Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

  0:01aktualizováno  0:01
Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na hodinách bylo přesně 2:36 v noci a žena nestihla ani dálkově zamknout vchodové dveře, jak byla zvyklá. V tu chvíli dovnitř vběhl muž v kukle, natáhl pistoli a za běhu vystřelil. Jednou ranou pumpařku na místě zabil. Kriminalisté už tři dny pátrají po pachatelích.

Za střelcem se do čerpací stanice přihnal další maskovaný člověk zahalený kapucí, podle pohybů pravděpodobně žena. V ruce měla paralyzér a provaz. Muž ukradl z pultu kasu a žena další zboží. Uplynulo jen čtyřicet sekund a dvojice lupičů z pumpy utíká.

„Neměla sebemenší šanci, pachatel střílel prakticky okamžitě. Když jsme zpomalili záběry, je vidět, že ta druhá osoba měla v ruce paralyzér a provaz,“ říká jeden z kriminalistů.

Čerpadlářka Jana pracovala na pumpě dlouhé roky. Už před čtyřmi lety ji podle informací MF DNES přepadl v noci při službě jiný lupič. Ohrožoval ji nožem, ale tehdy vyvázla bez zranění.

Fotogalerie

K pumpě, která je stále uzavřena, jezdili v úterý celý den lidé zapalovat svíčky, pokládat květiny a vzkazy. Jedním z nich byl i šofér cisterny rafinérky v Kralupech nad Vltavou, který Janu dobře znal.

„Jezdil jsem sem pravidelně po práci, vždy kolem jedné hodiny v noci. Stejně jsem tu byl i v pondělí, tedy hodinu a půl před přepadením,“ vzpomíná. 

Osmapadesátiletou ženu popisuje jako dobrosrdečnou paní, která s ním vždy chvíli promlouvala, když si u pumpy kupoval kafe a cigarety. „Vyprávěla mi, že se chce odstěhovat do Prahy, ale její manžel odmítá, že prý chce zůstat tady a dívat se na Říp,“ vypráví.

Pachatele zachytily kamery

Policisté nyní pátrají po pokladně, kterou dvojice ukradla. Podle zjištění MF DNES v ní pravděpodobně nebyla žádná závratná suma, asi jen zhruba deset tisíc korun. Právě tolik si čerpadláři nechávali u sebe na noční směnu.

Pumpa je uzavřena, kriminalisté už tři dny pátrají po pachatelích. Záhadnou dvojici natočily kamery uvnitř benzinky – jedna je umístěna nad pultem, druhá zabírá prostor z opačné strany.

Policisté tak mají spoustu střípků, díky kterým mohou lidé vrahy poznat. Pachatelku třeba podle její zvláštní rozevláté chůze, případně šedočerveného batohu, který měla na zádech. Muž ve světlešedé mikině střílel pravou rukou, při útěku z pumpy v ní nesl hranatou kasu a pistoli měl v levé. Žena nesla dva ukradené kartony cigaret.

Přihlásily se desítky svědků

Vyšetřovatelé zatím nevědí, zda na místo přijeli svým automobilem, nebo je komplic vysadil poblíž, či přišli pěšky přes okolní pole. Pumpa je před Nelahozevsí, k nejbližším domům je to přes pět set metrů vzdušnou čarou.

Policii se ozvaly už desítky potenciálních svědků. Většina tipů se soustředila na oblečení, batoh a chůzi pachatelů. „Našli jsme dvacet podobných batohů a pětadvacet lidí, kteří mají podobnou taneční chůzi jako jeden z pachatelů,“ říká kriminalista.

VIDEO: Lupiči s pistolí zabili čerpadlářku, policie hledá dva podezřelé

Nadějně vypadal tip týkající se muže, na kterého by takový čin seděl. „Má na svědomí násilnou trestnou činnost a loupežné přepadení. Nakonec jsme zjistili, že je už měsíc ve vězení,“ doplňuje vyšetřovatel.

Policejní mluvčí Zdeněk Chalupa v úterý potvrdil, že vraždu mohl spáchat smíšený pár – muž a žena. „Kriminalisté i nadále žádají případné svědky o pomoc, zejména řidiče, kteří projížděli v pondělí kolem čerpací stanice mezi půl třetí a třetí ráno a mají v autě kameru, aby se přihlásili policii,“ uvedl mluvčí. Za vraždu dvojici hrozí od patnácti do dvaceti let vězení, případně výjimečný trest.

Majitel čerpací stanice Zdeněk Tetour, který vlastní dvě benzinové pumpy, se z tragédie nemůže vzpamatovat. „Zvažuji, že vůbec nebudeme prodávat v noci,“ řekl a potvrdil i přepadení stejné pumpařky před zhruba čtyřmi lety. 

„Vůbec nerozumím chování lupičů. Mohli si vzít, co chtěli, ale místo toho přijdou a první, co udělají, je, že zastřelí člověka. Je to obrovské neštěstí,“ uvedl Tetour.

Pumpa je stále obehnána policejními páskami a u vjezdu stojí cedule s nápisem „Mimo provoz. Promiňte“. V úterý se na místo vrátili policejní technici a propátrávali pole kolem benzinky.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Dokážeme skokově ochladit Zemi, ale je to nebezpečné, varuje expert

Martin Dočkal se zabývá krajinným inženýrstvím.

Geoinženýring zná nástroje, kterými se skokově dá ovlivnit klima na naší planetě. Jeho nejtvrdší forma však může být...

Další z rubriky

Hladové dítě se hůř učí, zní argument pro obědy zdarma

Ilustrační snímek

Hladové dítě se učí hůře než dítě najedené. Na příkladu dětí ze sociálně slabých rodin, které dostávají obědy zdarma,...

Případů spalniček je v ČR už víc než loni. Někteří rodiče děti neočkují

Ilustrační snímek

Z údajů se Státního zdravotního ústavu vyplývá, že v Česku roste výskyt případů onemocnění spalničkami. Ke 4. prosinci...

Odmítám kandidovat do EP za TOP 09, oznámil europoslanec Štětina

Senátor Jaromír Štětina přichází do volebního štábu TOP 09 v Praze. (11. října...

Europoslanec Jaromír Štětina odmítl v příštím roce obhajovat svůj post ve volbách do Evropského parlamentu na...

Najdete na iDNES.cz