Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Policie ČR a SR

Podvodníci nabízeli „znehodnocené“ samopaly, z nichž se dalo střílet

  • 2
Policie rozšířila obvinění trojice obchodníků se zbraněmi. Poprvé je obvinila už v roce 2009 z porušení předpisů při obchodu se zbraněmi a nedovoleného ozbrojování. Nyní jim prokázala další množství neoprávněných prodejů a přidala i obvinění z podvodu.

Dva muži a žena ve věku od 39 do 64 let vozili zbraně především z Německa a Rakouska. Policie u nich při domovních prohlídkách našla stovky pistolí, pušek i samopalů.

"Detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu kladli trojici za vinu, že v některých případech dováželi vojenský materiál bez řádného povolení, opatřovali ho padělanými značkami a takto označený jej dále prodávali svým zákazníkům. Drželi zbraně, u kterých nebylo možné prokázat jejich původ, či zakázané střelivo," uvedl mluvčí útvaru Pavel Hanták.

Obvinění nabízeli zákazníkům zboží jak na internetu, tak ve vitrínách v zavedeném obchodě ve východních Čechách. Do Česka ale zbraně nedovezli legálně. Nejenže neměli potřebná povolení, ale často si i vypomáhali podvody.

Některé z dovezených zbraní se obchodníci snažili dodatečně zlegalizovat. Opatřili je padělanými značkami německého zkušebního úřadu.

"Dlouhé vojenské zbraně podvodně deklarovali jako lovecké nebo sportovní. Problémem nebyly ani samopaly, na které firma neměla rovněž povolení. Stačilo je deklarovat jako znehodnocené a bylo po problému. Znehodnocené zbraně totiž nepodléhají žádné registraci, a tak je možné s nimi zcela volně obchodovat," vysvětlil mluvčí Hanták.

Podle policie si tak zákazníci koupili neodzkoušené zbraně, které mohly ohrozit jejich zdraví. Ohroženi mohli být i další lidé. "Funkční zbraně označené jako znehodnocené často končí v podsvětí a slouží k páchání závažné násilné trestné činnosti," řekl Hanták.

Trojice je stíhána na svobodě. Obviněným hrozí až desetileté tresty.


Video