Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Podvod s kasárnami vynesl šest let

  11:51aktualizováno  11:51
Praha, Tábor - Soudit se s armádou se nevyplácí. Táborský podnikatel Libor Šebek připravil obranu o 47 milionů korun. Podle výroku pražského odvolacího soudu si za to má odsedět šest let ve vězení. Šebek prodával budovy kasáren, aniž by za ně armádě zaplatil.

Pražský vrchní soud změnil původní verdikt městského soudu, který loni v září uložil podnikateli "jen" pět let vězení.

Šebek v roce 1994 uzavřel s ministerstvem obrany kupní smlouvu na areál kasáren ve Vimperku na Prachaticku. Podle rozsudku objekty záhy rozprodával dalším zájemcům, ale armádě za ně nezaplatil.

Předseda senátu Jaromír Klimša zdůvodnil zpřísnění trestu společenskou nebezpečností jednání obžalovaného. Upozornil, že způsobená škoda několikanásobně převýšila zákonem stanovenou pětimilionovou spodní hranici pro škodu velkého rozsahu.

Dosud bezúhonný pětatřicetiletý podnikatel si má trest odpykat ve věznici s dozorem.

Šebek: Měl jsem slíbený úvěr
Šebek před podpisem smlouvy ujišťoval realitní kancelář a jejím prostřednictvím i ministerstvo o příslibu bankovního úvěru, z něhož by areál uhradil.

Majetek získal pod podmínkou, že ho do jednoho měsíce zaplatí. Další podmínka mu zapovídala rozprodávat jeho části do doby, než bude splacen.

Obžalovaný však podle soudu nezaplatil ani korunu. Bezprostředně poté, co byl zapsán jako vlastník majetku do katastru nemovitostí, začal objekty rozprodávat.

Podnikatel ale trvá na své nevině: "Bankovní příslib byl jasně předán realitní kanceláři i ministerstvu obrany. Tento doklad tam někde musí existovat."

Už u soudu nižší instance tvrdil, že peníze z rozprodaného majetku byly použity výlučně na rekonstrukci areálu, jehož část, hodnocenou na 110 milionů korun, prý armáda dostala zpět.

Obhájce: Šebek chtěl částku splatit
Podle advokáta měl Šebek v úmyslu armádě dlužnou částku splatit, ale překazil mu to finanční úřad.

Když totiž Šebek nezaplatil daň z prodeje nemovitostí a na výzvy finančního úřadu nereagoval, vydal katastrálnímu úřadu příkaz, že může povolit převod vlastnictví z Šebka na další osoby až v okamžiku, kdy kupující daň za obžalovaného zaplatí.

Tento krok finančního úřadu podle obhájce způsobil, že jedna plzeňská firma, která od Šebka chtěla odkoupit část kasáren za 85 milionů korun, na poslední chvíli od smlouvy odstoupila. "Šebek tak přišel o peníze, z nichž chtěl armádě dluh zaplatit," uvedl advokát.

Ředitelka vimperského finančního úřadu Marie Šleisová, která v procesu se Šebkem svědčila, ale prohlásila, že její úřad postupoval přesně podle předpisů. Uvedla, že podnikatel neplatil daň, nepřebíral od úřadu zásilky a na upomínky nereagoval. Úřadu proto podle ní nezbyla jiná možnost, než daň vymáhat od lidí, kteří od Šebka nemovitosti kupovali.

Obrana neprověřila, zda je kupující solventní
Při předchozím soudním přelíčení vyšlo najevo, že komise pro prodej a převod neupotřebitelného majetku ministerstva obrany počátkem 90. let neprověřovala solventnost zájemců o stovky přebytečných nemovitostí a rozhodovala se jen na základě doporučení realitní kanceláře.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...Najdete na iDNES.cz