Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Podívejte se, jak by se měl proměnit pražský Střelecký ostrov

  20:48aktualizováno  20:48
Střelecký ostrov v centru Prahy čeká obnova, která by mohla začít už příští rok. Park je ve špatném stavu, Praha 1 proto chce opravit cesty, vysázet nové stromy a vybudovat výtah pro vozíčkáře. Původně měly opravy stát zhruba 40 milionů. Současné vedení radnice hodlá ale projekt zlevnit.

Střelecký ostrov v Praze na Vltavě | foto: MF DNES

Park je ve špatném stavu, řada laviček je rozbitých, z nemocných stromů padají ulomené větve a trávníky jsou na některých místech zcela vyšlapané a prakticky neexistují. Těžce se na ostrov navíc dostávají vozíčkáři nebo rodiče s kočárky, vede sem totiž pouze kamenné schodiště.

Fotogalerie

Proměny ostrova by si měli návštěvníci parku v budoucnu všimnout na první pohled. Zrekonstruovány budou všechny cesty, stejně jako břehy. Na severu vznikne podle původního plánu nová písečná pláž. Obnoveny budou lavičky a odpadkové koše.

Upravena bude rovněž plocha uprostřed ostrova, na které se konají společenské akce. Praha 1 chce investovat do opravy veřejného osvětlení, které na několika místech ani nefunguje.

Ve špatném technickém stavu je schodiště z mostu Legií. Pod ním budou obnoveny toalety, na kterých budou i přebalovací pulty pro rodiče s dětmi. Vznikne tu nový výtah pro vozíčkáře a matky s kočárky. Záleží ale ještě na tom, jak se radnice dohodne s památkáři, kteří se obávají, aby výtah nevratně neporušil vzhled mostu Legií.

Přesný plánek obnovy ostrova si prohlédněte ZDE

Zásahům se nevyhne ani zeleň. V plánech radnice se počítá s vykácením pětapadesáti stromů z celkových 273 a s výsadbou osmdesáti nových. Mezi novými stromy budou převažovat lípy, duby a vrby. Projekt by tak měl respektovat historickou "sestavu" stromů. Šedesát devět stromů bude ošetřeno. Na březích ostrova dělníci vysadí nové keře, v kterých budou hnízdit ptáci.

Střelecký ostrov

První zmínka o "Střeláku" je již z 12. století. Jeho rozloha je přibližně 2,5 hektaru. V průběhu staletí měnil několikrát svůj název, říkalo se mu například Hořejší, Trávník nebo Ostrov pod mostem. Svého času mu lidé říkali Malé Benátky, středem ostrova totiž tekla voda. Od roku 1472 se stal majetkem Starého Města a v témže roce tu vznikla střelnice pro pražské střelce. V roce 1882 se na ostrově uskutečnil 1. všesokolský slet pod vedením Miroslava Tyrše.

Zvýšit by se měla také bezpečnost na ostrově. Sídlit tady nově bude hlídač parku.

Jestli ale radnice s obnovou ostrova příští rok skutečně začne a kolik nakonec bude stát, zatím není jasné. Praha 1 chce totiž snížit původní náklady. Podle původního projektu měla stát čtyřicet milionů korun.

"Chceme snížit rozpočtovou cenu toho projektu, jednání s projektanty ještě nebyly ukončeny, některé věci tam nejsou nezbytně nutné," řekl starosta "jedničky" Oldřich Lomecký.

Při opravách tak chce Praha 1 vypustit rekonstrukci jižní část ostrova, která je soukromá. Bude se tedy opravovat především větší severní část a schodiště, kterým návštěvníci schází na ostrov z mostu Legií.

"Máme velký zájem na tom, aby postižení spoluobčané mohli na kulturní akce na Střeleckém ostrově, výtah v projektu proto zůstane. Musí ho ale schválit památkáři," uvedl starosta.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Cyklisté v Praze blokovali ulici. Protestovali proti zákazu kol v centru

Cyklisté v Praze protestovali proti zákazu kol v centru metropole (11. prosince...

Cyklisté v pondělí v podvečer na několik minut zablokovali Křižovnickou ulici v první městské části. Protestovali tak...Najdete na iDNES.cz