Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nová nahrávka: Janoušek měl kontakty na důstojníky BIS

  18:32aktualizováno  18:32
Nahrávka, na níž údajně hovoří lobbista Roman Janoušek, dokazuje jeho kontakty uvnitř Bezpečnostní informační služby. Podle serveru Euro.cz záznam telefonického rozhovoru dokazuje, že Janoušek měl vazby na vysoké představitele BIS.

Podnikatel a lobbista Roman Janoušek | foto:  Dan Materna, MAFRA

"Takto probíhá komunikace s kmotry pražské ODS - Romanem Janouškem, Ivo Rittigem, Tomášem Hrdličkou - i vlivnými lobbisty z řad ČSSD," sdělil Euru bývalý příslušník tajné služby, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Nahrávka se v médiích objevila krátce poté, co MF DNES zveřejnila Janouškovy telefonáty s někdejším pražským primátorem za ODS Pavlem Bémem.  Odposlechy, dokládající lobbistův vliv na dění v Praze, podle MF DNES zřejmě pořídila BIS v roce 2007 a o dva roky později se objevily v archivu soukromé bezpečnostní agentury ABL, tehdy patřící Vítu Bártovi. (vše o kontaktech Janoušek Bém najdete zde

Na nové nahrávce, údajně také z roku 2007, podle Eura hovoří Janoušek s šéfem protiteroristického odboru BIS Janem Pavlíčkem (někdejším vedoucím ekonomického odboru). Probírají problém s nedostačujícím vzděláním šéfa BIS Jiřího Langa a jeho postavení v připravované reorganizaci tajných služeb. Lang má pouze titul bakaláře a podle tabulek by se neměl na místo ředitele tajné služby dostat.

"V závěru nahrávky se dohodnou, že budou problém řešit počátkem března po schůzce blíže nejmenovaných šéfů. Problém s nedostačujícím vzděláním je vyřešen 8. května 2007. Prezident Václav Klaus toho dne jmenuje Jiřího Langa brigádním generálem," dodává server.

BIS: Mohlo jít o hru

"Jde o frontální útok na BIS," reagoval pro iDNES.cz mluvčí služby Jan Šubrt. Kromě rezolutního odmítnutí, ale ve svém vyjádření nabídl vysvětlení, jak mohla nahrávka vzniknout.  "Naši zpravodajští důstojníci se musí při své práci v terénu stýkat s lidmi z různého prostředí, využívat různé legendy a hrát si na aktéry různých příběhů," řekl mluvčí. Naznačuje tak, že Pavlíček nemusel s Janouškem mluvit "doopravdy", ale jen jako součást zpravodajské hry.

Šubert se také pozastavil například nad slovy o vzdělání ředitele BIS Langa. Ten byl totiž do funkce jmenován v roce 2003 a mluvčí tak nechápe, proč se o jeho kvalifikaci k vedení služby někdo baví v roce 2007. "Zatím je to pro nás změť nesrozumitelných vět. Ale samozřejmě se tím budeme zabývat," dodal mluvčí. Služba prý ale zatím nemá informace, že by některý její důstojník porušil zákon a spíše než pro stát pracoval pro svůj nebo něčí jiný zájem.  

Přepis nahrávky: "Poslal sem fotit Langra za 50 000"

Kdo je kdo

Server Euro cz. vydal v pátek přepis nahrávky, ve kterém byl osobou č. 1 důstojník BIS Pavlíček a osobou č.2 Janoušek. Bývalý ministr vnitra a exdůstojník BIS  František Bublan v sobotu upozornil na záměnu osob. Podle něj je osobou č. 1 Janoušek a osobou č.2 Pavlíček.  "Neznám hlas pana Janouška, ale znám hlas a projev pana Pavlíčka a jsem přesvědčen, že došlo k přehození těchto postav v přepisu. Tedy, to co na přepisu říká údajně Pavlíček, říká vlastně Janoušek a naopak," uvedl Bublan.

Osoba č.1: Takže dvě jména pro nás jsou. Krejčík je Krejčík (tehdejší šéf Vojenského zpravodajství – pozn. red.), Lang je Lang.
Osoba č.2: Ano.

Osoba č.1: A Lang nebude šéf BIS a generál. Lang bude buďto šéf BIS, anebo šéf celýho (míněno reorganizovaných tajných služeb).
Osoba č.2: Ale Fišer, Fišera, s Fišerem něco říkali, já se musím podívat. Určitě.

Osoba č.1: Ten je někde na Moravě, prostě, z Moravy. Hlavní poradce je Chrenek v oblasti bezpečnosti.
Osoba č.2: Kdo?

Osoba č.1: Chrenek.
Osoba č.2: Hm. Teď se tam někde démonizovali na tom tenise. (Davis Cup ČR – USA, víkend 9. až 11. února 2007 v Ostravě). Langer tam asi nebyl, nebo byl?

Osoba č.1: Prosím?
Osoba č.2: Byl tam Langer taky, spolu?

Osoba č.1: Jsem ho poslal vyfotit za 50 tisíc.
Osoba č.2: Pan prezident tam byl taky?

Osoba č.1: No, na druhý straně, on byl nasranej na ně asi.
Osoba č.2: (dusivý smích) On tam byl Vlček a ta parta. On měl tu V. I. P. lóži. No, kdy myslíš, že se můžou asi šéfové ještě sejít?

Osoba č.1: No můžou.
Osoba č.2: Bylo by dobrý se asi před tím sejít.

Osoba č.1: První, druhý tejden v březnu.
Osoba č.2: Dobře.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tři králové útočí v Moravskoslezském kraji na rekord. Lidé byli štědřejší

Tři králové v ulicích Ostravy. (ilustrační foto)

Ještě není sečteno vše, ale už teď výsledky Tříkrálové sbírky v Moravskoslezském kraji lámou rekordy. Například jen v...

Minecraft i roboti ve výuce. Školy zavádějí nové trendy, ale jde to pomalu

Děti se mohou učit programovat pomocí robotů. I o tom byla řeč na konferenci...

S nástupem digitálních technologií a očekávanou robotizací je změna školních osnov nevyhnutelná. Shodli se na tom...

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Najdete na iDNES.cz