Že i Česko zasáhly částice prachu, naznačili už v minulých dnech meteorologové z Královéhradecka a Ústecka. Ve druhém zmíněném regionu vrstvička nečistoty pokryla auta. Ale to šlo na vrub připsat i pylové sezoně. (předchozí článek čtěte zde)
Navíc meteorologické služby uváděly, že nejvyšší koncentrace popela zůstávala v atmosféře ve výšce zhruba nad šest kilometrů, uvedla stanice ČRo Leonardo. Nejvyšší koncentrace nad Českem byla 16. dubna nad severními Čechami a částečně nad Prahou. (čtěte Oblak popela zakalil oblohu nad Prahou a severem Čech)
Během 17. a 18. dubna tedy pracovníci České geologické služby ve spolupráci s Českým rozhlasem odebrali vzorky prachových částic v Holešovicích a Křeslicích. A podrobili je analýze pod scanovacím elektronovým mikroskopem a rentgenovým mikroanalyzátorem.
"Prachové částice prokazatelně vulkanického původu se podařilo nalézt v malém množství jen ve vzorku odebraném v Praze-Křeslicích. Vulkanické prachové částice o velikosti několika desítek mikrometrů byly tvořeny členitými a ostrohrannými úlomky minerálů a sopečným sklem," uvádí Leonardo.

Tisícinásobně zvětšená částice vulkanického popela v Praze (klikněte na snímek pro další informace). Foto: Česká geologická služba / Jakub Haloda
"Naprostou většinu všech zachycených prachových částic však tvořila především pylová zrna, karbonátové částice, pocházející zřejmě ze stavební činnosti, jílové částice a také částice popela vzniklé spalováním organických látek. Malý výskyt částic vulkanického popela v odebraných vzorcích tak potvrzuje údaje meteorologů: nejvyšší koncentrace jsou ve vyšších vrstvách atmosféry (přesněji její části-troposféry)," dodává stanice.
Závěr z analýzy je takový, že výskyt částic sopečného popela v ovzduší v Praze byl zanedbatelný a zdraví obyvatel ohrozit nemohl.
DALŠÍ PODROBNOSTIReportáž o dalších zjištěných skutečnostech odvysílá vědecko-popularizační magazín Meteor v sobotu 24. 4. v 8:10 na Českém rozhlasu 2 - Praha a Českém rozhlasu Leonardo. |