Evropská komise si u Ministerstva financí vyžádala audit ve zdravotnictví loni v prosinci. (Ilustrační foto)

Evropská komise si u Ministerstva financí vyžádala audit ve zdravotnictví loni v prosinci. (Ilustrační foto) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Ředitelé nemocnic si stěžují na audit. Pokuty z nás nedostanete, tvrdí

  • 25
Ředitelé nemocnic jsou nespokojeni s auditem na čerpání evropských peněz na přístroje. Sdělili to na tiskové konferenci spolu s hejtmanem Kraje Vysočina Jiřím Běhounkem. Podle nich byl audit netransparentní. Sankce na něj navázané dosahují desítek milionů korun. Ministerstvo financí hovoří o snaze ovlivnit výsledky kontrol.

Audity se konaly letos v červnu a červenci ve 28 nemocnicích. Celkem kontrol bylo 35. Týkaly se čerpání peněz z EU z let 2008 až 2013, a to na nákup přístrojů a vybavení onkologických a traumatologických center.

Audit si u Ministerstva financí loni v prosinci vyžádala Evropská komise. Cílem bylo prověřit všechny projekty ve zdravotnictví, ze kterých se zařizovaly nemocnice a které čerpaly z evropských fondů (více čtěte zde). 

V pondělí kvůli němu část ředitelů kontrolovaných nemocnic svolalo tiskovou konferenci. Tu moderoval Jiří Běhounek (za ČSSD), který vede Kraj Vysočina a je místopředsedou Asociace krajů.

„Ředitelé si nejvíc stěžovali na to, že audity byly neprůhledné. Nebylo jim předloženo, na jakém základě byly korekce. Jednotlivé detaily nebyly prokázány. Mají pocit, že audity nebyly zcela korektní, a hovořili dokonce o účelovosti,“ vysvětlil Běhounek. Situaci označil za velmi nešťastnou, podle něj poškozuje dobré jméno Česka.

Řada nemocnic nyní musí na základě auditu platit vysoké pokuty. Například Fakultní nemocnici v Hradci Králové mají údajné chyby přijít na 55 milionů korun. „Nemůžeme si dovolit zaplatit tuto částku,“ řekl její ředitel Romana Prymula s tím, že by nemocnice musela sáhnout na peníze určené na léčení. Podle něho audit v nemocnici trval jen tři dny. Auditoři pak nemocnici mimo jiného vytkli, že u nabídek požadovala pouze reference z Evropské unie, ale měla žádat reference celosvětové. To považuje Prymula za nereálné.

„Z nás nemají šanci ty peníze dostat,“ poznamenal na tiskové konferenci ředitel pražské motolské nemocnice Miloslav Ludvík (ČSSD) a dodal, že se nemocnice bude bránit soudně. Doplnil, že kontroly byly účelové a jevily se tak, že výsledek byl předem znám.

Lukáš Velev, ředitel jihlavské nemocnice, zase sdělil, že auditoři napadli proces výběrových řízení. Pochybení ale už dřív nenašel antimonopolní úřad, dodal.  Na závěr kontroly se od auditorů dověděl, že nemocnice dostane pokutu, ale o její výši se rozhodne později. Auditorky navíc podle něho nechtěly vedení sdělit jméno odborníka, s nímž audit konzultovaly. Obdobnou zkušenost s průběhem auditu jako Velev má i ředitel třinecké nemocnice Tomáš Stejskal.

Čerpání peněz z EU není ohroženo, věří Němeček

Hejtman Běhounek požádal ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka, ministra financí Andreje Babiše a premiéra Bohuslava Sobotku, aby se tomuto problému věnovali. „Myslím si, že se to má vyřešit doma, a ne s tím jít do Bruselu,“ řekl novinářům. Podle něho by audity měly mít pravidla. 

„Měl jsem izolované informace o tom, že v těch auditech není něco v pořádku. Netušil jsme ale, že jde v podstatě o všechny kontrolované nemocnice,“ řekl ke stížnostem ředitelů nemocnic ministr Němeček v České televizi s tím, že je ze situace šokován.

„Jestli se ukáže, že audit byl zmanipulovaný a kontrolovaní se nemohou bránit, pak je to špatně,“ podotkl ministr.

V konečném důsledku by totiž podle něho byly poškozeny nemocnice, a tím i celá Česká republika. Ministr věří, že není ohroženo čerpání peněz z EU. 

Němeček ještě celou záležitost neprobíral s ministrem financí, setká se s ním zřejmě ve středu na zasedání kabinetu. „Je to čerstvá informace a chci vše detailně ověřit i z našich zdrojů,“ doplnil.

Ministerstvo financí: Jde o snahu ovlivnit audit

První náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht řekl, že audity proběhly standardně a jejich konečný výsledek zatím není jasný. Podle něj existují jen předběžné zprávy. Vyjádření ředitelů nemocnic i ministra zdravotnictví přes média podle něj nejsou v této fázi namístě.

„Vnímáme to jako ovlivňování auditu,“ uvedl Wagenknecht. „Audit děláme na základě zadání Evropské komise, které bylo komunikováno před více než rokem. Ona si zadala vzorek i samotnou metodiku auditu,“ poznamenal náměstek.

Auditoři ukončili práci na místě a ministerstvo nyní čeká na oficiální zpětnou vazbu kontrolovaných subjektů a vazbu k návrhu auditních zpráv.

Podle něj samotný audit probíhá zhruba měsíc a půl. Auditoři, jejichž jména ministerstvo nikdy nezveřejňuje, nejprve jdou na Ministerstvo zdravotnictví, kde si nastudují dokumentaci, a následně si v několika dnech ověřují dokumenty přímo v kontrolovaném zařízení. Takový postup je podle Wagenknechta standardní a ministerstvo ho uplatňuje už deset let.

„Pokud jsme našli problémy v čerpání dotací, které neodhalilo Ministerstvo zdravotnictví, může to svědčit o nějakém systémovém selhání,“ dodal Wagenknecht s tím, že takové věci budou případně popsané ve zprávě, kterou Evropská komise dostane do poloviny letošního prosince. Poté Evropská komise zprávu s Českem projedná.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video