Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Podívejte se na důkazy o sledování, o nichž mlčí ministr Bárta

  17:20aktualizováno  17:20
Ministr dopravy Vít Bárta na tiskové konferenci odmítl komentovat důkazy o sledování politiků, které prováděla agentura ABL. Místo toho vyzval MF DNES, ať veškeré materiály zveřejní. Podívejte se, o čem se ministru Bártovi nechce mluvit. Zveřejnit vše ale není možné s ohledem na ochranu osobních údajů.

PROČ NEMŮŽEME ZVEŘEJNIT VŠE

Pan ministr nás vyzývá k něčemu, co není možné. Listinné i obrazové důkazy o sledování lidí v Praze 11 jsou plné citlivých, osobních údajů - a podotýkám, údajů o lidech, kteří se podle všeho ničím neprovinili. Jen měli tu smůlu, že se dostali do hledáčku slídilů z detektivní agentury.

Jak bychom teď mohli o obětech tohoto šmírování zveřejňovat údaje typu, kde bydlí a s kým, jaký je jejich majetek, s kým se stýkají, jaká u nich parkují auta, co mají napsáno v trestním rejstříku...? Právě toho jsou ony dokumenty, o něž se MF DNES opírá, plné.

Zveřejnit všech 280 fotografií ze sledování politiků i obyčejných lidí, 54 záznamů z videokamer, 25 psaných dokumentů a také firemní e-maily z firmy ABL (to vše redakce během několikaměsíčního pátrání získala), prostě nejde. Držíme se zdravého rozumu i zákona o ochraně soukromí.

Ministr Bárta po redakci žádá  něco, co zkrátka udělat nemůže. Na vyžádání policie jsme dokumenty předali vyšetřovatelům. Opakovaně je redakce nabízí k prohlédnutí i ministru Bártovi. Jeho odmítání ale vyvolává pochybnost, že mu nejde o nic jiného než vytvoření co nejhustší mlhy nad případem z jeho vlastní minulosti.

Jiří Kubík, zástupce šéfredaktora MF DNES

Lídr Věcí veřejných a bývalý majitel agentury ABL Vít Bárta se už několik týdnů odmítá setkat s MF DNES a nechat si předložit dokumenty, jež dokazují zapojení ABL do někdejšího sledování politiků v Praze 11. Místo toho redakci vyzývá, ať všechny získané doklady zveřejní.

Důkaz číslo 1: Digitální stopy dokumentů

MF DNES odstartovala celý případ loni koncem září, když zveřejnila osmistránkový dokument o špehování bývalé starostky Prahy 11 Marty Šorfové (ODS).

Dokument byl na hlavičkovém papíře firmy ABL, uvnitř bylo devět fotek ze sledování s přesným popisem, kde a s kým se Šorfová setkávala, a byl nazván "Zpráva o sledování na akci MARTA ze dne 10. 1. 2006".

Vedení firmy ABL i její bývalý majitel a současný ministr dopravy Vít Bárta označili dokument za falzifikát.

Z vedení strany Věci veřejné se dokonce šířil mezi koaliční partnery hlavní argument, proč by to měl být falzifikát: totiž že snímky použité ve sledovací zprávě neodpovídají době pořízení, tedy lednu 2006. Neboť v lednu 2006 byl v Praze sníh, který ale na fotografiích není.

MF DNES zjistila, že jde jen o překlep detektiva, který zprávu zpracovával. Sledování Šorfové bylo totiž skutečně vedeno až 10. ledna 2007. Detektiv se "upsal" v údaji o roce a místo 10. 1. 2007 napsal na úvod celé zprávy, že sledování je "… ze dne 10. 1. 2006".

Redakce má celý dokument v elektronické podobě a z jeho vlastností o vzniku se dá vyčíst, že byl sepsán v lednu 2007. Autorem je tehdejší detektiv firmy ABL Pavel Pertlíček. A ještě jedna drobnost: podle digitální stopy si ho Pertlíček vytiskl čtyři minuty před uložením.

Každý elektronický dokument v sobě skrývá údaje o svém "vytvoření". Když se podíváte na vlastnosti dokumentu o sledování Marty Šorfové, ukážou se základní údaje, kdy a kdo ho zpracovával. Lze z toho vyčíst, že ho sepsal Pavel Pertlíček dne 23. ledna 2007 ve 12 hodin 45 minut. O čtyři minuty dříve si zprávu vytiskl.

Důkaz číslo 2: Lékařská karta Marty Šorfové

Sledování exstarostky Marty Šorfové začalo tehdy podle zprávy už brzo ráno, kdy si na političku ODS počkali najatí detektivové v šest hodin u jejího domu v Praze na Jižním Městě. A poprvé v ten den ji vyfotili, jak čeká v čekárně oční kliniky ve vinohradské nemocnici, kam hned toho rána odjela. Tato fotka byla vložena jako první do celé zprávy o sledování na akci MARTA.

MF DNES požádala Martu Šorfovou, aby vyhledala doklady o tom, kdy byla v této poradně. Šorfová se v nemocnici léčí s očními potížemi již delší dobu.

Lékařská karta Marty Šorfové. Pokud by existovaly pochybnosti, ze kdy bylo sledování, lze si to ověřit přímo u Šorfové. Ve zprávě totiž byla fotka, kdy ji detektivové zachytili v čekárně vinohradské nemocnice. Detektiv se pak v názvu zprávy přepsal. Spletl si rok a uvedl, že to bylo 10. ledna 2006. Šorfová byla u lékaře podle docházkové karty 10. ledna 2007.

Podle kartičky návštěv byla u tohoto lékaře skutečně 10. ledna 2007. Byla tam objednána na osmou ráno. Což přesně odpovídá fotografii, která byla podle digitální stopy fotoaparátu pořízena 10. 1. 2007 v 7 hodin 43 minut.

Redakce má totiž k dispozici všechny fotografie z toho dne, které se vkládaly do zprávy o sledování. Takže informace o vzniku lze vyčíst i ze samostatných fotografií. Neboli: Martu Šorfovou 10. ledna 2007 skutečně někdo sledoval.

Důkaz číslo 3: Grafická podoba stránek

Z elektronické podoby dokumentu lze vyčíst ještě další zajímavý údaj. V souhrnných informacích dokumentu jsou ještě dvě jména: Michal Rosenbaum a jakási společnost Grafixon. MF DNES zjistila, že Grafixon je renomované grafické studio, které vytváří na zakázku grafiku dokumentů či loga firem.

A Michal Rosenbaum tento týden MF DNES potvrdil, že od roku 2004 je jejich klientem i firma ABL, pro kterou mimo jiné vytvářela i grafickou podobu stránek programu Word, na kterých se bude používat logo firmy ABL.

Grafická podoba stránek. Ve vlastnostech dokumentu o sledování lze najít také údaj o tom, kdo vytvořil grafickou podobu stránky včetně záhlaví s logem ABL. Byla to firma Grafixon. Její šéf Michal Rosenbaum MF DNES potvrdil, že ABL je jejich zákazníkem od roku 2004 a že jim šablony pro dopisy opravdu vytvořili.

"ABL je od roku 2004 můj klient a veškeré grafické věci pro ně řešíme my. Řešili jsme pro ně systém pro klasickou administrativní korespondenci. Vytvořili jsme jim vlastně šablonu, kterou používají pro svou administrativu. To, co si do toho pak píšou, je jejich věc. Politika mě nezajímá," řekl Rosenbaum.

Důkaz číslo 4: Identita detektiva, který lidi sledoval

MF DNES má k dispozici nejen zprávu o sledování Marty Šorfové, ale i množství dalších zpráv firmy ABL, kde jsou údaje o monitorování jiných politiků z městské části Praha 11. Šlo většinou o politiky blízké Martě Šorfové.

Drtivou většinu dokumentů z těchto akcí podle digitálních stop zpracovával do zpráv opět detektiv Pavel Pertlíček. Tento muž skutečně existuje. Pracoval pro firmu ABL v letech 2005 až 2008. Je to specialista na sledování lidí. Zkušenosti v tomto oboru získal u policie. Tady pracoval přes deset let - většinu toho času působil v tajném oddělení "zvláštních činností", které se zabývá zejména sledováním a odposloucháváním lidí.

Identita detektiva Pertlíčka. Sledování řídil v ABL detektiv Pavel Pertlíček. Že pracoval pro ABL, lze doložit veřejně přístupnou informací z firemního časopisu, kde mu za dobré služby děkují.

Přestože Pertlíček nechce případ komentovat, jeho spolupráce s ABL je lehce doložitelná. O Pertlíčkovi se píše v podnikovém časopise ABL jako o kvalitním detektivovi.

Ředitel divize D60 agentury Daniel Vaněk v podnikovém Zpravodaji ABL v prosinci 2008 Pertlíčkovi děkoval: "Divizi speciálních činností přibyly nové projekty, rozšířil se obor našich činností a znalostí, rozrostl se náš pracovní tým. I přes občasná zakopnutí jsme pokaždé nalezli správnou cestu k cíli. Jmenovitě chci poděkovat… týmu detektivů a analytiků ve složení Pavel Pertlíček…"

Důkaz číslo 5: Prohlášení exmanželky detektiva

To, že detektiv Pertlíček získával pro ABL kompromitující materiály na různé lidi, potvrdila MF DNES bývalá manželka tohoto detektiva Marcela Pertlíčková (rozvedli se v roce 2009).

"Můj bývalý manžel sledoval pro pana Bártu spoustu lidí. Říkal mi, že sleduje lidi pro pana Bártu, aby na ně něco měl. Říkal, že má za každou cenu na někoho něco najít. Něco, co by se pak Bártovi hodilo. O jaké osoby se jednalo, nevím. Exmanžel vždycky po každé akci přijel, zavřel se do své pracovny, stříhal tam záznamy, přehrával si tam nějaké odposlechy. Tam jsme nesměli chodit," řekla Pertlíčková MF DNES. Deník má její výpověď na audionahrávce.

Důkaz číslo 6: E-maily detektiva Pertlíčka

MF DNES má také k dispozici mnoho e-mailových korespondencí z firmy ABL. V nich žádá detektiv Pertlíček o spolupráci na různých sledovacích projektech své kolegy z firmy. Jde třeba o e-mail, který poslal 14. ledna 2007. Jeho přílohou byla kompletní zpráva o sledování aktivisty z Prahy 11 Jiřího Štylera, blízkého spolupracovníka Marty Šorfové. Kromě zprávy vložil Pertlíček do e-mailu i fotky ze sledování.

E-maily detektiva Pertlíčka. MF DNES jich získala řadu. V jednom z nich žádá kolegy z ABL, aby mu připravili podklady pro nasazení skryté kamery (komory) u domu politika ODS Jana Šimůnka.

V jiném e-mailu z 10. března 2007 informoval kolegy, že potřebuje bližší informace o dalším Štylerově spolupracovníkovi Jiřím Freyovi. Tento muž byl rovněž kolegou Marty Šorfové. "Potřebuji od vás základní osobní informace k osobě Frey. Vše to, co už víte, abych na to mohl navázat," napsal, aby získal detailní podklady pro monitorování Freye.

Důkaz číslo 7: Skrytá kamera nainstalovaná do hračky

MF DNES má videozáběry ze skrytých kamer, které zachycovaly sledované osoby před jejich domy. Jde třeba o kamery, které snímaly dům aktivisty Štylera. Pertlíčkova exmanželka potvrdila, že detektiv měl na takové průběžné monitorování důmyslný systém.

Záběry ze skryté kamery, kterou nasadili detektivové v roce 2007 před dům aktivisty z Prahy 11 Jiřího Štylera. Pertlíček měl na to fintu. Postavil před dům auto, dozadu dal plyšového psíka a do jeho očí umístil kamery.

Vypůjčil si staré auto v půjčovně, do kufru vozu vložil videonahrávač a dvě baterky, které vydržely až tři dny. Kameru pak nainstaloval do očí plyšové hračky – většinou psa s kývací hlavou, kterou umístil do zadní části vozu. Ten pak přistavil před dům sledované osoby. "Plyšovému psíkovi vykuchal oči a dal tam kameru," potvrdila Pertlíčková.

Důkaz číslo 8: Fotografie z odrazu skla

Detektivové ABL, kteří sbírali podklady o politicích v Praze 11, často fotografovali i domy, kde sledovaní lidé žili nebo podnikali. Na několika záběrech se dopustili profesionální chyby. Když zmáčkli spoušť aparátu, na snímku se objevila v odrazu skleněných dveří i jejich postava. MF DNES našla v sérii všech fotek pořízených při sledování tři, na nichž je postava spolupracovníků ABL vidět.

Postava detektiva v odrazu skla, když fotil budovu sledované osoby.

Důkaz číslo 9: Dobešův dopis k Pertlíčkovi

Detektiv Pavel Pertlíček, který podle informací MF DNES řídil sledování politiků v Praze 11, byl pro bezpečnostní agenturu ABL cenným mužem. Alespoň to stojí v dopise, který o něm napsal bývalý manažer firmy a dnešní ministr školství Josef Dobeš.

Důkaz č. 9 (strana 1): Dobropis tehdejších členů představenstva ABL Josefa Dobeše a Miroslava Zahálky, který měl Pavlovi Petrlíčkovi pomoci u rozvodového soudu.

Člen představenstva ABL Dobeš poslal 26. srpna 2008 dobrozdání ve prospěch Pertlíčka k soudu, kde se rozhodovalo rozvodové řízení. Dobeš v dokumentu uvádí, že detektiv s ABL dlouhodobě spolupracuje a zajišťuje pro ni významné akce.

"Činnosti prováděné panem Pertlíčkem pro naši společnost jsou náročné, spočívají zejména v soustavném zajišťování ochrany osob a majetku a z toho důvodu podléhají značnému utajení," stojí v dopise s tím, že Pertlíčkova práce má "charakter organizační a řídící". Jinde v dopise se mluví ještě o „vysokém stupni utajení“.

Důkaz č. 9 (strana 2): Dobropis tehdejších členů představenstva ABL Josefa Dobeše a Miroslava Zahálky, který měl Pavlovi Petrlíčkovi pomoci u rozvodového soudu.

Dobeš dále píše, že ABL poskytuje Pertlíčkovi kancelář, telefon, auto a vyplácí mu paušální odměnu 35 až 50 tisíc. Dnešní ministr školství dokonce uvádí, že detektiv ke své práci pro ABL potřebuje střelné zbraně. Vlastnil jich celý arzenál - čtyři pistole, jednu samonabíjecí pušku, opakovací brokovnici Remington a malorážku Ruger.
Spolu s Dobešem podepsal materiál i další člen vedení ABL Miroslav Zahálka, který krátce působil jako náměstek ministra Johna.

ABL A VÍT BÁRTA

Bezpečnostní agenturu ABL založil dnešní ministr dopravy začátkem 90. let. Začínala jako malá kancelář pro zajišťování ostrahy.

Postupně se rozrůstala, dostávala zakázky na ochranu nákupních center nebo skladů koncernů. Loni dosáhla firma obratu téměř miliardy korun. Vít Bárta však loni poté, co uspěl ve volbách do Sněmovny se svou stranou Věci veřejné a dostal se do vlády, prodal svůj podíl bratrovi Matějovi.

Za Víta Bárty byla v ABL zřízena speciální detektivní divize na sledování lidí, jež zaměstnávala bývalé elitní detektivy policie.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Stezka v korunách stromů je pod sněhem, z výšky je vidět i na lyžaře

Pohled na zimní stezku v korunách stromů v krkonošských Janských Lázních...

Stezku korunami stromů v Janských Lázních zasypal sníh. Zatímco v létě vypadala jako mraveniště, v těchto dnech...

Nejkrásnější alej je z Dubé. Jsou jí dva roky a vysázeli ji trampové

Alej na Staré Husí cestě nedaleko Dubé zvítězila v prestižní soutěži Alej roku.

Jsou jí teprve dva roky, ale už vyhrála soutěž krásy. Alej na Staré Husí cestě nedaleko Dubé zvítězila v prestižní...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...Najdete na iDNES.cz