Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Podepsáno. Česko může do unie

  15:05aktualizováno  15:05
Atény - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) – Prezident Václav Klaus a premiér Vladimír Špidla podepsali v Aténách dohodu o zapojení země do Evropské unie v roce 2004. O vstupu ale rozhodnou parlamenty 15 členských zemí a občané v referendu. Všelidové hlasování se má konat v červnu.

OPATŘENÍ VE MĚSTĚ:
Summuit udělal z Atén policejní město

"Česká republika se dobrovolně stává rovnoprávným členem společenství, do nějž chce přinést svůj vlastní otisk a jehož budoucnost chce aktivně ovlivňovat," prohlásil premiér Špidla.

Mnohatisícistránkový dokument se slavnostně podepisuje v Attalově stoi na starém athénském tržišti – Agoře.

V Řecku se plní sny o spojené Evropě
"Stáváme se součástí snů mnoha Evropanů o otevřené Evropě, o Evropě bez železných opon a jiných blokací svobodného pohybu lidí, myšlenek, zboží, peněz. Chceme se na tomto pohybu podílet. Žádný český občan by neměl mít důvod vydělovat se z něj," řekl v krátkém projevu prezident Václav Klaus.

"Vstup do unie znamená příležitost, svobodu a také bezpečnost," poznamenal stručně premiér Vladimír Špidla a připomněl zásluhy dalších politiků, kteří na vstupu pracovali. "Každý velký politický pohyb – a toto je velký pohyb – má mnoho otců," podtrhl.

Aspoň některé z nich – například Václava Klause, Václava Havla, Jana Kavana, Miloše Zemana a další - vláda ocení pozváním na své páteční slavnostní zasedání.

Pro ministra zahraničí Cyrila Svobodu je dnešek hlavně důkazem naší způsobilosti a dospělosti, jak řekl. Česko totiž dosáhne posledního ze tří cílů, které si po vstupu do NATO a OECD jeho zahraniční politika před deseti lety vytyčila.

"Dnešním dnem nic nekončí, ale začíná – z hlediska práce doma i z hlediska obhajoby našeho místa v EU," řekl Klaus.

Chce proto rozvinout debatu o tom, jak má vypadat české působení v Evropě. Už při debatě s novináři dal najevo, že by podporoval spíše mezivládní přístup – zatímco Svoboda hájil kroky těch, kdo trvají více na užším propojování uvnitř unie.

Projev Václava Klause na summitu EU:

Jsem rád, že jsem dnes v Athénách.
 
Byl jsem to já, kdo podal v lednu 1996 v Římě přihlášku do Evropské unie. Jsem rád, že dnes podepisuji Smlouvu o přistoupení České republiky k EU. 
 
Česká republika vždy byla, je a bude ve svých nejrůznějších metamorfózách účastníkem klíčových momentů, které dávají Evropě její tvář a dnešní akt je jedním z nich.
 
Jsem přesvědčen, že Česká republika jako politicky stabilní a ekonomicky, sociálně, kulturně i civilizačně zralý stát má svým partnerům v EU  co nabídnout. Jsme připraveni se podílet i na současném hledání budoucí podoby evropského kontinetu a místa Evropy v dnešním otevřeném a více a více integrovaném světě.
 
Dnešním dnem pro nás nic nekončí, ale začíná, a to jak z hlediska práce u nás doma, tak z hlediska obhajoby našeho postavení v EU. Jsme si toho dobře vědomi.

Demonstranti na předměstí Atén obsadili kancelář společnosti British Airways. Transparentem "Vrahové, imperialisti" vyjádřili nesouhlas s úlohou Británie ve válce proti Iráku. Protesty provázejí summit EU v řecké metropoli. (16. dubna 2003)

Před palácem v Aténách, kde se podepisují smlouvy o rozšíření EU, jsou vyvěšeny vlajky všech deseti kandidátských zemí. (16. dubna 2003)

Prezident Václav Klaus (vlevo) a předseda vlády Vladimír Špidla podepisují v Aténách dohodu o zapojení země do Evropské unie v roce 2004. O vstupu ale rozhodnou parlamenty 15 členských zemí a občané v referendu. (16. dubna 2003)

"Stáváme se součástí snů mnoha Evropanů o otevřené Evropě," řekl v krátkém projevu na summitu EU prezident Václav Klaus. (16. dubna 2003)

Prezident Václav Klaus a premiér Vladimír Špidla podepsali v Aténách dohodu o zapojení země do Evropské unie v roce 2004. (16. dubna 2003)

Česká delegace na summitu EU v Aténách - (zleva) ministr zahraničí Cyril Svoboda, prezident Václav Klaus a premiér Vladimír Špidla. (16. dubna 2003)

Summit EU v Aténách doprovázejí bouřlivé demonstrace proti válce v Iráku. Mladík háže na zasahující policisty zápalnou lahev - takzvaný Molotovův koktejl. (16. dubna 2003)

Policie proti demonstrantům, kteří před řeckým parlamentem v Aténách protestují proti válce, použila slzotvorný plyn. Bouřlivé demonstrace doprovázejí summit EU. (16. dubna 2003)

Autoři:


ZPRÁVY: V New Yorku explodovala trubková nálož, pachatel byl zadrženHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...Najdete na iDNES.cz