Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Podnikatel nezaplatil za 115 Škodovek

  18:19aktualizováno  18:19
Brno - Známého brněnského podnikatele Rudolfa Hošnu obvinil vyštřovatel ze zpronevěry. Klade mu za vinu, že v roce 1993 odebral na fakturu 115 vozidel značky Škoda, které pak prodal. Hošna ovšem za auta nikdy nezaplatil a způsobil tak škodu 24 milionů korun. "Mohu jen potvrdit, že je stíhán šestatřicetiletý podnikatel z Brna, jemuž hrozí pět až dvanáct let vězení," řekla jihomoravská policejní mluvčí Kamila Janíčková.

Hošna je bývalým majitelem hudební agentury Pragokoncert a byl producentem filmu Trhala fialky dynamitem.

Policie podnikatele stíhá na svobodě.

V roce 1993 byl Hošna jednatelem soukromé společnosti, která prodávala auta. Uzavíráním obchodních smluv získal od září do prosince 1993 škodovky typu Forman, Favorit, Pick-up, které do konce roku 1994 prodal.

Hošna byl už v roce 1996 obviněn z podvodu a zpronevěry. Podle policie totiž prodal za více než 1,5 milionu korun vůz značky Mercedes, který patřil leasingové společnosti. I když pak na čas skončil ve vězení, případ neměl dohru před soudem.

Rudolf Hošna - kulturní mecenáš
Jméno brněnského podnikatele Rudolfa Hošny je rovněž spojeno s uměním a kulturou. V minulosti například prosazoval obrazy naivního malíře Libora Vojkůvky. Jeho jméno znají dobře protagonisté skupina JAR, Monkey Busines a dalších, které do Brna jezdili na jeho pozvání koncertovat do klubů Babylon, Jadran Parku a nově do klubu Edison Garden.

MINULOST PODNIKATELE RUDOLFA HOŠNY

Září 1999 - Hošnova manželka se našla
V září roku 1999 policie odvolala pátrání po Barboře Hošnové, tehdy dvacetileté manželce Rudolfa Hošny. "Přišla na policii a vypověděla, že odešla dobrovolně. Nikoho z rodiny nekontaktovala," řekl k celé záležitosti Hošna. Podnikatel se domníval, že jeho mladou ženu někdo navedl a využil její kontakty a podpisová práva k tomu, aby získal peníze z rodinného majetku. "Pravděpodobně to byla dlouhodobě plánovaná akce zaměřená proti mně," řekl. Jeho matka však podala na Barboru Hošnovou trestní oznámení, protože prý chtěla neoprávněně prodat za 8,5 milionů korun rodinnou vilu v brněnské městské části Nový Lískovec. Ani tento případ není dosud uzavřen.
Červenec 1997 - Hošnovi shořelo auto za dva miliony

Hošnovi shořela jeho Lancia Kappa přímo před domem v Brně. Škoda byla odhadnuta na téměř dva miliony korun. "Podle vyjádření expertů zavinila požár auta třetí osoba, která vůz zapálila pomocí neznámé hořlaviny," uvedl Zdeněk Lubas z brněnského policejního ředitelství. Podnikatel při výslechu připustil, že může jít o mstu neznámého muže, který mu závidí jeho přítelkyni.
Květen 1997 - Podnikatel Rudolf Hošna byl znovu obviněn

Poté, co se Hošna vrátil po devíti měsících z vyšetřovací vazby za zpronevěru, obvinila ho vyšetřovatelka i z daňových úniků. Při vyšetřování vyšlo najevo, že přivezl z Rakouska mercedes, který deklaroval jako nepojízdný vrak. Do týdne však na technické kontrole přihlásil mercedes se stejnou převozní značkou, který byl téměř nový. Policie se domnívá, že Hošna přivezl dvě auta, ale úmyslně přihlásil jen jedno, aby se vyhnul placení daně a cla za téměř milion sto tisíc korun.
Prosinec 1996 - Hošnova firma prodala většinu v Pragokoncertu
Hošna se zbavil většinového podílu v umělecké agentuře Pragokoncert. Podíl firmy, která se za Hošnova vlastnictví topila v dluzích, koupila zlínská firma Graddo. Graddo koupila sedmdesátiprocentní podíl v Pragokoncertu od firmy Spielberg, již Hošna před několika lety založil. Zbylých třicet procent patří přímo Hošnovi, který získal Pragokoncert loni, když za něj nabídl Fondu národního majetku nejvíce peněz. Mnozí právníci však transakci mezi firmami Spielberg a Graddo zpochybňují, protože u Krajského obchodního soudu v Brně probíhá se zadluženým Spielbergem konkursní řízení. "Právě proto si myslím, že společnost neměla obchodní podíl prodávat. Představenstvo Spielbergu už totiž vědělo, že získané prostředky nepoužije na to, aby splatila věřitelům dluhy. Celou věc prověříme a poté zaujmeme oficiální stanovisko," uvedl tehdy soudce, který si nepřál zveřejnit jméno.
Srpen 1996 - Hošna za Pragokoncert nezaplatil

Fond národního majetku, který Hošnovi předloni prodal ve veřejné soutěži uměleckou agenturu Pragokoncert, od něho marně vymáhá část kupní sumy. Hošna koupil Pragokoncert jako soukromá osoba předloni v září a kupní cena nebyla zveřejněna. V současnosti není jasné, zda Pragokoncert ještě Hošnovi, na jehož majetek vyhlásil soud konkurs, vůbec patří. Na Krajském obchodním soudu v Brně leží žaloba FNM, který požaduje po Hošnovi, aby z kupní sumy 3,3 milionu korun zaplatil zbytek přes jeden milion. "K prodejní částce je však nutné přičíst ještě dluhy bývalého Pragokoncertu kolem deseti milionů korun, z nichž údajně část Hošna uhradil," prohlásila mluvčí fondu Dagmar Lásiková. Soudní znalec, který si nepřeje být jmenován, prohlásil, že nechápe, jak mohl fond prodat Pragokoncert Hošnovi. "Kdyby si o něm pracovníci fondu zjistili alespoň základní informace, nikdy by mu nemohli nic prodat. Zjistili by totiž, že už roky dluží na všech stranách mnoho milionů," sdělil expert z brněnského soudu.
Srpen 1996 - Soud obstavil Hošnův majetek

Hošna už nemůže nakládat se svým majetkem, protože Krajský soud v Brně dal na žádost věřitelů jeho vlastnictví do konkursu. Návrh na konkurs podala společnost Agrostav Bučovice, která požaduje po Hošnovi přes pět milionů korun, společnost Bond Real, jež má u podnikatele pohledávku téměř šest milionů korun, a společnost Coca-Cola Amatil, jíž Hošna dluží šedesát tisíc korun. Kromě těchto společností, které podaly návrh na konkurs, existuje řada dalších věřitelů. Rudolf Hošna u soudu přiznal, že má milionové dluhy.

Brněnský podnikatel Rudolf Hošna (vpravo) na archivním snímku z 29. dubna 1997 se svým právním zástupcem Janem Žižlavským krátce po propuštění z vyšetřovací vazby.

Autoři: , ,


Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Další z rubriky

Za sexuální útoky na školačky po internetu dostal muž šest a půl roku

Obžalovaný Jaroslav Pulpán v soudní síni.

Ústecký soud poslal Jaroslava Pulpána za sexuální útoky na školačky přes internet na šest a půl roku do vězení. Uložil...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Z nádrže v pražských Stodůlkách policie vylovila utonulého muže

Kolemjdoucí našli v nádrži v pražských Stodůlkách mrtvého plavce

V retenční nádrži v Praze-Stodůlkách našli ráno kolemjdoucí tělo mrtvého muže. Policie vyloučila násilnou smrt. Muž si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz