Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Podnikatel Mrázek sbíral kontakty ve velkém, Klausovi říkal Prófa

  7:44aktualizováno  7:44
Tak rozsáhlý počet kontaktů s politiky, podnikateli a bankéři, jaký měl kmotr podsvětí František Mrázek, měl v této zemi málokdo. Policie, která ho odposlouchávala až do jeho vraždy v lednu 2006, napočítala ročně stovky kontaktů, jmen a přezdívek, s nimiž v telefonech operoval. MF DNES je zmapovala a z odposlechů plyne, že si volal i s přítelem prezidenta Václava Klause.

„Sekyra vyhrál. Na obálky. Oznam to Venoušovi,“ křičel Mrázek do telefonu | foto: Jaroslav HejzlarČTK

MF DNES napočítala třeba jen v jedné velké kauze z roku 2000, kdy se Mrázek snažil pomoci svému obchodnímu partnerovi podnikateli Luďku Sekyrovi ovládnout největší stavební firmu v zemi IPS, celkem 33 lidí, které se snažil přímo či nepřímo ovlivnit.

Jednou to byl Íčko (Ivan Langer), jindy Téčko (Vlastimil Tlustý), nebo prostě Panděro (Miroslav Šlouf).

Hovory s "Venouškem"

V Mrázkových hovorech však také mnohokrát zaznělo jméno Prófa, Profesor, či jen Venoušek. To když se bavil s lobbistou Milanem Velkem, bývalým manažerem firmy Centrotex.

"Musíme se poradit, protože v pondělí ráno v osm si budu volat s Venouškem," říkal Velek Mrázkovi v odposlouchávaném telefonu. O kom se bavili? Takhle důvěrně mluvil Velek o Václavu Klausovi. V roce 2000 byl Klaus šéfem ODS a předsedou Poslanecké sněmovny a již dlouho Velkovým přítelem.

Podle odposlechů Velek Mrázkovi sliboval, že se pokusí získat podporu Luďku Sekyrovi v projektu IPS právě u Klause. Velek se už nechce ke kontaktům s Mrázkem vracet. "Mám jiné starosti a jiné podnikání. Tak na shledanou," řekl.

Klaus se nevyjádřil

Prezident Klaus dostal otázky k celé kauze již před měsícem, kdy se předával do tisku rukopis nové knihy o Mrázkových kontaktech: Kmotr Mrázek II – Krakatice. Klaus si na odpovědi čas nenašel. Kniha vychází dnes.

O Vlastimilu Tlustém, Ivanu Langerovi nebo Miroslavu Šloufovi toho bylo napsáno v souvislosti s králem podsvětí Františkem Mrázkem už hodně. Mrázek se s některými přímo stýkal (se Šloufem), k jiným politikům nastrčil svého lobbistu (v případě Tlustého) a s dalšími si telefonoval jeho obchodní partner Luděk Sekyra (případ Langera).

Jaké to však bylo z pohledu Františka Mrázka? Jak vlastně Mrázek ovlivňoval chod této společnosti a s kým vším byl v kontaktu, ať přímém nebo nepřímém?

Klientelismus, banky atd.

Z informací shromážděných do knihy Kmotr Mrázek II – Krakatice, vyplývá, že Mrázek dokázal rozprostřít chapadla svých kontaktů do netušených rozměrů.

Ukažme si to na případu, který v roce 2000 zachytila policie. Ta Mrázka v té době odposlouchávala, protože ho podezřívala z podílu na pokusu o vraždu sponzora tehdy vládní ČSSD Ivana Lhotského.

Jenže jako vedlejší produkt se před policií začal otevírat docela jiný svět – svět klientelismu, podvodů a korupce v nejvyšších politických a bankovních kruzích.

Mrázek totiž už tehdy nepatřil k žádným "obyčejným" figurám organizovaného zločinu. Z někdejšího veksláka, úvěrového podvodníka a podnikatele se právě kolem roku 2000 začal rodit lobbista první třídy, který chodil potajmu na Úřad vlády za šéfporadcem Miloše Zemana Miroslavem Šloufem a který uměl poroučet vysoce postaveným bankéřům, jako kdyby byl guvernérem ČNB.

"Roura na rozpočet"

A tak se stalo, že se Mrázek v roce 2000 dozvěděl o snaze Luďka Sekyry získat největší stavební firmu v zemi IPS. Firmu, která slibovala zisky ze státních zakázek na opravu silnic a modernizaci železničních koridorů.

Přesně ve smyslu hesla, které si později policisté v telefonech vyslechli: "IPS bude dobrá roura na státní rozpočet." Avšak Sekyra potřeboval soutěž o akcie IPS nejdříve vyhrát. A pak dostat u Investiční a Poštovní banky dvoumiliardový úvěr na jejich zaplacení.

Audience pro Sekyru

Proto se Sekyra s Mrázkem spojil. Věděl, že má kontakty, které mu pomohou otevřít ty správné dveře. MF DNES spočítala, že se jen ve zlomku této Mrázkovy kariéry ocitlo na seznamu obětí, cílů či terčů 33 lidí z politiky a bankovní sféry.

Z odposlechů, jejichž obsah MF DNES zná, vyplývá, že si Mrázek kvůli podpoře Sekyry v projektu IPS volal i s lobbistou Milanem Velkem, přítelem současného prezidenta Václava Klause. A Velek Mrázkovi dokonce přislíbil, že zařídí Sekyrovi audienci u Klause.

Velek se o Klausovi vyjadřoval tak, že dával najevo, jak blízko k němu má. Mluvil o něm jako o Venouškovi či Venoušovi. Pro Mrázka byl Klaus jen Prófa nebo Profesor, což bylo jeho kódové označení v odposlouchávaných telefonech.

Mrázek: Bude to zlodějina

Jen jednou se Mrázek neudržel a vyslovil Klausovo jméno "po velkovsku". To když Velkovi hlásil, že byl Sekyra v soutěži o akcie IPS úspěšný. "Sekyra vyhrál. Na obálky (obálkovou metodou). Oznam to Venoušovi," křičel Mrázek do telefonu.

Jestli se nakonec Klaus se Sekyrou sešel a jestli se i on v kauze angažoval, není úplně jisté. Sekyra v telefonech Mrázkovi popisuje, jak se s Prófou setkal a jak si porozuměli, ale přímý důkaz chybí. Klaus na otázky ohledně vztahů s Velkem dosud neodpověděl.

Kauza IPS tehdy skončila pro Sekyru a Mrázka neúspěchem. Padla IPB, která nákup akcií financovala. A tak Mrázek v telefonu řekl památnou větu, které se smáli i policisté: "Myslím, že to (s IPS) bude zlodějina."Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Noste si léky z domova, vyzývají pacienty nemocnice. Nemají na to právo

(Ilustrační snímek)

České nemocnice po pacientech chtějí, aby si nosili z domova vlastní léky nebo zdravotní pomůcky. Taková praxe přitom...Najdete na iDNES.cz