Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Podívejte se, jak StB nafotila starou Prahu při sledování disidentů

  11:39aktualizováno  11:39
Tajní fotografové StB se při sledování disidentů v pražských ulicích stávali "umělci" proti své vůli. Jejich hlavním záměrem bylo sledovat a nafotit lidí, kteří se nelíbili komunistickému režimu. Mimoděk ale zachytili i šedivou Prahu plnou lešení a prázdných výloh.

Kardinál František Tomášek nastupuje do svého služebního volva. | foto: Ústav pro studium totalitních režimů

Podívejte se, jak vypadají snímky příslušníků StB, kteří skrývali své fotoaparáty pod dlouhými plášti nebo v dětských kočárcích. Přes zvrácenost účelu, za kterým byly pořízeny, mají pro současníky nechtěné kouzlo.

Režisér Miloš Forman asi 13. ledna na Václavském náměstí
Režisér Miloš Forman na Václavském náměstí.

"Pořizovali je lidé nehonící se za výtvarnými vavříny, ale štvaní touhou po moci. Po ovládnutí jiných. Lidé morálně pokřivení a v jádru špatní. Přesto jsou jejich fotografie nejvěrnějším portrétem reality Československa 70 a 80. let," napsal Jan. H. Vitvar v předmluvě knihy Praha objektivem tajné policie, kterou dnes představí Ústav pro studium totalitních režimů.

Kniha obsahuje přes 200 černobílých fotografii, což je ale jen mizivá část z desítek tisíc, které StB vyrobila. Podle Patrika Virknera, který se na knize podílel, se dochovalo téměř osm tisíc svazků vedených na vybrané lidi a v každém mohou být desítky fotografií.

Milan Kundera na rohu ulic Bartolomějská a Na Perštýně v srpnu 1969
Milan Kundera na rohu ulic Bartolomějská a Na Perštýně v srpnu 1969.

Havel "zachycen v davu"

Fotografování měli na starosti policisté ze speciálního útvaru, takzvané sledky. Na konci 80. let jich StB zaměstnávala několik stovek. Na žádost dalších "operativců" vytipované lidi sledovali, sepisovali záznamy a v řadě případů také pořizovali fotografie nebo videozáznamy.

Takto například vypadal záznam ze sledování Václava Havla z 16. ledna 1989. "V 15.45 byl objekt zachycen v davu lidí před sochou sv. Václava na Václavském náměstí. Byl ve společnosti dvou mužů, pro přehled IVAN 37 let 190 cm, štíhlá postava, černé vlasy, začínající plnovous. Dívali se zde na zákrok příslušníků VB, kteří vyzývali asi 200 osob, aby se rozešly."

Pohled na umístění TV kamery v košatině kočárku
Pohled na umístění TV kamery v košatině kočárku.

Příslušníci sledky používali speciální fotoaparáty a kamery. Fotografovali nejčastěji z pod kabátu, později začali využívat například speciálně upravené tašky s otvorem.

U kamer byl problém s jejich velikostí. Ve výbavě StB se tak objevil upravený dětský kočárek, který vedla falešná manželská dvojice. V korbičce byl nainstalován objektiv kamery. Autoři také popsali případ, kdy tajní policisté namontovali kameru pod kapotu auta VAZ a natáčeli vyříznutou dírou v chladiči.

Cedr, Apolon a Tantal

Zajímavé také je, jakým stylem StB přidělovala sledovaným lidem krycí jména. Například pro cizince pracující na velvyslanectvích si vytvořila několik tematických skupin. Pracovníci německého velvyslanectví tak dostávali názvy stromů - Cedr, Sekvoj, Buk. Angličané zase jména z řecké mytologie jako Apolon, Romulus nebo Herakles.

Ambasáda USA, největší nepřítel socialismu, se zase vešel do Mendělejevovy tabulky. Její zaměstnanci dostali názvy chemických prvků, Tantal, Radium, Uran.

U některých jmen z české scény pak nelze lidem z StB upřít ani smysl pro humor. Známý aktivista a bouřlivák John Bok byl veden jako Bůček, politik s drobnou vadou řeči Jiří Dienstbier jako Ráček a spisovatel Jáchym Topol dostal jméno Strom.

Řádové sestry na Loretánském náměstí v srpnu 1988
Řádové sestry na Loretánském náměstí v srpnu 1988.

Hledáme ženu sledovanou StB

Autoři knihy původně chtěli najít všechny, které hledáček skrytého fotoaparátu zachytil, a předat jim už hotovou knihu. To nebyl problém u známých osobností, jako je například Jiřina Šiklová nebo Ivan Havel. Někdy ale nevěděli, kde hledat.

Patrik Virkner proto zvolil metodu známou spíše z detektivek. Usoudil, že fotografie byla nejspíše pořízena v místech, kudy sledovaný člověk chodil pravidelně. Podle pozadí se pak snažil zjistit, o jakou pražskou čtvrť a ulici se jedná, a jméno napsané na fotografii ve svazku hledal v telefonním seznamu.

Další tváře poznali lidé, kteří autorům pomáhali. "V naprosté většině byla reakce oslovených lidí příznivá. Řada lidí také přijde na prezentaci knihy. Například dívka, kterou StB vyfotila v jejích šestnácti letech při jízdě autobusem do školy. A důvod? Sledovala totiž jejího otce," řekl Virkner.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...Najdete na iDNES.cz