Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Firma z Karibiku poradila, jak vyhrát tendr v DP. A kasírovala provize

  0:45aktualizováno  0:45
Podivná společnost Cokeville Assets z Karibiku poskytovala poradenství firmám, které získávaly zakázky od pražského Dopravního podniku. MF DNES má dokumenty, které za poradenství slibují určité provize. To budí pochybnosti, zda zakázky proběhly řádně.

Kolem dopravního podniku se motala podezřelá firma z Karibiku. | foto: DPP

Například firma Oleo Chemical vyhrála na konci roku 2010 tendr pražského dopravce na obří pětiletý kontrakt na dodávku biosložek do pohonných hmot, zvaných FAME. Celková hodnota zakázky je 367 milionů, a jde tak o jeden z největších nákupů těchto biosložek na tuzemském trhu.

Firma však předtím uzavřela poradenskou smlouvu s karibskou společností Cokeville Assets. Ta je přitom už delší dobu podezřelá, že například inkasovala provize z jízdenek dodaných firmou Neograph rovněž Dopravnímu podniku (podrobnosti o kauze předražených jízdenek čtěte zde)

Koncept smlouvy mezi Oleem a Cokevillem se objevil už dříve, MF DNES však nyní získala tři podepsané kontrakty z let 2008 až 2010. V nich stojí, že odměnou za nalezení odběratele FAME budou určité provize z každého prodaného litru. Koncept tak nápadně připomíná praktiky kolem zmíněných jízdenek - tímto případem se přitom už zabývá policie. Zajímá ji, zda Cokeville zakázku neovlivnila. A zda zakázka nebyla předražená.

Policejní razie v Dopravním podniku

Obchody Dopravního podniku s firmou Oleo Chemical a jejich okolnosti byly také součástí právního auditu, který pro pražský magistrát, jenž podnik vlastní, dělal advokát Václav Láska. K Oleu se konkrétně nevyjádřil, obecně však řekl, že v podniku "vládl zločin".

Spolumajitel Olea Chemical Kamil Jirounek reagoval tak, že dodávky biosložky jsou pro Dopravní podnik výhodné a šetří mu desítky milionů korun ročně. Pochybnosti kolem případu odmítá. Konzultačních smluv firma podle něj měla spoustu, ke Cokeville slíbil vyjádření příští týden.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz