Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Podle Přelouče kanálu nic nebrání

  19:56aktualizováno  19:56
Přelouč - Pracovníci ministerstva životního prostředí nedávno zakázali výstavbu nového plavebního kanálu v Přelouči, který je již poslední překážkou bránící splavnění Labe do Pardubic. Zamítavá zpráva se dostala i do rukou zastupitelů města, kteří však s argumenty, které ministerstvo použilo, nesouhlasí.

Podle bývalého starosty Přelouče a nynějšího zastupitele Dušana Kulky jsou ve zprávě ministerstva nepravdivá tvrzení. O kanál už tedy nebojuje jen investor stavby Ředitelství vodních cest s královéhradeckými ekology, ale i přeloučští zastupitelé s ministerstvem životního prostředí. Zastupitelstvo Přelouče totiž na základě Kulkovy zprávy žádá od ministra Miloše Kužvarta vysvětlení.

„Netvrdím, že neexistují skutečně vážné důvody, proč nemůže přeloučský plavební kanál vést přes chráněné území takzvaných Slavíkových ostrovů, ale jak je možné, že v rozhodnutí ministerstva je pět zjevně nepravdivých tvrzení? Když úředníci rozhodují o tak důležitém vodním díle, měli by si určité věci řádně ověřit,“ řekl Kulka.

Ministerstvo nepovolilo stavbu především kvůli výskytu několika kriticky ohrožených druhů živočichů v místech, kudy má kanál vést. „V lokalitě žijí kriticky ohrožené druhy. Jsou to žábronožka, velevrub malířský a skokan skřehotavý. Stavbou by byly ohroženy, proto ministerstvo výjimku pro stavbu nepovoluje,“ píše se v zamítavém rozhodnutí ministerstva, pod kterým je podepsaný ředitel odboru ochrany přírody Petr Pařízek.

Podle Kulky však žábronožka na Slavíkových ostrovech možná nikdy nežila. „Výskyt kriticky ohroženého druhu žábronožky nebyl v lokalitě nikdy prokázán. Přesto se stal jedním z nejvýznamnějších argumentů odpůrců investice jak z řad ekologických aktivistů, tak ze strany některých správních orgánů,“ tvrdí.

Zastupitelstvo Přelouče proto požaduje vysvětlení od ministra Kužvarta a jednáním s ním pověřila starostku města Irenu Burešovou. Ministr ale starostku zatím nepřijal. „Mám tlumočit znepokojení zastupitelstva nad tím, jak v tomto případě úředníci ministerstva postupovali,“ řekla Burešová. „Starostka hovořila se sekretariátem ministra, aby požádala o přijetí. Byla však informována, že je třeba písemné objednání a do 14 dnů bude opět písemně vyrozuměna, zda ji ministr osobně přijme,“ dodala tisková mluvčí přeloučské radnice Jiřina Dlasková.

Ministerstvo se brání tím, že rozhodnutí je zatím právně neplatné. „Rozhodnutí zatím nenabylo právní moci a kdokoliv z účastníků řízení se proti němu může odvolat,“ uvedla tisková mluvčí ministerstva životního prostředí Rita Gabrielová.

O prodloužení Labské vodní cesty do Pardubic rozhodl v roce 1996 stát, který chce do úpravy labského koryta mezi Chvaleticemi a Pardubicemi investovat přibližně dvě miliardy korun.

Veškeré práce se ale prozatím zastavily v Přelouči, kde by měl vzniknout tři kilometry dlouhý kanál s vodní komorou, díky které lodě překonají jez a doplují až do krajského města.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Zeman jmenoval Babišovu vládu. Přeje si, aby získala důvěru do února

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Vláda Andreje Babiše poprvé zasedla. Vicepremiéry byli zvoleni ministr zahraničních věcí Martin Stropnický a ministr...

Sněmovna dostala žádost o vydání Růžičky z ANO, ten po zvolení změnil názor

Pavel Růžička, jeden z deseti obžalovaných zastupitelů Postoloprt, je od října...

Poslanecká sněmovna obdržela žádost o vydání poslance hnutí ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání. Ten byl před volbami...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...Najdete na iDNES.cz