Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Podmínky si měla stanovit sama vláda

  16:49aktualizováno  16:49
Když vláda navrhla, že naši vojáci půjdou do Afghanistánu honit zbytky Talibánců v horách, ptal jsem se, co budou mít Severočeši, které zastupuji v parlamentu, z vojáků v Afghanistánu? Odpověď jsem našel jenom jednu jedinou:

vojáci, kteří by byli nasazeni v Afghanistánu by získali další dovednosti v prostředí skutečné bojové akce s nekonvenčním protivníkem.

Znamenalo by to, že by byli v Afghanistánu prostě na tvrdém cvičení? Hledat v této akci nějaké vyšší cíle by bylo nepoctivé. Na vyšší cíle totiž nemáme peníze. Nejedná se jenom o gesto solidarity v boji proti terorismu. Pokud tak malý stát jako Česká republika má někam vyslat vojáky, a tím zatížit svůj rozpočet, musí to mít i praktický smysl.

Proto ODS podmínila svou podporu vládnímu návrhu na vyslání až 120 vojenských specialistů do Afghánistánu. Je zcela logické, že ODS chce po vládě finanční zajištění mise a redukci počtu vojáků v Kosovu. Mám pocit, že vláda chce v příštím roce vyhodit oknem 700 miliónů korun – tolik chtěla vláda na pobyt 400 českých vojáků v Kosovu.

Pobyt vojáků v Kosovu lze hodnotit jako nadbytečný, po okupaci Kosova jednotkami NATO albánští separatisté učinili naprostý opak toho, v co NATO doufalo. O etnické, kulturní a náboženské otevřenosti v Kosovu se může politikům Aliance jen zdát.

Kosovští Albánci do značné míry etnicky vyčistili Kosovo od nealbánců. V lednu tomu je již šest let, kdy se aliance snaží nepřiznat, že její dobře míněná operace dopadla úplně jinak. V návrhu působení Armády ČR v zahraničních operacích pro rok 2004 musela vláda přiznat, že Aliance má v Kosovu „minimální výsledky“. Proč tak silně podporovat tak  nešťastnou misi?

ODS také žádá důkaz, že vláda má finanční prostředky a dostatek lidí na tři rotace speciální jednotky v Afghánistánu. Jedině dlouhodobá zkušenost co nejvíce vojáků prostějovského speciálního útvaru, případně i vojáků – specialistů z jiných útvarů, má smysl, neboť v dlouhodobé akci získají vojáci daleko více zkušeností a budou proto na místě i zkušenějšími partnery.

Jinak by voliči jako daňoví poplatníci platili zbytečně za vládní polovičaté gesto. Voliči také mají právo, aby činnost naší jednotky byla přehledně řízena. Proto ODS požaduje, aby prostějovská jednotka byla převedena z podřízenosti vojenské zpravodajské služby do běžných armádních složek.

Kdyby ve vládě převládalo racionální myšlení, sama by přijala tato opatření jako naprosté minimum pro zefektivnění činnosti našich vojáků v zahraničních misích.  

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...Najdete na iDNES.cz