Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Podepsáno, vláda krizi přestála

  12:21aktualizováno  12:21
Vládní koalice přestála první vážnou krizi. Ta se objevila už tři měsíce poté, co kabinet Vladimíra Špidly získal důvěru. Důvodem bylo zamítnutí povodňového balíčku sněmovnou. Proti hlasovala i poslankyně US-DEU Hana Marvanová. To už by se v budoucnu nemělo stát. Šéfové ČSSD, lidovců a US-DEU podepsali dodatek, který zaručuje, že pro klíčové vládní návrhy budou po jednání hlasovat všichni koaliční poslanci. "Nebyla to vládní krize, byl to pouze náběh na ní," řekl po podpisu smlouvy premiér Vladimír Špidla.
Poslechněte si Vladimíra Špidlu - audio. Plné znění dodatku najdete na konci článku.

"Byl to náběh na koaliční krizi, ale teď už je zažehnán," dodal Špidla pro Český rozhlas.

"Podpis je pro mne dostatečnou zárukou, kterou mohou dát lidé dbající na svůj kredit. Není vůbec důvod k pochybám, že by tyto závazky nedodrželi," řekl dále premiér.

Podle Špidly budou závazek dodržovat také všichni koaliční poslanci.

"Připojili se k němu v klubech svým hlasováním. Jsem přesvědčen, že všechny vládní návrhy budou tak dobré, že je budou moci podpořit i strany, které nejsou ve vládní koalici," doplnil premiér.

Na otázku, proč premiér ještě před několika dny žádal demisi unionistických poslanců, Českému rozhlasu odpověděl: "Na stole nebyly žádné garance."

Poslanci ČSSD si museli přivstat

Do spící sněmovny dorazili ráno jako první poslanci ČSSD. Jejich předseda je donutil, aby jednání klubu začali už v sedm ráno. Část z nich kvůli tomu sice v kuloárech hudrala, ale nakonec raději mlčeli. Skřípění zubů provázející brzké vstávání mnoha poslanců ale nebylo jediným odlehčeným momentem právě končící vládní krize. Několik minut po začátku zasedání klubu se na chodbě před místností, kde sociální demokraté zasedali, objevila poslankyně Táňa Fischerová (US-DEU). Sebevědomě zamířila přímo ke dveřím, za nimiž sociální demokraté jednali. Zastavila se až před dveřmi, když ji zarazily hlasy, které byly z místnosti slyšet. Obrátila se, novináře ujistila, že k sociálním demokratům nepřestupuje, a odešla pryč.

Poslanci ČSSD ráno návrh posvětili
Ráno vzal návrh na konsolidaci vlády jednohlasně na vědomí poslanecký klub ČSSD. Poté už nic nebránilo stvrzení dohody.

Premiér Vladimír Špidla už v úterý po zasedání republikového výboru své strany řekl, že vládní krize je podle jeho mínění zažehnána.

Předsednictvo ČSSD přijalo dodatek koaliční smlouvy stejně jako ve středu poslanci jednohlasně.

"Celý text zveřejníme ve středu," upřesnil Hron. Špidla pouze uvedl, že dodatek společně navrhly ČSSD a US-DEU. Návrh podpořili i lidovci.

Špidla sice nechtěl v úterý večer o obsahu dodatku hovořit, připustil však, že garance jsou dost silné. "Samozřejmě, že žádná vláda není neotřesitelná," dodal.
 
První prověrkou garancí bude příští hlasování o balíčku povodňových daňových opatření. Když ho opět nepodpoří Hana Marvanová, pak to bude mít určité důsledky, pohrozil Špidla.

Unionističtí ministři by pak podle dostupných informací museli vládu opustit. Dohoda podle Špidly však zaručuje i hlas Marvanové. Ta už projevila ochotu dodatek koaliční dohody podpořit.

Jak vypadá dodatek?
Klub Unie svobody poslal svým koaličním partnerům návrh, že bude důležité vládní návrhy schvalovat spolu s ČSSD a KDU-ČSL. Má však jednu podmínku: "Zásadní věci musí všechny kluby projednat předem a jednohlasně s nimi souhlasit," řekla iDNES Hana Marvanová, která se jednání účastnila.

Podle nepotvrzených informací ČTK obsahuje návrh také klauzuli, že by Unie svobody-DEU Špidlův koaliční kabinet opustila, kdyby při hlasování sněmovny o klíčových zákonech nemohla zajistit podporu všech svých deseti poslanců.

"Myslíme si, že na základě mechanismu, který navrhujeme, bude možné v těch klíčových věcech garantovat deset hlasů," řekl předseda poslaneckého klubu unie Karel Kühnl.

Lidovci: Připojíme se
Místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal už v úterý dopoledne upřesnil, že zmíněným garancím by podléhaly státní rozpočet a zákony směřující ke vstupu ČR do Evropské unie.

Seznam takových zákonů by ale podle Kasala nevznikl. "Byly by to ty zákony, na kterých by se shodla vláda." Upozornil ale, že nad všemi garancemi a nad všemi dohodami jsou ústavní práva poslanců a senátorů - ta podle něj nesmí být v žádném případě zpochybněna.

Důvody, proč se chce KDU-ČSL k myšlence garancí připojit, Kasal vysvětlil: "Na předsednictvu KDU-ČSL jsme se rozhodli, že sami chceme také, společně s Unií svobody, dát garance, které by říkaly, že KDU-ČSL je spolehlivou koaliční stranou."

"Cítíme odpovědnost za tuto vládní koalici a chceme, aby se udržela. Pokud by Unie svobody z tohoto koaličního spolužití odstoupila, protože by nebyla schopna dostát svých závazků, tak KDU-ČSL tuto vládu neopustí," řekl podle ČTK po jednání celostátního výboru KDU-ČSL její předseda Cyril Svoboda.

Unionisté se dohodli, že kdyby z vlády odešli, menšinový kabinet sociálních a křesťanských demokratů by tolerovali. Vláda by tak nemusela být závislá na podpoře komunistů ani ODS.

Bývalá předsedkyně Unie svobody Hana Marvanová se zatím hlasování svého klubu, v němž se unie zavazuje tolerovat menšinovou vládu ČSSD a KDU-ČSL, zdržela. "To je zatím předčasné. Je otázka, co by odchod našich ministrů znamenal, zda pád celé vlády, nebo jen rekonstrukci kabinetu," řekla ČTK.

Špidla: O demisi neuvažujeme
Šéf US-DEU Ivan Pilip podle úterní MF DNES řekl, že při jednání na Hradě premiér hovořil o demisi celého kabinetu, pokud unionističtí ministři neodstoupí. "Když ministři US-DEU neodstoupí, padne celá vláda," citoval Pilip šéfa ČSSD.

Pilip v úterý ráno svá slova upřesnil. "Byla to pouze jedna z variant, o níž se mluvilo. Žádná definitiva. Stále platí, že může být zachována nynější vláda," řekl iDNES.

To potvrzuje i Špidla. "Demise je až nejzazší prostředek," řekl v Terezíně na Litoměřicku novinářům Špidla. Rozhodně není na pořadu dne, to v žádném případě, dodal.

Podle něj se nyní vláda musí stabilizovat. "Hledáme k tomu cesty, dnes proběhnou další jednání," uvedl podle ČTK premiér. Špidla dodal, že by garance US-DEU pro důležitá hlasování o vládních návrzích ve sněmovně měly být nepochybně písemné.

Svoboda do USA neletí, řeší krizi
Šéf české diplomacie nemá na zahraniční cesty štěstí. Jeho první návštěvu Slovenska odsunula velká voda, teď ruší už jednou odložený let do Spojených států. Důvodem je vládní krize v Česku.

"Pan ministr cestu prozatím ruší. Chtěl by ale do Spojených států odletět, ještě než v Praze začne summit NATO," řekl iDNES šéf tiskového odboru resortu Karel Borůvka.

Podle Borůvky informoval ministr o svém rozhodnutí americké partnery už v pondělí. Svoboda měl odletět v úterý večer a posléze se přidat k delegaci prezidenta Václava Havla.

Svoboda už dříve prohlásil, že bude-li třeba, do zámoří nepojede, i když návštěvu USA považuje za velmi významnou. V USA se měl zdržet do čtvrtka. V plánu cesty bylo mimo jiné setkání s resortním kolegou Colinem Powellem.

Vladní krize Havlovu cestu nezastavila

Více o pondělním jednání na Hradě ZDE

Havel do USA odletěl
Prezident Václav Havel krátce před odletem do zámoří uvedl, že málokdo v USA o potížích české vlády ví. Kdyby kvůli nim návštěvu zrušil, jen by na vnitropolitickou krizi upozornil.

Prezident řekl, že kdyby ho o to předseda některé ze tří vládních stran či šéf sněmovny požádali, vrátí se do vlasti. "Nedomnívám se ale, že to bude nutné," řekl Havel novinářům na ruzyňském letišti.

"Málokdo asi v Americe ví a málokdo rozumí tomu, jaký význam má to, zda se tu vymění jeden, dva či tři ministři, nebo nevymění. Kdybych tuto cestu odřekl proto, že jsem nemocný, bylo by to trapné, blbé, ale bylo by to pochopeno. Kdybych ji odřekl z politických důvodů, pak celou Ameriku upozorním na jakousi krizi, o které neví, a té krizi dám nekonečně větší význam, než má," prohlásil podle ČTK prezident.

D O D A T E K
ke koaliční smlouvě mezi Českou stranou sociálně demokratickou, Křesťanskodemokratickou unií - Československou stranou lidovou a Unií svobody - Demokratickou unií


Česká strana sociálně demokratická, Křesťanskodemokratická unie - Československá strana lidová a Unie svobody - Demokratická unie se v souladu s bodem XI. odst. 2 Koaliční smlouvy ze dne 9. července 2002 dohodly na tomto dodatku:

Pokud vláda dojde k závěru, že některý návrh zákona je podmínkou pro její další trvání v rámci Koaliční smlouvy, označí takový návrh ve vnitrokoaličním jednání za zásadní. Po řádném projednání takového návrhu v souladu s Koaliční smlouvou podpoří takový návrh všichni členové koaličních poslaneckých klubů.

 Strany berou na vědomí rozhodnutí US-DEU ze dne 17. 9. 2002:

1. Nesplnění tohoto dodatku bude mít za následek odchod ministrů za US-DEU z vlády.
2. Členové poslaneckého klubu US-DEU nebudou ani v takovém případě hlasovat pro
    návrh na vyslovení nedůvěry vládě.

 Strany berou na vědomí rozhodnutí KDU-ČSL ze dne 17. 9. 2002, že KDU-ČSL setrvá ve vládě i v případě, že US-DEU ve vládě nebude, když se jí nepodaří dodržet závazky  vyplývající z Koaliční smlouvy a pravidel schvalování zásadních legislativních návrhů vlády.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

V tělocvičně policie se šířil černý kašel. Čelím šikaně, tvrdí nakažený

(Ilustrační snímek)

Vrchní komisař Marian Janoušek se loni v listopadu nakazil černým kašlem v policejní tělocvičně. Poté, co se snažil...

Soud zamítl žalobu šumavského parku, Kreuziger mu nemusí prodat pozemky

Developer a bývalý cyklokrosový závodník Roman Kreuziger ukazuje pozemky na...

Bývalému cyklokrosaři Romanu Kreuzigerovi staršímu se otevřela cesta k částečné obnově vesničky Zhůří na Šumavě....

Z Motola na letiště a z Letňan do Čakovic. Praha zkoumá prodloužení metra

Praha dál prověřuje možnosti rozšíření dopravy na Letiště Václava Havla v Ruzyni. Tentokrát místo ze stanice metra A...Najdete na iDNES.cz