníci okrádají seniory

  16:00aktualizováno  16:00
Brno - Nabízejí zboží, slibují lidem vysoké výhry. Vybírají objemné zálohy, za které však občané později už nic neuvidí. I přes četná varování a preventivní opatření jsou cizí osoby jsou bez váhání vpouštěny do bytů, odkud si bez problémů odnášejí vkladní knížky, stotisícové zálohy či jiné cennosti.

Výhodná koupě či výhra?
Podvodníci lákají ze starších lidí peníze dvěma způsoby. "V prvním z nich pracuje skupina osob, z nichž pouze jeden či dva předvádějí nabízené zboží. Další pozorují, kde mají lidé uloženy peníze. Kromě toho, že je zboží nabízeno za daleko větší částku, než je jeho skutečná hodnota, takže kupující většinou hodně prodělá, si takoví nepoctivci vytipují finanční situaci osoby. Peníze ukradnou rovnou, nebo se za několik dní na místo vracejí pro konkrétní cennosti," popsala činnost podvodníků policejní mluvčí Dagmar Bartoníková.

Druhá forma podvodů je nabízení senzačních výher, věcných cen nebo zájezdů. "Podvodníci oslovují starší lidi pod záminkou, že vyhráli. Vylákají však z nich peníze za jakési poplatky nebo daně. Výherce nechce o domnělou cenu přijít a na předběžnou platbu přistupuje," vysvětlila Bartoníková.

názor

Tak kradou jen slaboši

Špatně vidí, moc neslyší, jsou staří, nemocní, často sami. A právě na ně se zaměřili podvodníci - lidské hyeny. Povadlou inteligenci své marnivé existence používají na to, aby ošálili bezmocné lidi. Vytahují z nich úspory, které často staří lidé shromažďují na věci poslední - vlastní pohřeb.

Zajímalo by mě, jestli je ve vězeňské hirearchii - tolik přísné na sexuální devianty, kteří znásilňují děti - pamatovány na ty, kdož okrádají seniory. Možná ano.

Na lidském neštěstí lze v našem státě parazitovat nejlépe. Vzpomeňme jen na povodně, kampeličky, na různé tunely, do nichž nemajetní, prostí a důvěřiví lidé vložili své jediné úspory.

Svět se nezlepší. Místo tradiční slovanské pohostinnosti je lepší zachovávat nedůvěry vůči cizím lidem. Jaký trest asi potká dopadené podvodníky? Nikdo jim to neodpustí...

Dalibor Maňas

Případy se množí
Podobných případů přibývá. Poslední se stal v úterý dopoledne na Blanensku. "Dvě ženy se zde vydávaly za sestry Českého červeného kříže, které vyřizují odškodnění obětem druhé světové války. Nabízely zálohu patnáct set korun, neměly však na rozměnění. Důvěřivý  devadesátiletý muž je tedy pozval dál a šel hledat menší bankovky. Za dvacet minut návštěvy dokázaly ženy odcizit sedm tisíc tři sta korun," popsala Bartoníková.

Oslovení Brňané odmítají, že by se podobnými praktikami podvodníků nechali nachytat. "Nikdy bych nikoho cizího domů nepustila. Když už otvírám, tak jedině s řetízkem," uvedla dvaasedmdesátiletá žena z Brna.

Úterní krádeži v Blansku na Jižní Moravě předcházelo osm dalších případů. Tři se staly na Hodonínsku, po dvou na Znojemsku a Brněnsku, jeden případ byl nahlášen v Břeclavi. O nejvíc peněz zatím přišla pětaosmdesátiletá paní z Hodonínska. "K jejímu domu přišel muž s dárkem k narozeninám za devadesát tisíc korun. Slíbil jí i odměnu šest set tisíc korun, za tu ale požadoval daň šedesát tisíc. Když žena přinesla v obálkách přes dvě stě tisíc korun, ochotně si chtěl peníze odpočítat a potom si odskočil pro počítač do auta. Po jeho odchodu ženě zůstalo pouhých šest tisíc a příbory," potvrdila mluvčí.

Důležitá je prevence
Zástupci institucí, jejichž jménem podvodníci vystupují, doporučují lidem opatrnost. "Každý náš pracovník má služební průkaz, který musí mít u sebe a na požádání se jím musí prokázat," uvedl zástupce ředitele České správy sociálního zabezpečení v Brně Jaroslav Možný.

Policisté radí nepouštět neznámé lidi do bytu ani v případě, že si stěžují na nevolnost. "Zavolejte pohotovost," radí Bartoníková. Když už podle ní někdo cizí do bytu vejde, je lepší současně přizvat jednoho ze sousedů. "Občané by neměli důvěřovat nikomu, kdo nabízí cenově výhodné zboží a výhry, protože to se nikdy nedělá osobně. Obcházením domů se ani nevybírají peníze na dobročinné účely," dodala mluvčí.

Již před dvěma lety spustili brněnští strážníci společně s Magistrátem města Brna projekt, který má lidem připomínat, jak se chovat, když někdo cizí zazvoní u jejich dveří. "Starším lidem jsme rozdávali nálepky na dveře zevnitř, aby neotvírali každému a aby přemýšleli a zeptali se nejdříve, kdo zvoní a co chce," vysvětlil mluvčí brněnských strážníků Vít Cvrček. Nálepky na vnější straně dveří zase měla případné podvodníky odradit od úmyslu zazvonit. "Nálepek jsme rozdali asi deset tisíc, když se ale případy množí, musíme dotisknout další," dodal Cvrček.

Ve Znojmě se zatím na preventivní činnost proti podobným trestným činům nezaměřili. "Až na podzim plánujeme besedy s občany, při kterých budeme rozdávat i zabezpečovací řetízky," uvedl manažer pro prevenci kriminality ve Znojmě Jiří Letocha.

Autoři:


Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Rodinný gang nutil dívky k prostituci, dostávaly jen čínskou polévku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal tři z pěti členů rodinného gangu, který v Bílině na Teplicku nutil k prostituci...

Ředitelku školy prověřuje policie kvůli řízení v opilosti. Problémů má víc

(Ilustrační snímek)

Do komise, která bude vybírat nové ředitele škol v Ostravě-Jihu, poslali radní za zřizovatele Ludmilu Večerkovou,...

Zloděj bez řidičáku v Ostrově ukradl autobus, jenže s ním neuměl jezdit

(Ilustrační snímek)

Projet se po městě s autobusem se zachtělo zloději na Karlovarsku. Vůz se mu sice podařilo ukrást, ale jízdu s ním pak...

Najdete na iDNES.cz