Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Podnikatelé chtějí skrze TOP 09 ovládnout Krkonoše

  10:01aktualizováno  10:01
Slabou členskou základnu nové strany TOP 09 v regionech se snaží využít podnikatelská lobby k ovládnutí radnic ve známých krkonošských střediscích. Například na kandidátce TOP 09 v Peci pod Sněžkou není ani jeden člen strany.

Krkonoše. | foto: Jan Hocekpro iDNES.cz

Lídrem kandidátky strany TOP 09 v Peci pod Sněžkou není osobnost pevně spjatá se známým lyžařským střediskem. Vede ji pražský podnikatel Jiří Bis, který se stal občanem Pece teprve před několika dny.

"Dost mě to překvapilo. Na pozici lídra jakékoliv kandidátky do peckého zastupitelstva bych očekával místního člověka s jasnou a čitelnou minulostí. Pana Bise jsem viděl poprvé asi před deseti dny, kdy nás představil jeden společný známý. Nikdy před tím jsem nezaznamenal, že by se zajímal o dění ve středisku nebo se snažil městu nějak pomoci," uvedl starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek.

Bise obhajuje starosta Kraus: Bylo by škoda nevyužít podporu

Jiří Bis je zakladatelem druhé největší tuzemské PR agentury Bison & Rose a spoluvlastníkem firmy United Sport Partners s vazbami na Pec i Špindlerův Mlýn. Jeho manželka je spolumajitelkou pecké chaty Kladenka i nedaleké Pražské boudy, která už leží v katastru Černého Dolu.

Černodolským starostou je Zdeněk Kraus, jenž je současně předsedou regionálního výboru TOP 09 na Trutnovsku.

"TOP 09 získala v Peci v parlamentních volbách velmi významné procento hlasů a bylo by škoda podporu tamních občanů nevyužít. Účast člena strany na kandidátce není nezbytnou podmínkou pro její registraci," vysvětlil Kraus, který má s peckým lídrem jen ty nejlepší zkušenosti.

"Jako jedni z mála nových podnikatelů v okolí se s manželkou přišli k nám na radnici osobně představit. Je to člověk, který se pohybuje v oblasti cestovního ruchu a dělá to dobře," řekl Kraus.

Jiří Bis se nijak netají tím, že nedávné přepsání jeho trvalého bydliště z Prahy do Pece souvisí s jeho záměrem kandidovat do tamního zastupitelstva.

"Rozhodl jsem se, že omezím podnikatelské aktivity a vstoupím do politiky. A to nikoliv do té velké, ale do komunální." Je totiž přesvědčen, že do politiky by měli vstupovat lidé zralí a finančně zabezpečení.

"Chci prostě na důchod odejít tam, kde mám kořeny, Peci nabídnout své zkušenosti a co možná nejvíc jí prospět."

Mínusem je odchod Košťála

Ačkoliv pecká kandidátka svědčí o tom, že TOP 09 straníky v Krkonoších zrovna neoplývá, v Janských Lázních si klidně nechala utéct jednoho ze zakladatelů "topky" v regionu.

Praktiky některých regionálních představitelů strany totiž přiměly jednoho z prvních členů TOP 09 na Trutnovsku Martina Košťála, aby tento týden z "topky" vystoupil a o místo v zastupitelstvu se ucházel jako nezávislý kandidát.

"Když jsem na vlastní kůži zažil, co se tady děje, jak se to snaží jmenovitě panové Kraus a Harapát i někteří členové trutnovské organizace ovlivňovat, řekl jsem si, že s tím nechci mít nic společného," prohlásil Košťál.

Místo něj obsadila první místo na kandidátce TOP 09 v Janských Lázních provozovatelka místní lyžařské školy K+K Kateřina Vojtěchová, která je i jednatelkou firmy Kněžice, v níž je jejím společníkem majitel známé krkonošské sportovní agentury Yellow Point Aleš Kočí.

Jeho jméno lze pro změnu najít na 2. místě kandidátky TOP 09 ve Špindlerově Mlýně.

"Pan Košťál patřil mezi lidi, kteří ovlivňovali chod místní organizace TOP 09 v Trutnově. Když zjistil, že směr, který zastával on a několik dalších lidí, nebyl stranou přijat, tak se rozhodl, jak se rozhodl. Že bychom něco ovlivňovali z pozice kraje nebo regionu, to vůbec nepřipadá v úvahu," zdůraznil Kraus.

Všechno je hra vedení strany, tvrdí někteří

Krausova slova však vyvrací jeho první zástupce z trutnovského regionálního výboru Jiří Škoda: "Všechno je to hra Krause a několika dalších lidí včetně šéfa kraje Harapáta. Tam ta vazba je, protože si všechno přikrývají."

Ani z pozice druhého nejvýše postaveného muže regionu prý však není schopen podivným praktikám zabránit. Kde neexistují místní organizace, tam ke schválení kandidátek stačí souhlas tří lidí z pětičlenného regionálního výboru.

"Navíc jsem dostal příkaz přímo z kraje, že se v tom nemám angažovat, protože to poškozuje stranu a mohl bych za to být stranicky potrestán. Tak jsem se jich zeptal, jestli mi seberou pionýrský šátek, nebo jestli mám rovnou počítat s gulagem," říká s humorem Škoda.
Velice rychle však opět zvážní.

"Nejsem člověk, který by musel být denně v médiích. Ale zveřejnění podivných krkonošských praktik režírovaných některými představiteli strany v kraji je poslední šancí, jak ten nepříznivý vývoj v TOP 09 v našem regionu zastavit."Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naší práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Najdete na iDNES.cz