Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Školství může přijít o stamiliony, varuje NKÚ. Ministerstvo nesouhlasí

  10:26aktualizováno  10:26
Nejvyšší kontrolní úřad si posvítil na ministerstvo školství. Zaměřil se na operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost, konkrétně na prioritní osu 1 – Počáteční vzdělávání. Podle NKÚ hrozí ztráta až stovek milionů. Ministerstvo s některými závěry kontroly nesouhlasí a snaží se o nápravu.
Ministerstvo školství po kontrole NKÚ například úpravilo postupy pro věcné hodnocení, či zavádí nové kritérium přijatelnosti, které má zabránit duplicitě financování aktivit. (Ilustrační foto)

Ministerstvo školství po kontrole NKÚ například úpravilo postupy pro věcné hodnocení, či zavádí nové kritérium přijatelnosti, které má zabránit duplicitě financování aktivit. (Ilustrační foto) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

NKÚ zkontroloval individuální projekty, mezi nimi i projekty "EU peníze školám". "Prověřil nejen fungování systému, ale i 43 individuálních projektů za 145,8 milionu korun. Z nich téměř 124 milionů by měla zaplatit Evropská unie," přiblížila mluvčí NKÚ Olga Málková.

Kontroloři podle Málkové našli zásadní nedostatky hned v několika oblastech. "Ministerstvo školství například nepředložilo monitorovacímu výboru ke schválení všechna výběrová kritéria projektů. Porušilo tak evropské předpisy a hrozí kvůli tomu, že by EU nemusela proplatit dotace ve výši několika set milionů korun," vypočetla Málková.

Podle NKÚ jsou i velmi obecně nastaveny cíle kontrolované prioritní osy, takže není možné vyhodnotit efektivitu vynaložených prostředků. Ministerstvo navíc podle kontrolorů dosud nevypracovalo ani jednu z evaluačních studií, na jejichž  základě má hodnotit dosahování globálního cíle programu, přestože ta první měla být dokončena už v roce 2008.

Kontrola proběhla od června 2011 do srpna 2012. "Nutno zdůraznit, že NKÚ prováděl kontrolu na projektech z let 2007 až 2010. Jedná se tedy o období, kdy se operační program teprve rozjížděl. Kontrolní závěr NKÚ obsahuje celkem 65 zjištění, k 33 zjištěním již byla přijata náprava," oponuje Hynek Jordán z ministerstva školství.

Podle něj jde o úpravu postupů pro věcné hodnocení či zavedení nového kritéria přijatelnosti, které má zabránit duplicitě financování aktivit, a opětovné projednání a schválení specifických kritérií na monitorovacím výboru operační programu v září 2012.

"Zpráva NKÚ hovoří o tom, že ministerstvo školství nepředložilo Monitorovacímu výboru operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK) ke schválení všechna výběrová kritéria projektů. Tato informace není pravdivá. Monitorovací výbor operačního programu schválil použití specifických hodnotících kritérií již v roce 2007," sdělil Jordán.

S domněnkou NKÚ o možné ztrátě peněz byli podle něho seznámeni účastníci Monitorovacího výboru OP VK, včetně zástupců EK, 13. září. "Výbor následně opětovně potvrdil svůj souhlas s hodnotícími kritérii, která byla přijata již v roce 2007. Tyto informace tiskové prohlášení NKÚ vůbec nereflektuje," namítá zástupce ministerstva.

NKÚ: Neobjektivní hodnocení projektů a špatná kontrola

Při výběru samotných projektů se podle NKÚ ukázalo vysoké riziko subjektivního hodnocení. O projektech totiž rozhodovalo mnoho členů výběrových komisí, kteří byli podjatí – tedy měli vztah k projednávaným projektům.

"A i když při projednávání takového projektu odešli z jednací místnosti, což nebylo pravidlem, mohli celkový výsledek ovlivnit tím, že hlasovali i o konkurenčních projektech. Ministerstvo nevhodným složením výběrových komisí riskuje zpochybnění jejich nestrannosti i objektivnosti samotného výběru projektů," doplnila Málková.

Čtyři projekty podle ní například výběrová komise nejdřív nedoporučila k financování. Pak bylo ale svoláno její mimořádné zasedání, kde už komise zmíněným projektům dala zelenou. V zápise z jednání však tento obrat nijak nevysvětlila. "Porušila tak zásady transparentnosti, rovného zacházení a nediskriminace a také své vnitřní předpisy i regule EU," sdělila Málková.

U těchto čtyř projektů tak kontroloři konstatovali porušení rozpočtové kázně ve výši 56,1 milionu korun. V rámci projektů "EU peníze školám" zjednodušený systém financování umožňoval příjemcům dotací nakupovat i vybavení, které nijak nesouviselo s konkrétním projektem, na který peníze dostali. Pořizovali za ně například i nábytek nebo bílou techniku.

"Resort také špatně monitoruje jednotlivé oblasti, na které se operační program zaměřuje. Například vůbec neměří zlepšování rovných příležitostí dětí ve většině oblastí vymezených v operačním programu. Ve výročních zprávách za roky 2008 až 2010 ministerstvo navíc předkládalo Evropské komisi v řadě případů nesprávné informace o tom, jak se operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost rozvíjí," poznamenala Málková.

"Resort školství selhává i při kontrole veřejných zakázek, které vypisují příjemci dotací. Například u projektů 'EU peníze školám' nemá ministerstvo o veřejných zakázkách žádný přehled, protože je nesleduje," uzavřela mluvčí NKÚ.

Ministerstvo: operační program se teprve rozjížděl

Zpráva NKÚ podle ministerstva školství v mnoha případech pouze opakuje známá zjištění z auditu Evropské komise, který v OP VK proběhl loni. K těmto zjištěním již ministerstvo přijalo nápravná opatření a dlouhodobě je komunikuje s Evropskou komisí.

"Nutno zdůraznit, že NKÚ provádělo kontrolu na projektech z let 2007 až 2010. Jedná se tedy o období, kdy se operační program teprve rozjížděl," upozornil Jordán.

Kontrola NKÚ byla podle ministerstva převážně zaměřena na skutečnosti, které není možné zpětně měnit. V mnoha případech se tedy v rámci zjištění NKÚ jedná o konstatování stavu.

"Zejména zjištění v oblasti nastavení specifických cílů operačního programu nelze v dokumentaci zohlednit, a to zejména z důvodu schválení strategických dokumentů operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Evropskou komisí," popsal Jordán.

Ministerstvo tato zjištění bere podle něho na vědomí a zohlední je při nastavení programového období 2014+.

Ministerstvo školství nyní analyzuje další zjištění a bude se snažit podobným pochybením předcházet. "Opatření k nápravě jsou průběžně zapracovávána do řízené dokumentace a příruček," poznamenal Jordán.

Ministerstvo rovněž proškolilo zaměstnance sekce OP VK v oblasti veřejných zakázek a dále je připravován systém e-learningového vzdělávání zaměstnanců Odboru Implementace projektů strukturálních fondů.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...Najdete na iDNES.cz