Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Podvádí se s byty? Důkazy nejsou

  9:08aktualizováno  9:08
Praha - Podvádí se při pronajímání bytů v Praze 1? Mnozí si myslí, že ano. Důkazy ale ani po čtyřech měsících šetření nikdo nepředložil. Kontrolní výbor zastupitelstva Prahy 1 nepotvrdil například ani podezření zastupitele za ODS Christiana Thuriho, který tvrdí, že někteří lidé dostali byty na základě fingovaného těhotenství partnerky nebo nepravdivých údajů, že uzavřou manželství.
"Všechny podněty k podezřelým případům přidělování nájemních bytů prošetřujeme, jednoznačný důkaz, že docházelo k podvodům, ale nemáme," přiznal místopředseda kontrolního výboru a opoziční zastupitel Jan Votoček (Pravý blok). "Závěrečnou zprávu předložíme zastupitelstvu zřejmě 3. června," dodal.

Christian Thuri je ale přesvědčen, že k machinancím skutečně dochází. "Zjistil jsem, že alespoň v jednom případě byl pronájem bytu schválen lidem, kteří sice nahlásili očekávané narození dítěte, dosud ho ale nemají. Další se prokázali objednávkou svatby, ale nakonec se nevzali, a dokonce prý spolu už ani nežijí. Tím, že jim radní pronajali byty na dobu neurčitou, mohou si ho nyní levně koupit."

Například v Pštrossově ulici tak měli získat dvoupokojový byt za necelých 580 tisíc korun. Jeho tržní cena je přitom až pětkrát vyšší.

Podle místostarostky Prahy 1 Jany Příhodové (ODS) je ale těhotenství partnerky nebo chystaná svatba pouze jedním z asi deseti bodovaných kritérií, na základě kterých radní přidělují byty. "Nemáme ale žádný důkaz, že by i třeba v tomto jediném kritériu docházelo k nepravostem," upozornila.

Starosta Jan Bürgermeister (ODS) dokonce minulý týden vyzval Thuriho prostřednictvím advokátní kanceláře, aby svá tvrzení buď dokázal, nebo se omluvil.

"Poškozuje práci mnoha lidí. Žalobu na něj podávat nebudu, měl by si ale uvědomit dopad svých obvinění," uvedl. Thuri se však omlouvat nehodlá.

Podnětů na podezřelé přidělování bytů v Praze 1 obdržel kontrolní výbor od obyvatel i zastupitelů už několik. Žádný se ale nepodařilo prokázat.  Kontrolní komise složená z úředníků radnice, která prošetřovala přidělení všech bytů za poslední tři roky, konstatovala, že k podvodům nedošlo.

Analýza pronajímání obecních bytů na území celé Prahy, zpracovaná magistrátem, ale dospěla k závěru, že by radnice měly více dbát na prověřování pravdivosti údajů, které lidé uvádějí ve svých žádostech. "Naše kontrola to potvrzuje. Přidělování bytů někdy doprovází přílišná benevolence," tvrdí Votoček.
Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...Najdete na iDNES.cz