Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Podle ČSSD je koalice na magistrátu ohrožena, ODS je zdrženlivá

  10:29aktualizováno  10:29
Praha - Návrh statutu hlavního města Prahy a zejména postavení Čakovic by se mohl stát jablkem sváru mezi pražskou sociální demokracií a pražskými občanskými demokraty. Podle předsedy pražské ČSSD Karla Špíchala je ohrožena pražská koaliční smlouva obou stran. Předseda klubu ODS Petr Bratský potvrdil, že se nyní odlišný názor na vznik jednoho z nově navrhovaných správních obvodů objevil, což by však nemělo ovlivnit koaliční dohodu.

Podle návrhu o statutu města má v Praze nově vzniknout 22 správních obvodů, jejich úřady by pro určité území města vykonávaly státní správu. Jeden z těchto úřadů má být díky dohodám ODS s ČSSD ve Kbelích, ke kterým jsou přičleněny Čakovice, další v Letňanech.

Na kbelské radnici je starostou Pavel Žďárský z ODS, na letňanské Josef Dobrý z ČSSD. "Nyní si chce letňanský starosta vzít Čakovice pod sebe," vysvětlil Bratský. To by podle něj znamenalo, že by Kbely správním obvodem nemusely být, což je pro občanské demokraty nepřijatelné.

Určité spory mezi politiky připustil i primátor Kasl. Ty podle něj ale nejsou důvodem k ohrožení koaliční soudržnosti."Jsou tam samozřejmě nepříjemné okamžiky, kdy jsou diskuse o počtu a centrech správních obvodů. Dosáhlo se jakési křehké dohody, která je nyní nabourávána. Věřím ale, že se nalezne rozumné řešení a zvítězí rozum," řekl o sporu primátor.


Podle Šplíchala jde v souvislosti se statutem o podobně klíčovou záležitost jako při loňském rozhodování o zvýšení cen hromadné dopravy, kdy nastala rovněž krizová situace. Zástupci obou stran se mají k jednání o tomto problému sejít ve středu a najít konsensus.

Šplíchal míní, že by mohly sehrát negativní roli spory i uvnitř ODS, které nedávno vyvrcholily snahou jejích zastupitelů po odvolání pražského primátora Jana Kasla (ODS), jako i třenice v rámci strany na Praze 4, 6 a 10.

ČSSD podle něj také negativně vnímá například i třenice občanských demokratů v některých městských částech. "Naše zdrženlivost je na hranici, vnitřní věci ODS je třeba řešit rychle," dodal.

Dva roky spolupráce ODS a ČSSD na magistrátu považuje Šplíchal za nejdelší období stabilizace v hlavním městě po listopadu 1989. Udržení a pokračování této dohody je pro něj hlavním motivem jeho kandidatury na místo předsedy pražské ČSSD.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZPRÁVY: Klíčníci vyzvedli korunovační klenoty. Češi je uvidí od úterý

České korunovační klenoty: svatováclavská koruna z doby Karla IV., které...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Vydáme se na Pražský Hrad, kde klíčníci odemkli v katedrále sv. Víta Korunovační komnatu,...

Policie zkoumá stamilionovou reklamu firem Agrofertu na Čapím hnízdě

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Společnosti z holdingu Agrofert si v letech 2009 až 2013 na Čapím hnízdě objednaly reklamu za 300 milionů korun. Jenom...

Do někdejší litvínovské polikliniky přijdou po opravě znovu lékaři

Dvě zchátralé prvorepublikové budovy v litvínovské Tylově ulici už kdysi...

Trojice podnikatelů se pustila do obnovy dvou památkově chráněných a od revoluce opuštěných budov bývalé polikliniky v...

Najdete na iDNES.cz