Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Podezřelý lék proti kouření užívá sto lidí

  14:44aktualizováno  14:44
Kontroverzní lék proti kouření, který v Británii zkoumají kvůli možné spojitosti se smrtí několika desítek pacientů, se užívá i v Česku. Přípravkem, který se jmenuje Zyban a vyrábí ho farmaceutická firma GlaxoSmithKline, se v České republice léčí asi 100 lidí. Pro iDNES to uvedla RNDr. Blanka Pospíšilová ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Britská agentura pro kontrolu léků (MCA) koncem minulého týdne uvedla, že od roku 2000 zemřelo v Británii 57 uživatelů Zybanu.

MCA však zároveň tvrdí, že důkazy o přímém spojení mezi užíváním léku a smrtí pacientů zatím neeexistují. Většinu z 57 úmrtí lze podle vládní agentury vysvětlit fyzickým stavem uživatelů léku; ve 14 případech pacienti v době úmrtí už Zyban nebrali.

Přípravek, který byl původně určen pro léčbu depresí, je v Británii na trhu od roku 2000 a dosud ho užívalo na půl milionu lidí.

Nežádoucí účinky
Do 10. ledna 2002 obdržela MCA 6 975 hlášení o nežádoucích účincích léku včetně nespavosti, vyrážek, bolesti hlavy, nevolnosti, zvracení a depresí. Rovněž bylo hlášeno 168 případů křečí. Polovina z nich se vyskytla u pacientů, u nichž se už někdy předtím podobné křeče objevily nebo k nim byli náchylní.

V této souvislosti MCA varuje, že lék nesmějí užívat pacienti, kteří trpí křečemi, bulimií, anorexií nebo náhle přestávají s alkoholem či benzodiazepany.

Lékárny už vědí o stažení cholstatu

Zyban v Česku
Podle údajů Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) je Zyban v ČR zaregistrován od roku 2001 k léčbě závislosti na nikotinu jako pomocný přípravek k odvykání kouření. Užívá ho asi 100 lidí.

V ČR zatím žádná podezření na nežádoucí účinky nebyla SÚKLu oznámena. SÚKL proto stejně jako MCA prozatím nepřistupuje k žádným opatřením, situaci ale v návaznosti na další lékové úřady v Evropě sleduje.

Zyban byl původně určen pro léčbu depresí. Účinnou látkou přípravku je buprion hydrochlorid. Lék, který může předepsat pouze lékař, stojí 1414 Kč a pacient si ho hradí sám, bez přispění zdravotní pojišťovny.

Psychiatr MUDr. Alexander Štorek z Chocně, který má soukromou praxi včetně poradny pro kuřáky, iDNES sdělil, že lék předepisuje jako antidepresivum a má s ním dobré zkušenosti. Jako lék proti kouření ho zatím neordinoval.

Výrobce se hájí
Firma GlaxoSmithCline tvrdí, že navzdory nežádoucím účinkům má Zyban ve srovnání s jinými léky nízkou, jednoprocentní úmrtnost. Mluvčí firmy upozorňuje, že na nemoci spojené s kouřením zemře každý den v Británii 320 lidí.

"Je důležité odlišovat smrt pacienta během užívání léku a smrt následkem užívání léku," zdůrazňuje expert na kouření Clive Bates.

Poté, co se zprávy o podezřelých úmrtí uživatelů Zybanu objevily v září minulého roku v britském tisku, poklesl jeho prodej o 34 procent. Firma tak dosud přišla o 31 milionů dolarů.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Najdete na iDNES.cz