Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Děkujeme čtenářkám a čtenářům za pozornost, přejeme klidný poslední pracovní den týdne a hezký víkend
11:35
Třídenní maraton, který začal pár hodin před středečním příletem ruského Dmitrije Medveděva, po odletu Baracka Obamy končí. Summit se obešel bez dopravních či bezpečnostních komplikací, smlouva START je podepsána. Zbývá její ratifikace ruskou Státní dumou a americký Senátem.
11:30
Otázku energetické bezpečnosti, která během třídenních jednání rovněž vyvstala, podtrhl začátek budování plynovodu Nord Stream z Ruska do západní Evropy. Plynovod obejde Ukrajinu, která se s Ruskem o dodávky v minulosti dohadovala, a střední Evropu.
11:26
Klaus potvrdil, že Američané nenápadně lobbovali za účast firmy Westinghouse na dostavbě Temelína. "Řekl jsem jim, že doufám, že ta nabídka firmy Westinghouse bude dostatečně cenově zajímavá," mrkl spiklenecky prezident.
11:17
Dalšími tématy byly vztahy NATO a EU a také vědecká spolupráce Spojených států a Česka. Politici je ale řešili jen velmi stručně.
11:15
3. Temelín: Spíše se rozebíral obecně vzhledem k energetické bezpečnosti. Je však zjevné, že Američané by stáli o to, aby firma Westinghouse získala část této zakázky, opakují to jejich vrcholní představitelé pořád a stalo se to i dnes dopoledne v Praze. Není to ale přímé prosazování, spíše lobbing.
4. Protiraketová obrana: Američané nadále, i když zrušili radar, počítají s určitou naší účastí. Konkrétně zatím nebylo řečeno, co by to mělo být, protože ještě zcela jasný záměr, co nakonec udělají. Přiklánějí se k mobilním zařízením, které by byly součástí protiraketové obrany a k tomu vlastně nikoho moc nepotřebují. Co by chtěli přesně od nás, nebo zda něco, nebylo řečeno.
11:12
Exkluzivní zdroj MF DNES poskytl informaci, jaká byla témata jednání na Hradě:
1. Nový velvyslanec USA v Praze: "Hovořilo se o tom, sami Američané nepovažují tu situaci za šťastnou, že tady není jejich zástupce už 14 měsíců. Obama slíbil, že to bude vyřešené do několika týdnů, tedy rychle. Ten člověk, který tady bude, byl skutečně v americké delegaci v průběhu summitu v Praze."
2. Afghánistán: Jedno z hlavních témat schůzky dnes dopoledne. Američané naši účast v Afghánistánu oceňují, chtěli by ji posílit. Klaus i Fischer Obamovi řekli, že politicky je to u nás citlivé a poměrně složité. Ale je tu novinka: česká vláda navrhne, že do Afghánistánu už nebude prosazovat obsluhu radaru Arhtur, ale že místo těchto lidí by navíc jeli pouze instruktoři, kteří by cvičili afghánské vojáky a policisty. Návrh ještě není hotový, Američanům se prý ale líbí. Jde o to, zda jej ČSSD podpoří.
11:03
Prezident Václav Klaus novinářům při asi šest minut dlouhém briefingu ještě řekl, že na pořadu jednání dnes byly bilaterální vztahy USA a Česka. Řešila se i česká účast v Afghánistánu. Klaus vysvětlil, že v Česku není snadné získat politickou podporu pro navýšení české účasti, a dodal, že se pokusí v tomto směru zapůsobit.
Jediným zbývajícím bodem dění kolem třídenních manévrů v Praze zůstává tisková konference premiéra Jana Fischera před jeho odletem do Spojených států.
10:59
U hotelu Hilton demontují zátarasy. Začínají odcházet i policejní hlídky.
10:53
Americký prezident v Praze strávil necelých 26 hodin, odlet proti původnímu předpokladu asi o 40 minut uspíšil.
10:49
Žádost americké strany o schválení nového velvyslance pro Českou republiku dorazila na Pražský hrad devět hodin poté, co otázku velvyslance probírali Václav Klaus a Barack Obama. Novinářům to řekl prezident Klaus, který se takové rychlosti podivil. Americká strana tedy měla žádost už předem připravenou.
10:46
Mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan si nemohl vynachválit spolupráci veřejnosti během bezpečnostních opatření v metropoli. "Pochopení a kázeň chodců i řidičů byla ještě lepší než při minulé návštěvě amerického prezidenta. "Lidé respektovali všechna opatření," poznamenal. Podle něj bylo také znát, že dnes do ulic vyjelo méně automobilů, protože přes dvacetiminutovou uzavírku magistrály se neobjevily výraznější kolony než v jiných dnech za běžného provozu.
10:43
Letoun Air Force One se odlepil od dráhy pražského ruzyňského letiště. Barack Obama odlétá ze své druhé návštěvy České republiky. Odváží odtud podpis dohody START, kterou uzavřel s Ruskem a která vymezuje, jak obě země budou dále omezovat své jaderné arzenály.
10:41
Budoucí americký velvyslanec v Česku už si zřejmě obhlédl své nové působiště. Český prezident Václav Klaus na tiskové konferenci po odjezdu Američanů z Hradu prohlásil, že dotyčný diplomat byl součástí delegace prezidenta Baracka Obamy na rusko-americkém summitu.
10:32
"Nemohu uvádět podrobnosti, ale je to moc milý a příjemný člověk," řekla iDNES.cz k návštěvě Baracka Obamy v Česku Markéta Šebková, mluvčí hotelu Hilton, kde byl prezident ubytovaný. Na začátku jeho návštěvy byl hotel plně obsazený, jeho provoz to nijak nenarušilo. Podle mluvčí americká delegace využila konferenční místnosti hotelu k jednáním.
10:31
Air Force One začal rolovat po letištní ploše Staré Ruzyně a míří na místo startu.
  • Americký prezident Barack Obama nastupuje do svého letadla Air Force One chvíli před odletem z Prahy. (9. dubna 2010)

    Americký prezident Barack Obama nastupuje do svého letadla Air Force One chvíli před odletem z Prahy. (9. dubna 2010) / Autor: Jan ZátorskýMAFRA

10:26
Doprovodná vozidla opouštění letištní plochu, do letadla nastupují poslední lidé, kteří na palubu patří.
10:25
"Policejní opatření v okolí Hiltonu trvají od úterního večera až do odletu amerického prezidenta," řekl iDNES.cz vrchní inspektor pražské vnější služby Marek Adam. Na opatřeních se podílelo dvě stě policistů. "Dosud se nevyskytl žádný incident, všichni opatření respektovali," doplnil.
10:22
S Obamou se loučí šéf prezidentské kanceláře Weigl, šéf hradního protokolu Forejt a český velvyslanec v USA Kolář.
Obama vyběhl po schůdkách, ve dveřích letadla zamával pravicí a zmizel v útrobách stroje s volacím znakem Air Force One.
10:22
Obama už je na letišti, vystoupil z limuzíny a po červeném koberci míří ke schůdkům přistaveným u prezidentského boeingu.
10:13
Obamova kolona už nestojí na druhém nádvoří Pražského hradu. Odjela zřejmě přes Prašný most a směřuje k Ruzyni, odkud prezident odletí. Celé setkání na Hradě tak netrvalo ani půl hodiny. Tisková konference Václava Klause je podle informací iDNES.cz plánovaná za několik okamžiků.
10:09
Policie zrušila dopravní omezení u hotelu.
10:05
U hotelu Hilton stále zůstávají obrněné transportéry. Vyjíždějí odtud stále automobily patřící k americké delegaci.
10:03
Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen vyjádřil přesvědčení, že podpis smlouvy START v Praze otevře cestu spolupráci Aliance a Ruska v otázce protiraketové obrany.
09:58
Vzápětí po Obamově odletu se vydá do USA také český premiér Jan Fischer. Stráví tam několik dnů, hlavním bodem programu bude summit o jaderné bezpečnosti ve Washingtonu 12. a 13. dubna.
"Premiér se zařadí mezi lídry 43 zemí, které prezident Obama na prestižní summit pozval. Jedná se zejména o země s aktivním, začínajícím či plánovaným jaderným programem," píše se na webu vlády.
Před summitem se premiér zastaví za krajany v New Yorku, uctí památku obětí z 11. září 2001 nebo se setká se studenty, kteří mapují osudy českých Židů.
  • Prezident Václav Klaus přijal na Pražském hradě Baracka Obamu. (9. dubna 2010)

    Prezident Václav Klaus přijal na Pražském hradě Baracka Obamu. (9. dubna 2010) / Autor: Michal RůžičkaMAFRA

09:37
Šéf cizinecké policie Vladislav Husák iDNES.cz řekl, že většina zahraničních hostů už je mimo Českou republiku. "Jejich pobyt se až dosud obešel bez problémů," poznamenal. Podle něj nebyla bezpečnostní opatření předimenzovaná nebo naopak podceněná. "Byla optimálně nastavená k významu události a pozvaných osob," dodal.
09:36
Kolona Baracka Obamy dojela na Pražský hrad. Obama prošel kolem novinářů a zmizel v Zrcadlovém sále.
09:31
Magistrála u Hiltonu je stále uzavřená, lidé už ale smějí na chodníky. Oproti Pražskému hradu je zdobnější scéna na letišti - stojí tu připravený Air Force One, dokonce je i položený červený koberec ke schůdkům.
zpravodaj Zprávy iDNES.cz zpravy.idnes.cz domaci Domácí OBRAZEM: Jak přísně střežený summit zasáhl do života Pražanů http://zpravy.idnes.cz/obrazem-jak-prisne-strezeny-summit-zasahl-do-zivota-prazanu-p5e-/domaci.asp?c=A100408_203606_domaci_hv 2010-04-08T21:31:00 Kordony v ulicích a odstřelovači na střechách dávali tušit, že se Praha neprobudila do obyčejného dne. Být na mušce není příjemné. Podívejte se, jak se během summitu Pražané vyrovnávali s přísnými bezpečnostními opatřeními. http://i.idnes.cz/10/041/superfototyp/JB324e6e_IMG_8703.jpg Bezpečnostní opatření v okolí Pražského hradu. (8. dubna 2010) A100408_203606_domaci_hv zpravodaj Zprávy iDNES.cz zpravy.idnes.cz domaci Domácí DOKUMENT: Seznamte se s plným zněním odzbrojovací smlouvy z Prahy http://zpravy.idnes.cz/dokument-seznamte-se-s-plnym-znenim-odzbrojovaci-smlouvy-z-prahy-1cr-/domaci.asp?c=A100408_191126_domaci_taj 2010-04-08T19:11:26.713 Přečtěte si charakteristiku odzbrojovací smlouvy neformálně označované jako nový START, kterou dnes v Praze podepsali prezidenti Dmitrij Medveděv a Barack Obama. Text dohody má preambuli a 16 článků, je opatřen protokolem a jednostranným ruským prohlášením o protiraketové obraně. http://i.idnes.cz/10/041/superfototyp/JB324fbc_0ZQTXDBM.jpg Barack Obama a Dmitrij Medveděv při podpisu smlouvy START ve Španělském sále Pražského hradu. (8. dubna 2010) A100408_191126_domaci_taj zpravodaj Zprávy iDNES.cz zpravy.idnes.cz praha Praha MAPA: Dopravní omezení v Praze kvůli schůzce Obama - Medveděv http://zpravy.idnes.cz/mapa-dopravni-omezeni-v-praze-kvuli-schuzce-obama-medvedev-pa5-/praha.asp?c=A100407_152149_praha_kot 2010-04-07T15:21:49.877 Mimořádná opatření během návštěvy amerického a ruského prezidenta výrazně zasáhnou do života Pražanů. Podívejte se na mapu, kde všude narazíte od 7. do 9. dubna na dopravní uzavírky a omezení. http://i.idnes.cz/10/013/superfototyp/JB30a2ac_atur.jpg Ilustrační foto A100407_152149_praha_kot zpravodaj Zprávy iDNES.cz zpravy.idnes.cz zahranicni Zahraniční Od Brežněva po Obamu aneb jak se v historii pečetily odzbrojovací smlouvy http://zpravy.idnes.cz/od-brezneva-po-obamu-aneb-jak-se-v-historii-pecetily-odzbrojovaci-smlouvy-1rk-/zahranicni.asp?c=A100401_142433_zahranicni_ipl 2010-04-05T19:15:00 Až stvrdí svým podpisem americký prezident Obama s ruskou hlavou státu Medveděvem 8. dubna v Praze smlouvu START o jaderném odzbrojení, zařadí se po bok mnoha svých předchůdců. Různé smlouvy o strategických zbraních se totiž podepisovaly už mnohokrát. Většinou ale na území USA nebo Ruska, respektive ještě SSSR. http://i.idnes.cz/10/034/superfototyp/JB322297_profimedia_0040368913.jpg George Bush starší a Michail Gorbačov si vyměňují pera při podpisu smlouvy START 1 v roce 1991 v moskevském Kremlu. A100401_142433_zahranicni_ipl zpravodaj Zprávy iDNES.cz zpravy.idnes.cz prilohy Přílohy SPECIÁL: Obama a Medveděv v Praze http://zpravy.idnes.cz/podpis-smlouvy-start-v-praze-djr-/domaci.asp?o=0&klic=64111 2010-04-07T13:24:10.973 USA a Rusko se dohodly na nové smlouvě START o jaderném odzbrojení. Prezidenti Obama a Medveděv si k podpisu 8. dubna 2010 vybrali Prahu. http://i.idnes.cz/10/041/superfototyp/MBB324342_obamamedvedev.jpg koláž - Barrack Obama a Dmitrij Medveděv před Pražským hradem A100407_132410_prilohy_itu

Diskuse

Lenhii: hlavně že o těch problémech s propiskami se už ví jakou dobu (16:00)

palič3: ruský list Pravda to celkem vystihnul (15:31)

lagarta gordita: zevrubně taky znamená podrobně! (15:26)

palič3: A hned po návratu domů si oba prezidenti s tou smlouvou vytřou prdele (15:21)

Lenhii: nebo počkal ten, co vyzval k podpisu... jinak Medvěděv čeká už od včerejška... (14:50)

zorg95: socializta - Podobné situace jsou řízeny protokolem a Medvěděv je déle ve funkci, proto na něj Obama čekal. Ale je jednodušší plkat než si něco zjistit že? ;-) (13:19)

Skoolak: Podepsano :) (12:40)

socializta: Líbí se mi, že Obama musel na pana Medvěděva čekat - alespoň se jasně ukázalo, kdo je tady pánem! (12:22)

Radek1981: !e!: to jo - to by chtělo - bohužel Váša mu spíš poleze do zadku :-/ (9:01)

Allien Ant Farm: http://www.zbavme-se-nasich-politiku.unas.cz/ (22:55)

!e!: a nezapomeň se vašku zeptat na 68., tím ho zaručeně nasereš :P (21:34)