Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Podívejte se na neznámou tvář hrdiny Kubiše. Parašutisty, co zabil Heydricha

aktualizováno  14:29
Víme, že hodil bombu na třetího muže nacistické říše Reinharda Heydricha. Z jeho soukromí neznáme skoro nic. Album snímků parašutisty Jana Kubiše, které vznikly ve Francii a Británii před osudovou misí, zveřejnila jeho rodina až nyní.

Cholmondeley. (léto 1940) | foto: Archiv rodiny Dusíkových

Dril ve středisku francouzské cizinecké legie. Potupný ústup francouzské armády, které dával německý wehrmacht na frak. Tvrdý výcvik v britské základně Cholmondeley. Ale i chvíle s děvčaty, do nichž se Jan Kubiš s Josefem Gabčíkem v Británii zamilovali. To vše obsahuje fotoalbum parašutisty Kubiše, které si vedl až do svého vysazení v nacisty obsazené republice.

Tábor v Cholmondeley. (léto 1940)

Kubišova rodina půjčila album vojenským historikům až nyní – 68 let od chvíle, kdy Jan Kubiš hodil v pražských Holešovičkách na mercedes architekta masového vyvražďování Židů a kata českých vlastenců Reinharda Heydricha bombu.

"Ani ve snu mě nenapadlo, že se mi do rukou někdy dostane tak cenné svědectví o tom, jací vlastně ve skutečnosti byli lidé, o nichž se hovoří ‚pouze‘ jako o hrdinech," přiznává ředitel Vojenského historického ústavu (VHÚ) Aleš Knížek.

10. rota čs. pěšího pluku 1, Pezenas. (květen a červen 1940)

Album doprovází Kubišův dopis bratrovi a jeho ženě, který napsal v Británii, kde se připravoval na výsadek (celý jej i s fotografiemi zveřejňuje časopis Historie a vojenství).

Dopis na rozloučenou

"Drahý bratře a švagrová! Já s mým úkolem budu vydán smrti a nevím, zdali vyváznu. Jen o jedno vás prosím: zůstaňte věrnými přáteli s rodinou Elisonových, kteří, nevrátím-li se, zašlou dopis po válce k vám... a splaťte jim, co oni pro mne dobrého učinili," píše Kubiš.

Jan Kubiš je z rukou prezidenta Edvarda Beneše vyznamenáván Čs. válečným křížem 1939. Kubišově pravici Josef Gabčík (9. prosinec 1940)

Zjevně ho trápily osudy rodiny v nacisty obsazené republice. Zároveň bratrovi odkazuje všechny své věci, pokud by zahynul. Fotoalbum Kubiš uložil u rodiny své britské přítelkyně Lorny Ellisonové.

"Dlouho jsme váhali, zda dát fotoalbum strýce vůbec z ruky. Je to cenná památka na naši rodinu, kterou nacisté téměř celou vyvraždili," říká Kubišův synovec Jiří Dusík.

Kubišův dopis na rozloučenou

Přečtěte si, co napsal Josef Kubiš bratrovi a jeho ženě

V koncentračním táboře Mauthausen bylo popraveno 13 Kubišových příbuzných. Dusíkovi přežili jen proto, že druhá manželka otce Jana Kubiše si ponechala své jméno. Dusíkovi kromě toho schraňují i dva Kubišovy válečné kříže. I ty jim po válce přišly z Londýna spolu s ostatními osobními věcmi parašutisty.

Známý neznámý hrdina

"O hrdinství Jana Kubiše při zlikvidování Heydricha nebo při mnohahodinovém boji proti obrovské přesile v kryptě kostela Cyrila a Metoděje je známo téměř vše. Ale z Kubišova soukromého života, o jeho snech či ideálech nevíme skoro nic," konstatuje Michal Burian z VHÚ.

A právě tohle bílé místo pomáhá podle historika zaplnit vůbec poprvé zveřejněné fotoalbum.

„Moje maličkosť s jeho výsostí Gabčíkom“. Budoucí paraskupina ANTHROPOID – Jan Kubiš a Josef Gabčík, Cholmondeley. (léto 1940)

Cenné je totiž i kvůli Kubišovým popiskům pod snímky. Ústup demoralizované francouzské armády například ironicky komentuje jako "hrdinný ústup z bojišťa". Zcela neznámé jsou pak fotografie ze soukromí jeho přátel s vtipnými popisky: "mistr kadeřník" či "nestyda hanácké" (koupající se voják).

Kubiš přitom musel vědět, že jeho šance na přežití jsou po vysazení do protektorátu minimální. Vůbec k nejsilnějším snímkům patří ty, na nichž je s Josefem Gabčíkem. Podle historika Buriana je z nich patrné, jak velmi blízcí si byli. Kubiš pod ně napsal: "Moje maličkost s Jeho Výsostí Gabčíkom".

Cesta do Anglie vedla přes Gibraltar. (červen 1940)Na lodi Rod el Farag. (červen 1940)

Historie kolem objevení alba je zvláštní i tím, že se k němu už v polovině 80. let minulého století dostal badatel Jaroslav Čvančara. Tahle doba však parašutistům z Británie nepřála, takže badatel zveřejnil ve svých publikacích jen některé fotografie.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Další z rubriky

Vnitro podalo stížnost na soud kvůli strhávání tibetských vlajek

Opoziční zastupitelé a další účastníci happeningu v Hradci Králové zamávali...

Ministerstvo vnitra podalo ve středu večer kasační stížnost Nejvyššímu správnímu soudu proti verdiktu Městského soudu....

Sněžení potrvá až do večera, západem Čech se žene silný vítr

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset centimetrů nového sněhu....

Meteorologové prodloužili výstrahu před silným sněžením až do dnešních 20:00. Hrozí především v severovýchodní části...

Do pražské integrované dopravy se letos přidá Příbramsko a Berounsko

(ilustrační snímek)

Pražská integrovaná doprava (PID) se letos rozšíří o oblasti Příbramska a Berounska. V létě by mělo být do systému...

Najdete na iDNES.cz