Bártův časopis si vymyslel respondenty do ankety. Fotky vzal z webů v USA

  10:58aktualizováno  15:45
Šéf Věcí veřejných Vít Bárta se podle svého blogu snaží vždy říkat pravdu a nekrást. V měsíčníku Plzeň bez cenzury, který slouží jako jeho osobní reklamní kanál, se mu to ale příliš nepodařilo. V anketě, která kritizuje ODS, vystupují vymyšlení lidé. Jejich fotky jsou navíc postahované z amerických webů.

Vít Bárta byl na volební konferenci Věcí veřejných zvolen předsedou strany. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

V červnovém čísle měsíčníku, který má podtitul "konečně normální noviny", vyšla anketa namířená proti ODS, kde se novináři dotazovali pěti respondentů. Všichni jednohlasně souzní s Bártovými názory a navíc jsou si všichni jistí, že bezdomovce Smradlavku zavraždila mafie. 

Plzeň bez cenzury, červen 2013

Plzeň bez cenzury, červen 2013


Respondenti, které Bártův měsíčník označuje za nezaujatý hlas lidu, mají však k nezaujatým daleko. Blogerka, která provozuje stránky www.protivna-blondyna.cz, upozornila na to, že minimálně tři lidé jsou vymyšlení a jejich fotky autoři ankety jednoduše stáhli ze stránek některých vysokých škol ve Spojených státech.

Nad smrtí bezdomovce se pozastavuje například jakýsi Marek Benda, který je podle měsíčníku elektromechanikem. Ve skutečnosti ale vypadá jako fyzik Michael Peterson z university v Long Beach v Kalifornii. 

Konstantina Velkushanova

Konstantina Velkushanova

Michael Peterson z Kalifornie

Michael Peterson

Asistentka Andrea Ríchová si zase stěžuje, že kauza tuláka Smradlavky je "rozmělňována médii, jako by se z nějakého důvodu bála toho, co se za ní skrývá". Potíž je v tom, že žena, která je na snímku v Plzni bez cenzury podepsána jako Andrea Ríchová, se ve skutečnosti jmenuje Konstantina Gkritza a je z univerzity v Iowě.

Dominic Johnson účastník konference v Santa Fe

Dominic Johnson

Konstantina Gkritza

Konstantina Gkritza

Stavební inženýr Aleš Nejedlý se zase asi potřeboval pod pseudonymem Dominic Johnson zúčastnit stáže na Harvardu, Princetonu a Stanfordu, aby se potom mohl v Plzni vyjadřoval k mafii.

Problém je i se čtvrtou respondentkou ankety - Lucií Šrailovou, která se zamýšlí na tím, "co vše je třeba, aby se lidé konečně probrali". Její fotografie je pravá. "Občanka Plzně", jak je Šrailová v novinách uvedena, ale měla vždy k Vítu Bártovi blízko. Píše pro něj i některé články na jeho blogu.

Fotogalerie

Ani poslední respondentka není pravá. Podle ankety budí ve studentce Lucii Králové kauza bezdomovce "velké podezření". Ve skutečnosti je na fotce také studentka, ale postgraduálního studia na univerzitě v Southamptonu v Anglii Konstantina Velkushanová. 

Už v květnovém čísle časopisu dělali podobně montovanou anketu, ve které vystupovala žena se jménem Kateřina Sládková. Byla u ní ale použita fotografie, kterou má na svých stránkách Katharina Rojan ze Saarland Univerzity.

Omlouvám se, může za to redaktor, napsal Bárta

Redakce zkontaktovala mobilní číslo z tiráže měsíčníku, aby se k anketě vyjádřili. Ukázalo se, že číslo je osobní kontakt na Lucii Šrailovou, která v anketě odpovídala a zároveň je redaktorkou několika článků. "Za celý obsah časopisu je odpovědný pan Bárta, který tady tomu šéfuje," řekla pro iDNES.cz Lucie Šrailová.

Redakce se snažila kontaktovat Víta Bártu, aby se k anketě vyjádřil on sám. Jeho asistentka řekla, že má jednání a chystá se zároveň během dne odjet na dovolenou.

Až odpoledne Bárta umístil na svoje stránky omluvu. Zároveň ale napsal, že za chybu může jeden z redaktorů jeho časopisu. "Za sebe musím říci, že  jsem nevěděl a nesouhlasím s postupem přípravy ankety v časopise Plzeň bez cenzury a po dohodě s Vydavatelstvím Pražan jsem vydal celou věc k řešení advokátní kanceláři s cílem dovození osobní odpovědnosti konkrétní osoby, která anketu připravila," napsal Bárta na svém webu. Neodpustil si ale poznámku, že lidé v Plzni se o některých podezřeních bojí mluvit.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Kvůli kauze se synem přijde Babiš o post premiéra, tipují bookmakeři

Premiér Andrej Babis na tiskové konferenci se svým polským protějškem Mateuszem...

Kvůli kauze s údajným únosem svého syna na Krym přijde premiér Andrej Babiš z hnutí ANO podle bookmakerů o svůj post....

Nedostatek zaměstnanců trápí i ČD. Strojvedoucí si stěžují na skladbu směn

Ilustrační snímek

České dráhy hledají nové zaměstnance. Chybí strojvedoucí, ale také IT specialisté nebo posunovači. Nedostatek lidí...

Dětská fantazie vs. realita dospělých: Máme děti ve fantazírování brzdit, nebo podporovat?
Dětská fantazie vs. realita dospělých: Máme děti ve fantazírování brzdit, nebo podporovat?

Bujná fantazie k dětem neodmyslitelně patří. Její používání znamená, že vývoj probíhá v pořádku. Kromě toho je důležitá pro rozvoj slovní zásoby a pro celkovou kreativitu. Jak tyto kvality u svých potomků podporovat? A je potřeba je někdy i usměrňovat?

Najdete na iDNES.cz