Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Podvádět v průzkumech Sanepu je stále snadné. Ale neúčinné, tvrdí ředitel

  14:53aktualizováno  14:53
Pražský redaktor iDNES.cz dva měsíce ovlivňoval průzkumy veřejného mínění Sanep jako fiktivní důchodce z Vysočiny a volič KSČM. Jeho identitu ale za celou dobu nikdo nezkontroloval. Sanep se brání: Pár set záškodníků se na výsledcích neprojeví a armáda podvádějících by se nikomu nevyplatila.

Průzkum Sanep. Ilustrační foto | foto: SANEP

K zaregistrování do průzkumů Sanepu stačí platný e-mail a vyplnění základních údajů. Stejný pokus iDNES.cz provedl předloni. Od té doby se změnilo snad jen to, že při registraci přibylo oznámení o sankcích v případě uvedení nepravdivých údajů. Nikdo ze Sanepu se je ale za celé dva měsíce nepokusil ověřit.

Souhlas se zpracováním údajú společností Sanep a prohlášení o pravdivosti údajů

Prohlášení o pravdivosti údajů při registraci.

Šéf Sanepu metodu hájí. "Důvěryhodnost a identitu respondentů ověřujeme několika metodami, jednu z nich tvoří ověřovací kontrolní průzkumy či otázky. Vedle monitorování IP adres a dalších technických dat pak k další kontrole dochází v rámci motivačního programu, osobní korespondence s respondenty či výskytu náhodných anomálií," sdělil Oldřich Zajíc iDNES.cz.

Sanep má zhruba 200 tisíc zaregistrovaných respondentů. Průzkumů se běžně zúčastňuje čtyři až pět tisíc lidí. Zajíc tvrdí, že reprezentativní vzorek v průzkumech Sanepu nikdy neklesl pod 1 500 dotazovaných.

Zajíc proto vyloučil, že by několik set záškodníků, ze kterých se teprve vybere vzorek, mohlo průzkumy vážně ovlivnit. "Zaručujeme chybovost do 0,2 procenta," tvrdí šéf Sanepu.

Nebojí se ani toho, že by si například některá strana objednala větší počet lidí nebo vývoj softwarového robota, kteří by výsledky cíleně zkreslovali ve velkém měřítku. "To by stálo tolik peněz jako druhé parlamentní volby, a to se nikomu nevyplatí," míní Zajíc.

Odborník zabývající se průzkumy veřejného mínění Ján Mišovič z Teologické fakulty Jihočeské univerzity má za to, že by případné úmyslné zkreslování výsledků agenturou vyšlo najevo. "Když stejné téma dělá jiná agentura, tak na základě komparace se ty první výsledky ukážou nespolehlivé," tvrdí.

Internetový průzkum láká ty, kdo rádi odpovídají

Problém však není v počtech. Ján Mišovič poukazuje na to, že věrohodnost průzkumů Sanepu snižuje mimo jiné to, že jsou vedené formou ankety a navíc prostřednictvím internetu. "Anketa trpí tím, že tam probíhá samovýběr. A pokud jde o písemnou anketu, tak se většinou zapojují lidé, kteří rádi odpovídají," poukazuje na nedostatky.

Další neduh je Sanepem zaručený věkový rozsah od 18 do 69 let. Nejenže vypadává populace starší 69 let, navíc čtyřicet procent domácností stále nemá připojení k internetu a méně uživatelů je hlavně mezi staršími lidmi.

Zajíc je přesvědčen, že mezi terénními a internetovými průzkumy není rozdíl. "Kromě pohlaví a přibližného věku při osobním dotazování nic nezjistíte najisto, a někdy ani to ne," říká. A poukazuje na výhody internetu: "Při dotazu, zda jste homosexuál, budete spíš lhát na ulici než anonymně na webu."

S tím Mišovič nesouhlasí. "Nejspolehlivější je osobní rozhovor, ale ne na ulici, ale nějakým vhodným výběrem. Sice je to umělá situace, ale stejně je to optimální cesta, jak ty informace získat," uzavírá.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Najdete na iDNES.cz