Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lékaři operují dvojčata v tělech matek. Bez zákroku by přežít nemusela

  0:01
Lékařům z Centra fetální medicíny se už několik let daří operovat děti v těle matky. Odoperovali takto už přes sto padesát žen. Největší výhodou takových zákroků je podle lékařů to, že matka pak může většinou dítě porodit v plánovaném termínu a přirozenou cestou.

Olga ve svých dvaatřiceti letech zjistila, že je potřetí těhotná. Dvojčata. Její radost však netrvala dlouho. V 26. týdnu totiž lékaři zjistili, že děti mají takzvaný transfuzní syndrom, kdy si jednovaječná dvojčata mezi sebou cévními propojeními nerovnoměrně vyměňují krev. Zatímco jeden z plodů je „dehydratovaný“, druhý je oběhově přetížený. Oba jsou proto v ohrožení života. Hrozilo, že jeden či oba z chlapců zemřou.

Po návštěvě několika dalších odborníků se dostala do Centra fetální medicíny Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí. „Tam nám lékaři řekli, že díky spolupráci s belgickou nemocnicí existuje už možnost operovat v těle matky. Že operace bude buď probíhat v Praze, nebo v Belgii,“ popsala.

Maminka Olga nakonec rodila v Belgii (30. května 2019).

Nakonec lékaři zvolili právě operaci v Belgii. Proběhla v pořádku. Další den však Olga začala rodit. Dvojčata se tak narodila v 27. týdnu, dvě minuty po sobě. „Přivezli mi je ukázat. Byli celí oteklí, zahadičkovaní, takový malý nic. Měli ani ne kilo,“ popsala. „Další týden byl nejhorší, protože se mělo ukázat, jestli to dvojčata vybojují, nebo ne,“ dodala. Navíc byla Olga v cizí zemi bez rodiny i manžela.

Přes komplikace se však stav dvojčat začal postupně zlepšovat. „Slyšíme, vidíme. Akorát chůzi nemáme úplně doladěnou, ale myslím, že na to, jak to vypadalo, to dopadlo dobře,“ zakončila spokojeně maminka.

Dříve děti umíraly

V Česku se narodí přibližně dva tisíce dvojčat ročně, z toho pětina jednovaječných. Na rozdíl od dvouvaječných mohou mít jednovaječná dvojčata společnou placentu, což vyvolává problémy. „V Česku se ročně vyskytne zhruba čtyřicet až šedesát těhotných, které mají jednovaječná dvojčata, která potřebují intervenci,“ přiblížil garant Centra fetální medicíny Ladislav Krofta. Ještě před pár lety přitom tyto děti na komplikace běžně umíraly nebo se rodily nemocné důsledkem porodu ve velmi časných týdnech těhotenství.

Většina z těchto maminek, 25 až 30, se dnes dostane do Centra fetální medicíny, které vzniklo v roce 2012 a jako jediné v zemi se systematicky věnuje nitroděložním operacím nenarozených dětí. Do konce května 2019 se v CFM ÚPMD provedlo 162 operací.

Nejčastěji (v 92 případech za dobu své existence) se přitom lékaři věnují řešení právě transfuzního syndromu u dvojčat – lékaři přeruší cévní spojky na placentě mezi jednovaječnými dvojčaty pomocí laserového paprsku. Pokud mají jednovaječná dvojčata společnou placentu, děti se nestejnoměrně dělí o množství krve. Lékaři placentu rozdělí na dvě samostatné části, které nemají propojené cévy.

„Staráme se tu o děti, které mají problém, který před rokem 2010 zcela řešitelný nebyl a děti umíraly,“ popsal vedoucí lékař CFM Lubomír Hašlík. „Určitě by některé přežily, ale ženy by porodily velmi brzo, děti by byly hodně nemocné. Dá se říct, že ten posun je radikální a nesrovnatelný,“ dodal.

Zákrok je zázrak, říká matka

S transfuzním syndromem se setkala i dvaatřicetiletá Veronika. Lékaři v Brně u ní ve 14. týdnu těhotenství zjistili, že jeden plod se špatně vyživuje. „Strašně jsem se bála. Hned, jak mi to řekli. Jeden den jsme byli v Brně a další den jsme už museli do Prahy,“ popsala Veronika spád událostí. Lékaři v Podolí pak Veronice diagnostikovali právě transfuzní syndrom. Na operaci čekala do 19. týdne. „Když se to nejvíc zhoršilo, tak šli jsme na tu operaci,“ dodala. 

Hned druhý den po zákroku šla na ultrazvuk a zjistila, že dívkám se daří dobře. Po 34. týdnu porodila. Zákrok považuje za zázrak – bez něj by podle ní děti nejspíš nepřežily. „Buď jedna, nebo ani jedna,“ dodala.

Dříve se operace prováděly v Belgii, od roku 2013 se však výkony provádějí samostatně v ÚPMD. Nejčastěji lékaři operují mezi 20. a 28. týdnem těhotenství. U komplikací s dvojčaty přežije zákrok v osmi případech z deseti alespoň jeden plod, oba plody přežijí v pětašedesáti procentech případů. Bez těchto zákroků by byla čísla okolo dvaceti až třiceti procent.

Předčasně narozené děti se často potýkají se zdravotními komplikacemi. Jejích počet v Česku stále roste, v současné době je to asi osm procent všech novorozenců, v roce 2002 to bylo kolem pěti procent. 

Díky lepší péči a jejich soustředění v perinatologických centrech mají děti vyšší šanci na život bez komplikací, a to i ty s extrémně nízkou hmotností pod 500 gramů a narozené už od 22. týdne. Čím nižší je porodní váha, tím bývá riziko zdravotních komplikací vyšší. Lidé, kteří se narodili extrémně brzy, také častěji trpí například hyperaktivitou nebo psychickými problémy.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Zelenskyj odvolal šéfa kybernetické špionáže kvůli skandálu s bytem manželky

1. května 2024  22:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU...

V Břeclavi na chlapce spadla branka, na následky zranění zemřel

1. května 2024

V Břeclavi ve středu v podvečer po úrazu na hřišti zemřel dvanáctiletý chlapec. Policie okolnosti...

Řidič Porsche srazil ve Vysočanech ženu s kočárkem, ta utrpěla vážná zranění

1. května 2024  20:36

V pražských Vysočanech sjel řidič automobilu ze silnice a srazil ženu s kočárkem. Podle mluvčího...

Školák měl v osmi letech dvě mrtvice. Nemocných dětí od covidu přibývá

1. května 2024

Premium Netušili jsme, že mrtvici mohou dostat i děti, říkají rodiče těch, které to zažily. Některé dokonce...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého ovčáckého psa? Tak...