Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Podivná hra o motolskou nemocnici

  0:01aktualizováno  0:01
Největší nemocnici v zemi, pražský Motol, čeká rekonstrukce, která může stát daňové poplatníky čtyři miliardy korun. Tuto částku si musí vedení nemocnice nechat požehnat parlamentem, protože jde o úvěr, který by garantoval stát. Proti výši úvěru však vystupuje senátorka a někdejší ředitelka nemocnice Helena Rögnerová.

Rekonstruovala bych jinak a levněji za čtvrtinu této částky, tvrdí. Rögnerovou se nyní snaží znevěrohodnit mediální agentura Knight & Svoboda, s níž má vedení motolské nemocnice smlouvu.

Agentura poskytla MF DNES minulý týden závěry šetření, které před více než rokem udělala v Motole auditorská firma Deloitte & Touche. Závěry nejsou pro Rögnerovou příznivé. Vyplývá z nich například, že způsob, jakým nemocnice zajišťovala stravování, byl pro Motol podezřele nevýhodný. Zpráva však neobsahuje definitivní závěry a je více než rok stará.

Je sice opatřena nálepkou Přísně důvěrné, ale například v Lidových novinách už se o ní se zadostiučiněním zmínil exministr zdravotnictví a velký kritik Rögnerové Ivan David. Ředitel Motola Miloslav Ludvík připustil, že agentura Knight & Svoboda pro něj pracuje. Že ji on sám pověřil umlčením své předchůdkyně, popřel.

Podvádělo se v Motole?

Největší pasáž věnuje auditorská firma Deloitte & Touche při šetření období, kdy nemocnici vedla Helena Rögnerová, stravovacímu provozu.
Ve zprávě se například uvádí: n Stravování v nemocnici zajišťuje od roku 1998 firma GTH Motol, aniž by na tak velkou zakázku (jídlo za 90 milionů korun ročně) bylo vypsáno výběrové řízení.

- V roce 1999 zahrnula GTH Motol do rozpočtu o půl milionu jídel více, než kolik jich pak vydala.

- Nemocnice za firmu hradila provozní náklady, přesto si firma naúčtovala za režii další, dle zprávy "mimořádně vysokou" částku 14 milionů korun ročně.

- Dále zpráva uvádí, že GTH platila jednomu ze svých společníků společnosti GTH Catering - poplatky za služby, "jejichž podstata je sporná a které ve skutečnosti mohly představovat skrytý transfer zisku hrazený Motolem".

- Auditorská firma konstatuje, že nelze vyloučit možnost, že výběr firmy, která v Motole vaří, byl ovlivněn osobními vazbami.

- V závěru zpráva doporučuje, aby vedení nemocnice vymezilo pro další šetření ty oblasti zásobování, ve kterých mohlo dojít k pochybením nebo k podvodnému jednání. (To se však již nestalo, protože nástupce Rögnerové v auditu nepokračoval.) 

"Prohlašuji, že ničí skandalizaci jsem si neobjednal. Snad mě natolik znáte, abyste věděla, že to není můj styl. Kdo jim dal audit? To by mě taky zajímalo. Výtisky mám v trezoru," uvedl.

O tom, že je potřeba zastavit Rögnerovou v jejích útocích, se nicméně zmínil zaměstnanec agentury Knight & Svoboda, který si přál zůstat v anonymitě. "Protože tvrdí, jak ona byla dobrá, a zpochybňuje úvěr," uvedl.

Důvod zveřejnění zprávy, jakož i její pramen tají i Tomáš Svoboda z agentury Knight & Svoboda. "My své informační zdroje chráníme." Na dotaz, proč je zpráva zveřejňována zrovna nyní, ačkoli jde o více než rok starou věc, zástupce této agentury, placené státní nemocnicí, uvedl, že lidé mají být informováni o nepravostech ve veřejné správě.

Už minulý týden odvysílal jeden z televizních kanálů reportáž o jiném opomenutí bývalé ředitelky. Nevšimla si prý, že nemocnice není zapsána do katastru nemovitostí. Podle důvěryhodného zdroje i tento tip přišel od "jedné mediální agentury".

Ředitel Ludvík se netají uspokojením z toho, že Rögnerová musí čelit nepříjemným obviněním.

"Dělají v podstatě dobrou práci, protože ta dáma mě štve," řekl na adresu agentury. "Vytočila mě prohlášením, že dokáže opravit nemocnici za čtvrtinu toho, co já, za 800 milionů. Tím mě opravdu nadzvedla. To je nesmysl, který poškozuje nemocnici."

Agenturu Knight & Svoboda si ředitel Ludvík najal krátce po svém nástupu do funkce. Vzešla podle něj z výběrového řízení a "pořádala pro nemocnici například nějaké koncerty pro děti".

Ve skutečnosti se však činnost mediální firmy neomezovala jen na koncerty. Před rokem hledala cestu, jak získat peníze na rekonstrukci motolského transplantačního centra.

"Navštívila mne tehdy pracovnice této agentury a dotazovala se, jak udělat mediální kampaň na získání peněz. Řediteli Motola jsem poté sdělil, že je velmi nestandardní, když státní nemocnice pro podobné aktivity využívá a platí mediální agenturu," sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Otakar Černý.

Ředitel Motola odmítl tyto věci na diktafon komentovat. Rögnerová může jako senátorka zmařit současnému vedení nemocnice plán na státem garantovaný čtyřmiliardový úvěr. Podle nového zákona o rozpočtových pravidlech totiž musí tak vysoké půjčky schválit parlament.

A jak mluvčí ministerstva zdravotnictví Otakar Černý, tak poslanec zdravotního výboru sněmovny Milan Cabrnoch potvrdili, že o úvěru se momentálně jedná. Prosazení nebude v parlamentu jednoduché a Rögnerová je může svými výpady ještě zkomplikovat.

Sama Rögnerová tvrdí, že čtyřmiliardový úvěr je zbytečně vysoký a že rekonstrukce by se dala zvládnout za miliardu. Pro laika je tento rozdíl v ceně rekonstrukce nepochopitelný, avšak chybí jasná odpověď na to, zda Ludvík nadsazuje, anebo zda Rögnerová coby bývalá a odvolaná ředitelka jen dělá ramena.

"Kolik bude potřeba, to teď nevím," uvedl poslanec Cabrnoch, který o úvěru jednal jak s Ludvíkem, tak s ministrem zdravotnictví. Cabrnoch potvrdil, že úvěr krytý zákonem je jednou z nejschůdnějších možností, jak zajistit rekonstrukci špičkového dětského pavilonu. Pak už zbývá jen získat miliardy přímo ze státního rozpočtu (deficitního) nebo ze zdrojů nemocnice (zadlužené). "To není moc pravděpodobné," připustil.

Motolští lékaři vědí jediné: rekonstrukce je nutná. "Pavilon se rozpadá. Břízy, které vyrostly na balkonech, prý dokonce už zapustily kořeny do konstrukce budovy," uvedl vedoucí dětského kardiocentra Jan Škovránek.

O vyjádření ke kontrole, kterou v Motole prováděla na zakázku ředitele Ludvíka firma Deloitte & Touche (táž firma kontrolovala například účetnictví ODS), požádala MF DNES ředitele jedné velké nemocnice. Jeho soukromý názor zněl: "Některé závěry se zdají velmi závažné, jiné jsou jen nahozené, jakoby předem zadané."

Zpráva, za niž Ludvík zaplatil půl milionu, ve skutečnosti není auditem, jde o "materiál k diskusi" a sama Deloitte & Touche se včera proti jejímu zveřejnění ohradila.

"Ano, je to jen nahozené," potvrdil Ludvík. Proč tedy šetření nenechal pokračovat tak, aby bylo možné na stůl položit definitivní závěry? "Museli bychom zaplatit dalších osm milionů. Raději jsem je dal na péči o pacienty." Rögnerová považuje zprávu za načasovaný útok a tvrdí, že Ludvík byl už loni před senátními volbami nucen, aby ji proti ní coby kandidátce Čtyřkoalice zveřejnil.

"Sám pan Ludvík (člen ČSSD pozn. red.) mi řekl, že na něj byl vyvíjen politický nátlak," tvrdí. Zda je to pravda a proč tehdy odolal, to nechtěl Ludvík veřejně komentovat.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...Najdete na iDNES.cz