Stanislav Penc

Stanislav Penc | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Podle Pence ústav pro totalitu nedělá, co má. Historici se ohánějí zákony

  • 81
Na datech o StB rozhodně nesedíme, brání se vedení Ústavu pro studium totalitních režimů kritice aktivisty Stanislava Pence. Ten se rozhodl zveřejnit na internetu dvě databáze bývalé komunistické tajné policie se jmény tisíců osob. Oba seznamy vlastní také ústav, který je ale zveřejnit odmítá.

Penc obviňuje Ústav pro studium totalitních režimů a jemu podřízený Archiv bezpečnostních složek z toho, že si monopolizují pohled na historii, zatajují informace a ke zveřejnění vybírají mediálně vděčné kauzy. Rozhodl se proto na internetu zveřejnit seznamy EZO (evidence zájmových osob) a SEZO (sjednocená evidence zájmových osob).

databáze StB zkolabovaly

Servery nevydržely obrovský zájem o Pencovy seznamy

Ředitelé ústavu a archivu Pavel Žáček a Ladislav Bukovszky tuto kritiku odmítli. Oba uvedené elektronické registry jsou kromě toho podle Žáčka zatíženy chybami.

Penc: Žáček degraduje svoji bývalou práci

Pane Penci, proč jste se rozhodl zveřejnit databáze EZO a SEZO takříkajíc na vlastní triko?
Protože Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) nedělá to, co má. Tyto informace musí být veřejně přístupné, aby nebyl nikdo vydíratelný. Pokud nám dokumenty staré 20 let ovlivňují současný vývoj, tak se nikam nehneme.

EZO a SEZO

Evidence zájmových osob byla jakousi elektronickou kartotéku osob, o které měla StB zájem. Estébáci do ní přepisovali informace z papírových registračních protokolů. Práci nedokončili. Sjednocená evidence zájmových osob byla obdobou EZO, ale sloužila výhradně rozvědce. Obě databáze jen vycházejí z papírových dokumentů. Při přepisu navíc docházelo k častým chybám.

ÚSTR ale tvrdí, že mu zákon nedovoluje poskytnout elektronické systémy, kterými právě seznamy EZO a SEZO jsou. Na požádání ale komukoliv poskytne jakýkoli svazek vedený StB.
To je scestné. Ústav říká, že nám dá cokoli, ale seznam toho cokoli už nesmí? To je, jako bych šel do knihovny a chtěl knihy Karla Čapka. Když si ale nevzpomenu na jejich názvy, mám smůlu. Knihovnice řekne, knihy vám rádi půjčíme, ale seznam Čapkových děl už nesmíme.

Dalším argumentem je velká chybovost dat v obou evidencích.
Zveřejnění databází ale přece není konstatováním něčí viny. To, že je člověk zapsaný v nějakém seznamu, nic neznamená. Je třeba zkoumat osud člověka.

V seznamu SEZO jsou informace komunistické rozvědky o cizincích. Podle vedení ústavu mu zákon opět přímo zakazuje zveřejnit jména cizinců. Pokud ale kdokoli požádá o konkrétní jméno, informace dostane.
Takovýto argument si hraje se slovíčky. Pan Žáček tak degraduje práci, kterou dělal, když nebyl ředitelem. Dříve sám brojil proti takovéto manipulaci. To je smutný příběh.

Žáček: Penc tomu buď nerozumí, nebo to je manipulace

Pavel ŽáčekPane řediteli, opravdu něco zamlčujete, jak naznačuje pan Penc?
Ani ústav, ani archiv nic nezamlčuje. Obě instituce fungují podle zákona, který přesně vymezuje, co můžeme dělat. Kontrolovat nás můžou jak státní orgány, tak sami badatelé.

Přichází Penc opravdu s něčím novým? Jsou jím zveřejněné seznamy EZO a SEZO něčím, co vy nezveřejňujete?
Částečně to něco nového je. My ale takové informace kompletně zveřejňovat nemůžeme. Po důkladné kontrole ale část informací, které databáze obsahují, zveřejňujeme.

Proč ale nezveřejníte tyto databáze kompletní?
My jsme v jiném postavení než pan Penc jako soukromá osoba. Podle zákona totiž musíme rozlišovat archiválie a informační systémy. Archiválie samozřejmě podle zákona zpřístupňujeme všem žadatelům. Systémy, jako je EZO a SEZO, jsou takzvané archivní pomůcky, podle kterých se samotné informace vyhledávají. Když jsme systémy přebírali například od tajných služeb, nebylo nikde uvedeno, abychom je poskytovali dále, třeba Standovi Pencovi.

Co vám tedy vadí na postupu pana Pence?
On samozřejmě může postupovat, jak uzná za vhodné. Jen se obávám, že tím udělá ještě větší zmatek. Oba systémy nebyly ukončené, navíc mají velkou chybovost. Pokud přijde kdokoli do naší badatelny, archiváři mu požadované jméno zkontrolují v mnoha databázích a dostane úplnou a přesnou informaci. Navíc na internetu zveřejňujeme takzvané registrační protokoly. Tedy papírové dokumenty, které jsou úplně prvním zdrojem informací a vycházejí z nich i EZO a SEZO.

Proč nenajdu na vašich internetových stránkách také jména cizinců pracujících například pro komunistickou rozvědku?
Opět nám to nepovoluje zákon. Podle něj jména cizinců nesmíme zveřejnit, tedy umístit jejich seznam na internet. Jiný zákon nám ale dovoluje je zpřístupnit. Pokud tedy zájemce přijde k nám a požádá o informace ke konkrétní osobě, samozřejmě je dostane. Před několika dny jsme například ověřili tři tisíce jmen vedených rozvědkou a zjistili, že přes 600 z nich jsou čeští občané. Dostali se proto na zveřejněný seznam.

Je správné zveřejnit na webu databáze komunistické StB, i když obsahují chyby?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 21. července 2009. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 5127
NE
NE 1805

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video