Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Podívejte se, kdo měl zájem pomoci Grossovi

  8:55aktualizováno  8:55
Bývalý premiér Stanislav Gross nechce zveřejnit, jak přišel ke svému majetku. V jeho příběhu cesty k akciím firmy Moravia Energo, které mohou mít hodnotu až stamilionů korun, se objevují "lidé z minulosti".

Kolem Grosse se objevují další a další lidé, kteří mu mohou být vděční z minulých dob. | foto: David PortMF DNES

"Snažím se najít místo v normálním civilním životě," vysvětloval koncem září Gross svou investici.

Uplynuly však tři týdny a je zřejmé, že tak docela "normální" nákup akcií to nebyl.

V příběhu Grossova náhlého zbohatnutí se to totiž jen hemží vlivnými podnikateli a státními úředníky, kteří měli mnoho důvodů si kdysi velmi vlivného politika naklonit.

popisekINFOGRAFIKA
Vztahy okolo Grosse

MF DNES zmapovala vazby mezi lidmi a firmami, kteří se v kauze objevují.

Kdo povede ČEZ?
Před devíti lety zvítězila ve volbách ČSSD a rozhodla se, že obmění vedení klíčové společnosti ČEZ. Většina sociálních demokratů chtěla strategický energetický podnik svěřit bývalému náměstkovi ministra průmyslu Milanu Černému. A to přes odpor opozice.

Ivanu Langerovi z ODS například vadilo Černého napojení na ruské podnikatele s plynem a žádal, aby kvůli tomu celé nové vedení ČEZ prošlo bezpečnostní prověrkou. Ani ne třicetiletý místopředseda ČSSD Stanislav Gross s tím však nesouhlasil.

Proti Černému se pak objevily i další závažné výhrady. Ještě coby náměstek totiž nutil vedení ČEZ, aby uzavřelo nevýhodné smlouvy se společností Czechpol (právě její akcie ve firmě Moravia Energo nyní patří Grossovi).

ČEZ mohl přijít o tři miliardy
Kdyby býval Černý uspěl, snížily by se ČEZ zisky až o tři miliardy. Pomoci Czechpolu se tehdy Černému nepodařilo. Dokázal to až o pár let později z pozice šéfa ČEZ. Osobně podepsal s Czechpolem kontrakty. Některé z nich se později ukázaly pro ČEZ jako nevýhodné.

Do jaké míry Černému pomohl nahoru osobně Gross, není jasné. Sám Černý se však nedávno MF DNES svěřil, že bez jeho souhlasu by na ředitelskou funkci nedosáhl.

Grossovy akcie

Společnost Czechpol měla tehdy ještě jednoho vlivného spojence. Byl jím Grossův kamarád Robert Sýkora, který se v téže době stal náměstkem ministra průmyslu. Mimo jiné měl na starosti i energetiku.

Chrenek občas volal, říká Šarapatka
Mladý Gross a Sýkora spolupracovali často. Například spolu v roce 1999 vyrazili za Tomášem Chrenkem, spolumajitelem Třineckých železáren. S Chrenkem byl Gross později ve spojení i bez Sýkory.

"Pamatuji si, že pan Chrenek k nám občas zavolal a sháněl se po panu Grossovi," vzpomíná například bývalý Grossův kancléř Zdeněk Šarapatka. Chrenek se však nyní ke známosti s Grossem nehlásí. "Bez komentáře," říká o jejich telefonátech a schůzkách.

Sýkora se v politice dlouho neohřál. Jen co ministerstvo na počátku roku 2000 opustil, stal se majitelem podílu v právě založené firmě Moravia Energo. Tu založil Czechpol spolu s Třineckými železárnami.

Sýkora akcie koupil za tři sta tisíc korun. Brzy se ukázalo, že udělal extrémně dobrý obchod. Firma měla horoucí zisky a vyplácela tučné dividendy. Přesto to letos na jaře Sýkoru prý přestalo bavit. Rozhodl se podíl prodat.

Místo Chrenkovi však nabídl svůj podíl pravděpodobně o několik milionů levněji Grossovi. A tím se z expremiéra stal několikanásobný milionář.

Na první srpnový den letošního roku zinscenoval Stanislav Gross svůj "coming out". Na valnou hromadu společnosti Moravia Energo poslal svého právníka a ten prozradil, že třetinový podíl ve firmě patří Grossovi.

Podivná půjčka?
O necelé dva měsíce později se Grossovy miliony dostaly na veřejnost. "Nákup podílu pro nás realizovala instituce, která má k této činnosti oprávnění," vzkázal Gross.

Problém je v tom, že firma Key Investments, která peníze Grossovi údajně půjčila, úvěry běžně neposkytuje. Další pochybnosti do případu vnesl sám Gross.

MF DNES získala informaci ze zdroje blízkého Moravia Energo, podle níž mohl dluh 13,5 milionu splatit Ladislav Ornst ze společnosti SI Corporate Finance, v níž kdysi figurovali titíž lidé jako v Key Investments.

Ornst i Gross to popírají. Expremiér však potvrdil, že mu někdo další půjčil 13,5 milionu na dozajištění úvěru. Nechce však říci kdo.

V pondělí se v pavučině vztahů kolem půjčky pro expremiéra Grosse objevila další zajímavá figura. Týdeník Respekt napsal, že v dozorčí radě Key Investments sedí jistý Josef Mráz.

Jinak také manažer Agrofertu, společnosti velkopodnikatele Andreje Babiše. A právě pro Babiše býval Gross cenným kontaktem ve vládě v dobách, kdy budoval své imperium.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Končící pruh nebo červená mnohé nezastaví

Jízda na červenou

Tresty od soudu na mnoho let do vězení za agresivní jízdu na silnici či dálnici jsou dnes téměř pravidelností. Je to...

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...

V tunelech na D8 se měří, ale pokuty za rychlost nikdo nevybírá

Tunel Panenská na dálnici D8, kde je rychlost omezená na 80 kilometrů v hodině.

Řidiči překračující osmdesátku v tunelu Panenská na D8 před hranicemi s Německem se zatím stále nemusejí bát pokut....Najdete na iDNES.cz