Tendr CzechInvestu mohl být jen naoko, naznačují okolnosti zakázky

  14:07aktualizováno  14:07
Okolnosti zakázky agentury CzechInvest, kterou měla získat firma Glafin, vzbuzují čím dál větší pochybnosti, zda byl tendr v pořádku. Zakázka byla totiž vypsaná v tichosti, zájem o ní projevily jen firmy a instituce spřízněné s šéfem zadavatele a vítězem se stala loni založená firma se sídlem v bytovce v Praze 10.

Budova státní agentury CzechInvest. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Média postupně přinášejí popis zakázky, která nejspíš stojí za vyšetřováním státní agentury CzechInvest (více o razii policie čtěte zde). Ze souhrnu dostupných informací vyplývá, že tendr na vyhledávání průmyslových nemovitostí pro investory mohl být fingovaný a zakázka firmě přiřazena ještě před jeho vypsáním.

První okolností, která tomu nahrává, je fakt, že CzechInvest o vypsání tendru neinformoval tak, jak ze zákona musí. Podle České pozice se měla zadávací dokumentace na webu s veřejnými zakázkami objevit do 18. června letošního roku. Nakonec tam visela v polovině července, kdy se o zakázku začali zajímat novináři. Datum vyvěšení ovšem hlásil 1. července a Česká pozice na základě elektronické stopy napsala, že termín zveřejnění byl antedatován.

Druhou podivnou okolností jsou vlastnosti vítěze tendru - firmy Glafin. Ta byla do obchodního rejstříku zapsána loni v říjnu. Podle zjištění MF DNES nemá Glafin žádné reference ani telefonní kontakt a sídlí v bytovce v Praze 10. Jejím majitelem je 29letý manažer lidských zdrojů Zdeněk Hurský. Jak sám přiznal, s ředitelem CzechInvestu Miroslavem Křížkem ho pojí přátelství. Podle Hospodářských novin spolu oba muži pracovali v jazykové škole a podle fotek na Facebooku společně slavili i promoci.

"Pan Hurský pracoval ve firmě, kterou jsem v minulosti řídil. Žádné speciální vazby nás nespojují a zcela kategoricky vylučuji, že mohlo dojít ke zvýhodnění firmy Glafin ve výběrovém řízení. Vítěze vybrala hodnotící komise na základě podaných nabídek," komentoval okolnost Křížek.

Proč celá situace vznikla

Objevily se spekulace, že mezi vyšetřovacími verzemi je i ta, že vše bylo připraveno tak, aby Glafin obešel CzechInvest a ve své režii zprostředkovával prodeje pozemků. Tuto teorii státní zástupce nepotvrzuje. Stejně jako odmítá komentovat, zda je CzechInvest v hledáčku policistů právě kvůli zakázce vyhrané Glafinem.

"V současné době policejní orgán vyhodnocuje veškeré materiály zajištěné v rámci prohlídky prostor a pozemků. Do té doby nebudeme zatím specifikovat, pro jaký skutek jsou úkony trestního řízení vedeny," řekl iDNES.cz šéf obvodního zastupitelství v Praze 2 Tomáš Bláha.

Ředitel CzechInvestu Křížek tvrdí, že zakázka byla zveřejněna na profilu zadavatele. "Objevily se určité pochybnosti, a proto jsem průběh zadávacího řízení nechal 12. července prověřit. Postupem CzechInvestu se zabývalo také ministerstvo průmyslu a obchodu. Z auditu MPO vyplynula výtka, která se týkala informování o dané veřejné zakázce," popsal Křížek.

Křížek má blízko ale i k dalšímu účastníkovi tendru. Tím je Fakulta podnikohospodářská Vysoké školy ekonomické v Praze, kde Křížek vyučuje. "V letním semestru 2011/2012 učil předmět Podnikatelské praktikum," potvrdil mluvčí školy Jan Martin Rolenc.

Křížek je členem ODS v Praze 13, do čela CzechInvestu se dostal díky ministru Martinu Kocourkovi (ODS). V pozadí Hurského firmy Glafin zase stojí právník Daniel Musil, známý Víta Bárty a největší sponzor Věcí veřejných v loňském roce.

Do tendru se dostaly také firmy Vestigo a FL Ventures. Vestigo byla založena v roce 2009, jejím jediným jednatelem je 27letý Karel Slavík. Podle inzerátů na internetu prodává ojeté bagry, rypadla, traktory, jeřáby a další techniku. FL Ventures byla založena v roce 2010, má dva jednatele, 27letého Zdeňka Fouse a stejně starého Tomáše Laboutku. Podle webu této firmy jde o investiční společnost, která vyvíjí aktivity v Indii či USA. Firma také uvádí, že její vedení bylo mimo jiné součástí vládní Národní ekonomické rady (NERV).

Jak se o tendru firmy dozvěděly, když o něm CzechInvest neinformoval veřejně, nechtěla FL Ventures komentovat. "To je naše interní věc," citují HN Laboutku. "Fakulta se ucházela o zakázku prostřednictvím Institutu rozvoje podnikání na základě výzvy od CzechInvestu. Ve výběrovém řízení ale neuspěla," řekl iDNES.cz Rolenc.

Ze smlouvy šlo ustoupit jen dva dny v roce

Média také v minulosti upozornila na okolnosti smlouvy. Za zakázku firma Glafin nabídla 3,2 miliony korun. Jednalo se o čtyřletou smlouvu, na jejímž základě firma měla investorům nabízet vhodné průmyslové prostory. Pro realitní podnikání prý obchod snů. Státní agentura má nyní v databázi zhruba 730 nabídek. Navíc smlouva zaručovala, že vypovědět by ji šlo jen dva dny v roce.

"Výpověď lze podat vždy k poslednímu dni kalendářního pololetí, to je k 30. 6., respektive 31. 12. daného roku. Výpovědní doba činí devět měsíců po doručení výpovědi druhé smluvní straně," citují HN z finálního návrhu smlouvy mezi CzechInvestem a Glafinem.

Strany se na podepsání dokumentu nakonec nedohodly. Glafin z tendru odstoupil, protože se obával negativní medializace kauzy.

To, zda policie vyšetřuje teorii, že tendr byl jen naoko, státní zástupce nechce komentovat. "K tomu, zda vůbec šlo o nějaký tendr, se nebudeme vyjadřovat. K popisu skutku, který je předmětem úkonů prováděných v trestním řízení, nebudeme poskytovat žádné informace," řekl iDNES.cz šéf obvodního zastupitelství v Praze 2 Tomáš Bláha.

Informaci, že razie souvisí právě se zakázkou vysoutěženou Glafinem, ale už dříve potvrdila mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Veronika Forejtová.

Podle Křížka byl tendr v pořádku. "Zakázka byla vyhlášena podle zákona v režimu zjednodušeného podlimitního řízení, nabídky podali čtyři zájemci. Přihlásit se samozřejmě mohl kdokoliv. Vlastnímu výběrovému řízení předcházela analýza situace, která ukázala, že outsourcing je efektivním, účelným, hospodárným a právně nezávadným řešením," uvedl pro iDNES.cz Křížek.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Průšvih Bulovka. Elitní ortoped objednával implantáty za miliony u syna

Ortoped Pavel Dungl

Kontroloři, které ministr Adam Vojtěch poslal do Nemocnice Na Bulovce, objevili, že špitál bez soutěže objednal léky za...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Český voják zemřel při útoku v afghánském Herátu, dva byli zraněni

Základna Bagrám v Afghánistánu

Při pondělním útoku na vozidlo na základně Šindánd v afghánské provincii Herát byl zabit jeden z českých vojáků. Další...Další z rubriky

Kvůli nádoru málem přišel o nohu. Chlapec dostal protézu, která roste s ním

V nemocnici Na Bulovce lékaři vůbec poprvé v Česku úspěšně implantovali...

Úspěch slaví lékaři z pražské nemocnice Na Bulovce. Podařilo se jim implantovat první neinvazivně rostoucí endoprotézu...

Je třeba se z Afghánistánu postupně stáhnout, řekl exministr Zaorálek

Čeští vojáci chrání základnu Bagrám v Afghánistánu

Pro stažení českých vojáků se vyslovil exministr zahraničí, šéf zahraničního výboru Sněmovny Lubomír Zaorálek z vládní...

Zeman podpoří vládu při rozpočtu, komunisté taky, ale mají podmínky

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Prezident Miloš Zeman přijde do Sněmovny podpořit vládu při jednání o státním rozpočtu na příští rok. Opoziční TOP...Najdete na iDNES.cz