Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Podnikatele Starku udali lidé z podsvětí

  1:00aktualizováno  9:29
Vlastní lidé zřejmě zradili fotbalového bosse Jaroslava Starku. Ten je od úterý obviněn, že před čtyřmi lety stál za zmizením otce podnikatele Radovana Krejčíře. Lambert Krejčíř podle policie při únosu zemřel, jeho tělo se nenašlo.

Fotbalového bosse Jaroslava Starku zřejmě zradili vlastní lidé. | foto: Dan MaternaMF DNES

Vlastimil SpěvákKdo je Vlastimil Spěvák?
Starkův mocnější společník


MF DNES zjistila, že policie rozjela zatýkání na základě výpovědí lidí z podnikatelského podsvětí, kteří s vyšetřovateli spolupracují jako utajení svědci.

Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že tato svědectví v kombinaci s dříve nashromážděnými důkazy Starku a jeho společníky z únosu usvědčují. Starka jakoukoliv vinu odmítá.

Podle lidí, kteří podrobně znají obvinění, vyplývá z nových výpovědí i motiv, proč příbramský podnikatel nechal Krejčířova otce unést. Chtěl ho podle nich použít jako páku k vydírání jeho syna, u kterého měl v té době stomilionový dluh.

"Obvinění vychází z aktuálních poznatků v kombinaci se staršími důkazy. Konkretizovat to nebudu," řekl dozorující státní zástupce Martin Omelka.

Ve středu vyšetřovatelé zadržené vyslýchali. A pokračovalo i zatýkání. Na Slovensku policie zadržela podnikatele libanonského původu Tareka Becharu, který dříve patřil k nejbližším spolupracovníkům Radovana Krejčíře.

Bechara podle policejní verze únos společně se Starkou a viceprezidentem příbramského klubu Vlastimilem Spěvákem organizoval. Dalších pět zatčených únos podle policistů provedlo. Státní zástupce dnes bude přesvědčovat soud, aby všech osm poslal do vazby.

Policie také ve středu obhajovala dramatický způsob, jakým Útvar rychlého nasazení (URNA) v úterý zatkl Jaroslava Starku uprostřed dálnice. Bylo to prý z taktických důvodů: zejména proto, aby byli všichni podezřelí zatčeni ve stejnou dobu. Mezi členy Starkovy ochranky byl i bývalý pracovník URNA Petr Holoubek, který tato taktická pravidla pomáhal formulovat. - více zde

Zatýkání podnikatele Starky Starkovo zatčení:
policie se bála bodyguarda


Policie má motiv, přímé důkazy ne
Policie se už několikrát snažila prokázat, že za zmizením Lamberta Krejčíře stojí příbramští fotbaloví bossové Jaroslav Starka a Vlastimil Spěvák. Nikdy však neshromáždila dostatečně přesvědčivé důkazy.

Starka, Spěvák a jejich šest spolupracovníků bylo obviněno z loupeže a zbavení osobní svobody s následkem smrti. Celý den strávili u výslechů. Policie tvrdí, že se podíleli na únosu Lamberta Krejčíře, při kterém otec podnikatele Radovana Krejčíře zemřel. Navíc mu také uloupili kolem třiceti milionů korun. Tři z obviněných - Starka, Spěvák a libanonský podnikatel Tarek Bechara - únos podle státního zástupce Martina Omelky zorganizovalo, dalších pět ho pak vykonalo.

Motivem byly podle policie Starkovy finanční rozepře se synem Lamberta Krejčíře Radovanem. Starka měl údajně půjčeno od Krejčíře asi sto milionů korun a nedařilo se mu je splácet. Únosem otce chtěl Radovana Krejčíře donutit k tomu, aby mu alespoň kus dluhu umazal.

To celé zní jako logický motiv. Problém je, že s touhle verzí pracovali už před čtyřmi lety i ostravští kriminalisté. Na rozdíl od svých pražských kolegů však nikdy nepřesvědčili státního zástupce, že by případné obvinění uměli dokázat.

"Upřímně si nedokážu představit, co nového a zásadního mohli teď objevit. To hlavní, tělo Lamberta Krejčíře, pořád chybí. A bez toho se jim cokoliv bude obtížně prokazovat," řekl jeden z policistů, kteří se v minulosti na vyšetřování podíleli.

Langer věří v nové důkazy
V nové důkazy naopak věří ministr vnitra Ivan Langer: "Byl jsem přesvědčován a jsem přesvědčen, že zatčení bylo nutné v souvislosti s novými skutečnostmi v případu." Co všechno může zatím policie dokázat? "Trestní stíhání je na začátku, o tomhle skutečně nemůžeme mluvit. Ale zjištění ukazují na konkrétní osoby," řekl včera žalobce Omelka.

Jedním z hlavních důkazů jsou záznamy signálů mobilních telefonů, které se v den zmizení Lamberta Krejčíře pohybovaly v jeho okolí. Jejich majitele policie zatkla už v úterý. Jsou to Miroslav Rus, Jan Vicián, Vladimír Milý, Martin Ondo a Jan Andres.

Všichni mají podle detektivů jedno společné: jsou blízkými spolupracovníky Vlastimila Spěváka. Policii se podařilo vystopovat i pohyb telefonu Lamberta Krejčíře - v osudný den se přesouval v těsné blízkosti s ostatními telefony z Českého Těšína směrem na Prahu. Krátce po poledni jeho signál zmizel.

Vyšetřovatelé později přístroj objevili v jedné z pražských zastaváren. Popis toho, kdo jej přinesl, se údajně shoduje s popisem jednoho z pětice Spěvákových spolupracovníků.

Přímé důkazy, že Starka se Spěvákem skutečně celý únos organizovali, policii podle zjištění MF DNES stále chybějí. Starkovi a Spěvákovi však značně přitěžují nové výpovědi, které se policii podařilo získat. Narazila na ně při objasňování lednové vraždy podnikatele Františka Mrázka, kvůli které vyslýchá desítky lidí. Jde podle všeho o svědectví lidí s nepříliš dobrou pověstí, kteří se sami často pohybují na hraně zákona a navíc vystupují jako utajení svědci. Věrohodnost jejich výpovědí by se mohla podařit advokátům Starky a Spěváka snadno zpochybnit.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Požár obří haldy dřeva v Cerekvi se po jedenácti dnech podařilo uhasit

S požárem obrovské haldy dřevního odpadu a dřevotřískové drti v Nové Cerekvi...

Jedenáct dnů bojovali hasiči s požárem obrovské haldy dřevního odpadu a dřevotřískové drtě v Nové Cerekvi na...

Rentgen, který usmrtil pacientku, měl závadu, potvrdila nemocnice

Na pacientku při vyšetření v nemocnici spadl rentgen

Společnost Krajská zdravotní potvrdila, že v tubusu rentgenu, který loni v říjnu v ústecké Masarykově nemocnici...

Hasiči vyjížděli ke dvěma požárům. V obou případech hořelo kvůli topení

Hasiči museli zasahovat při požáru novostavby v Ostravě-Svinově.

Dvě novostavby hořely ve čtvrtek v Moravskoslezském kraji v souvislosti s topnou sezonou. V Kobeřicích na Opavsku může...

Najdete na iDNES.cz