Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Miliony pro VV: přes Panamu a od osmi firem ze stejné pražské adresy

  16:32aktualizováno  17:15
Nad českou politikou opět visí stín netransparentního financování, podobně jako v 90. letech. Postaraly se o to vládní Věci veřejné, které se ucházely o přízeň voličů s tím, že politiku zprůhlední. Podle výroční zprávy o hospodaření dostaly VV v roce 2011 celkem 11,7 milionu korun rozepsaných do 15 darů od firem ze stejné pražské adresy.

Ve financích VV, které má na starosti poslanec Michal Babák, jsou otazníky. Přes 11 milionů loni strana dostala od osmi různých firem ze stejné adresy. Za dvěma dary podle Babáka stojí právník Daniel Musil z Brna. | foto: Petr Topičpro iDNES.cz

Peníze pocházely od společností Kastelis, Malepar, Actea Consulting, Laguna-M, Tribunus Plebis, Konzultační a informační s.r.o., Seniko a Ponehodě CZ. Všechny sídlí v Praze u Václavského náměstí, na adrese Mezibranská 4.

Poslanec Věcí veřejných Michal Babák, který má na starosti stranické finance, zveřejnil o víkendu na webu VV informaci, že za akciovkou Kastelis (věnovala straně 3,5 milionu korun rozepsaných do dvou darů) stojí zprostředkovaně přes panamskou společnost LBE International Business and Marketing Advising právník Daniel Musil z Brna. Stejně jako za firmou Malepar, která loni obdarovala Věci veřejné podle zprávy o hospodaření částkou 2,68 milionu korun.

Z veřejně dostupných údajů však nic takového dohledat nelze. "Pošlete panu doktorovi otázky mailem, není tento týden v práci," řekla iDNES.cz Musilova asistentka. Mail s otázkami Musil dostal, potvrdil přečtení otázek, ale neodpověděl.

Redakce iDNES.cz mu položila otázku, zda může potvrdit Babákova slova, že stojí za firmami, které obdarovaly Věci veřejné. "Pokud ano, jaká byla Vaše motivace sponzorovat tuto stranu a proč ne tak, aby vaše sponzorství bylo na první pohled zřejmé a dohledatelné?" zněla otázka, na niž nepřišla odpověď.

Vyjádření Michala Babáka, který se stará o peníze VV

Dary jsme dostali od několika fyzických osob skrze jejich právnické osoby. Nemám teď před sebou seznam adres, ale naši dárci peníze poslali v několika tranších ze svých právnických osob a jejich zisku utvořeného v České republice. Je jasné, že ne v každé firmě měli zřejmě dostatek hotovosti, a proto peníze posílali přes několik subjektů. Chtěl bych upozornit, že peníze jsme dostali od živých a reálných lidí ze jejich firem. Nejedná se o žádného Bácse a Sinhu, tedy o mrtvého maďarského občana a neexistujícího muže z ostrova Mauritius, jako tomu bylo v případě ODS v roce 1998. Našimi největšími dárci je 11 občanů České republiky, kteří nám své prostředky věnovali skrze 22 svých právnických osob.

Zdroj: Michal Babák

Musilovo jméno mezi dárci VV figuruje. Jako fyzická osoba přispěl půl milionem korun. Není proto zřejmé, proč by měl být komplikovaně skryt za firmami, jejichž konečný vlastník se nedá dohledat. Jasně neodpověděl ani Babák na dotaz, zda může nějak racionálně vysvětlit celkem 15 sponzorských darů od osmi firem ze stejné adresy ve výši 11,7 milionu korun. Jednou z možností totiž je, že skutečný dárce peněz chtěl zůstat skryt.

V oblibě mají Věci veřejné i firmy z Václavského náměstí 62. Tři společnosti sídlící na této adrese - TV Marketing CZ, agentura PromoProdukce a PromoProdukce-Event - loni nejmenší vládní straně přispěly celkem dvaceti sponzorskými dary ve výši 4,15 milionu korun.

A vůbec nejvyšší sponzorský dar, jak upozornilo už sobotní Právo, Věcem veřejným věnovala společnost Dennon Consulting z Jánského vršku v Praze 1. Firmu vlastní Alexandr Kvajko z Izraele. "Byla to společnost pana Radka Nováčka, jež byla 21. prosince 2011 prodána panu Kvajkovi až po poskytnutí daru Věcem veřejným. VV jednaly a jednají s fyzickými osobami a nedokážou ovlivnit, že v rámci obchodní strategie jsou prodány zahraničním společnostem nebo jimi vlastněny," uvedl Babák.

On sám straně věnoval loni 750 tisíc korun. Trumfl ho šéf poslaneckého klubu VV Vít Bárta, který věnoval straně milion a ještě 102 600 korun navrch. Celkem strana od dárců podle finanční zprávy loni dostala přes 38 milionů korun.

Víc než Věci veřejné dostala od sponzorů jen ODS

Věci veřejné předstihla loni už jen ODS, jíž sponzoři věnoval přes 93 milionů korun. Tím největším byla společnost Technobal z Olomouce s darem 3,4 milionu korun. Technobal poskytuje služby v oblasti vázání a balení zboží.

Celkem 2,5 milionu korun poskytla občanským demokratům makléřská a pojišťovací společnost Insurance Broker Service, 1,9 milionu věnovala Otherm Praha vyrábějící okna a dveře, 1,735 milionu ODS poskytl prodejce pevných paliv Kraspo a 1,7 milionu firma KBJ spol. s. r. o.

Příjmy ODS přesáhly loni po zdanění 140 milionů korun, a to zejména díky prodeji bývalého sídla v centru Prahy za částku o pouhý milion nižší (více o prodeji zde).

S výsledkem svého loňského hospodaření je spokojena i nejsilnější opoziční strana - sociální demokracie. "Podařilo se nám snížit závazek vůči společnosti Cíl na 260 milionů korun, tedy o 65 milionů," řekl iDNES.cz místopředseda strany Martin Starec. Kromě toho dluží ČSSD 47 milionů korun bance Fio, má u ní otevřený kontokorentní úvěr.

Tradičně dominantní roli mezi sponzory ČSSD má společnost Cíl, která patří straně a ta ji používá jako "průtokový ohřívač" peněz, protože samy strany podnikat nesmějí. Cíl dal podle výroční zprávy o hospodaření sociálním demokratům loni 30 milionů.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...

Nemocnice musí záchranářům doplatit přestávky na jídlo, rozhodl soud

(Ilustrační snímek)

Pětadvacet řidičů, záchranářů a zdravotních sester ze záchranné služby v Sušici a na Modravě vyhrálo soudní spor se...

Dobrovolníci z vlčí hlídky objevili v Krušných horách rysí stopy

Stopa rysa z Krušných hor.

V centrální části Krušných hor se opět pohybuje vzácný rys ostrovid. Stopy objevili minulý týden dobrovolníci z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz