Projekt "Matematika s chutí" má zlepšit znalosti školáků a jejich vztah k nepříliš oblíbenému předmětu (ilustrační foto).

Projekt "Matematika s chutí" má zlepšit znalosti školáků a jejich vztah k nepříliš oblíbenému předmětu (ilustrační foto). | foto: Petr Topič, MAFRA

Podnikatelé chtějí zlepšit výuku matematiky, podpoří kvalitní učitele

  • 29
Čeští podnikatelé se rozhodli zlepšit výuku matematiky na základních školách. V rámci projektu "Matematika s chutí" finančně podpoří částkou až 15 000 korun kvalitní učitele. Jejich přístup a styl výuky pak chtějí ukázat ostatním. Projekt začne příští školní rok.

Učitelé budou moci do července posílat na web matematikaschuti.cz své třídní projekty, kterými chtějí obohatit běžnou výuku. Odborníci srovnáním dotazníků a testů na začátku a konci školního roku zjistí, kdo matematiku učí nejlépe.

"U učitelů budeme zkoumat osobnostní profil, psychologické vlastnosti, nebo jak jsou schopní nadchnout. U jejich žáků zjistíme, jak zvládají matematiku, ale třeba i jejich sociální prostředí. Tím zjistíme, jak vypadá dobrý učitel," uvedl Petr Matějů z Institutu pro sociální a ekonomické analýzy (ISEA).

Projekt začne ve školním roce 2012/2013. V červnu 2013 odborná komise vybere nejlepší třídy. "Chceme vytáhnout nahoru dobré učitele a ukázat vládě, zřizovatelům škol i rodičům, kde to dělají dobře," uvedl iniciátor projektu a úspěšný podnikatel Zbyněk Frolík ze společnosti Linet.

Učitelé se do projektu budou hlásit sami. "Chceme, aby více přemýšleli o cílech výuky. Zpočátku jsme schopní zapojit padesát tříd," uvedl Oldřich Botlík ze společnosti Kalibro. Každý přihlášený učitel dostane za práci na projektu až 15 tisíc korun.

Zatím dvouletý projekt připravil ISEA ve spolupráci se skupinou podnikatelů a společností Kalibro. Vedle Linetu projekt podpoří například společnosti NWR, Avast Software či Google. Pokud se podaří získat dostatek peněz, může se kampaň rozšířit i na další předměty, uvedl Frolík.

Matematika zasahuje do medicíny i jazykovědy, říkají odborníci

Znalost matematiky je podle tvůrců projektu velmi důležitá pro získání dobrého zaměstnání i konkurenceschopnost ekonomiky. "Matematika zasahuje do všech oborů lidské činnosti, rozvíjí logické myšlení. V Česku se ale neučí dobře a stát je nečinný," doplnil Frolík. 

Důležitost matematiky zdůraznili i psychiatr Cyril Höschl, jazykovědec Karel Oliva či kardiochirug Jan Pirk. "Medicína bez matematiky není myslitelná, každý dobrý lékař musí mít matematické myšlení," podotkl Pirk.

Čeští žáci se zhoršují v matematice podle mezinárodních průzkumů i v porovnání se svými předchůdci (více zde). "Z řady výzkumů víme, jak je na tom špatně český žák s vnímáním matematiky, bojí se jí a nemá ji rád. Ztrácíme talenty v útlém věku," uvedl Matějů. 

Nedávno vydaná zpráva OECD upozorňuje, že plošné testování žáků, které plánuje zavést ministerstvo školství, samo o sobě zlepšení nepřinese (viz předcházející článek).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue