Homosexuálové by podle ombudsmanky Šabatové měli mít možnost osvojit si dítě. Zákon, který jim nyní adopci zakazuje, je prý protiústavní.

Homosexuálové by podle ombudsmanky Šabatové měli mít možnost osvojit si dítě. Zákon, který jim nyní adopci zakazuje, je prý protiústavní. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Ombudsmanka Šabatová: Registrované páry by měly mít možnost adopce

  • 291
Podle ochránkyně lidských práv Anny Šabatové by homosexuální páry měly mít právo na osvojení dětí. Zákon, který registrovaným partnerům adopci v současnosti zakazuje, je podle ní diskriminační a v rozporu s českou ústavou i Evropskou úmluvou o lidských právech.

Šabatová reagovala na podnět muže, jemuž Praha 13 zamítla žádost o zařazení na seznam osvojitelů, protože žije v registrovaném partnerství. Poškozený se odvolal k pražskému magistrátu, který jen potvrdil původní rozhodnutí s tím, že je žádost nepřípustná. Muž se tedy obrátil na ochránkyni lidských práv. 

Ombudsmanka zkoumala, jestli má zákaz osvojení adopce partnerem objektivní a rozumný důvod, a zda je tedy zákonné opatření přiměřené. Současný zákon říká, že trvající partnerství brání tomu, aby si některý z partnerů mohl osvojit dítě.

„Otázky spojené s institutem registrovaného partnerství a osvojení registrovanými partnery jsou řešeny zejména z pohledu předsudků a falešných dojmů,“ zjistila Šabatová. Dodala, že nenašla žádný racionální důvod, aby si homosexuálové nemohli osvojit dítě. Takové zákony proto považuje za protiústavní.  

Svůj názor Šabatová opřela o Evropskou úmluvu o lidských právech z roku 1950, nad jejímž dodržováním bdí Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Úmluva zaručuje všem lidem „právo založit a rozvíjet vztah s jinou lidskou bytostí“. Toto právo prý zákaz adopce ohrožuje.

„Jelikož zákon o registrovaném partnerství vylučuje registrované partnery z možnosti osvojit si dítě pouze z důvodu jejich sexuální orientace, mám za to, že toto ustanovení odporuje úmluvě,“ vysvětlila Šabatová. Usoudila tedy, že zákon je diskriminační a kromě úmluvy odporuje i listině základních práv a svobod.

Ochránkyně práv připomněla, že se soudci ve Štrasburku už obdobnými případy několikrát zabývali. „Dospěli k závěru, že samotnou sexuální orientaci uchazeče o adopci nelze považovat za legitimní důvod pro omezení jeho práva rozvíjet vztah s dítětem vhodným k adopci,“ uvedla Šabatová.

Ombudsmanka ovšem zdůraznila, že českým úřadům nelze vytýkat nezákonnost, protože postupovaly dle právního řádu. I přesto však bylo práv muže porušeno. Poškozenému proto doporučila, aby proti problémovému zákonu podal správní žalobu u městského soudu v Praze a případně i ústavní stížnost.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video