Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pod zámečkem Větruše se sesunuly opěrné stěny

  13:37aktualizováno  16:36
Deset metrů široká opěrná zeď se sesunula ze skály, na níž stojí výletní zámeček Větruše v Ústí nad Labem. Zpevňovací terasa zřejmě nevydržela nápor zeminy, která je mezi ní a skálou. Na oblíbené vyhlídkové terase se objevila hluboká jáma, nikdo sem proto nyní nesmí.

U zábradlí se objevila díra asi půl metrů široká a pět metrů dlouhá | foto: Martin AdamecMF DNES

K pádu kamení došlo krátce před polednem. "Sesunula se prostřední část obložení skalního masivu pod vyhlídkovou terasou," uvedl Milan Knotek, mluvčí města Ústí nad Labem, jemuž dominanta patří. Naštěstí se nikomu nic nestalo.

"Byl jsem ubezpečen, že provoz Větruše nebude nijak narušen. Zámeček i restaurace s terasou totiž leží přímo na skále, a tak jí žádný pohyb zeminy neovlivní. Podle odborníků by nemělo hrozit žádné nebezpečí," sdělil na místě náměstek ústeckého primátora Jan Řeřicha.

Na nějaký čas ale bude zavřena oblíbená vyhlídková terasa. Padající opěrná zeď totiž s sebou strhla i kus dláždění u zábradlí, kde se objevila díra asi půl metrů široká a pět metrů dlouhá. Zákaz vstupu na terasu hlídají strážníci, v okolí jsou nataženy policejní pásky.

Statik zatím nedokázal přesně říci, proč k sesunu opěrné zdi došlo. Jednou z verzí je, že spodní vody podemlely zeminu mezi skálou a zdí, hlína pak tlačila kameny a vyvalila je.

Rekonstrukce obložení skalního masivu pod ústeckou dominantou prováděla stavební firma Ravel ve dvou etapách a stála čtyři miliony korun. Pracovníci firmy nyní musí opěrné terasy zpevnit a zabránit dalšímu sesuvu kamene a hlíny ze svahu.

Do opravy Větruše a jejího okolí dala radnice kolem 170 milionů korun. Ústecká dominanta je otevřená od prosince 2005, v jeho sousedství vyrostla sportoviště či zrcadlové a přírodní bludiště. V budoucnu by zde měl být také hotel, na Větruši má vést také lanovka.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Česko, obří staveniště. Ťok chce letos stavět 360 kilometrů nových silnic

Stavba dálnice D8 v Prackovicích nad Labem.

Ministr dopravy Dan Ťok slibuje, že promění Česko v obří staveniště. Během letošního roku by podle plánu úřadu měli...

Najdete na iDNES.cz