Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pod Ústím je více nebezpečných sklepů

  16:57aktualizováno  16:57
Ústí nad Labem - Odborníci při zkoumání propadlé části zatravněné plochy na ústeckém Mírovém náměstí objevili další nezasypané sklepy. Hrozí tak, že se další části centra města mohou propadnout. Zatím není jasné, zda budou sklepy zasypány, protože je chtějí prozkoumat archeologové. Pro ně znamená náhodou nalezený středověký sklep po bývalé restauraci Zdar pravý poklad. Ve sklepě se skladovalo pivo. Restaurace byla neodborně zbořena v sedmdesátých letech.

Odborná firma AZ-Sanace začala s geofyzikálním průzkumem náměstí poté, kdy se minulou sobotu propadla část náměstí do sedmimetrové hloubky a v jámě se objevily pozůstatky středověkého sklepa.

Ten byl kdysi součástí restaurace Zdar zbořené při demolicích centra města v roce 1976. Tehdy však stavební dělníci provedli jen povrchové úpravy místa a zapomněli na zasypání podzemí.

Nepostupovali dokonce ani tak pečlivě jako lidé, kteří přežili v roce 1945 bombardování města. Lidé sklepy pod rozbořenými domy v centru postupně likvidovali ručně.

"Povrchový průzkum odhalil na náměstí další čtyři až pět nezasypaných dutin," uvedl Jiří Zavoral z AZ-Sanace. Nezajištěné dutiny jsou ve středu náměstí směrem k Dlouhé ulici i k místům, kde dnes stojí autobusové zastávky.

Propad nelze vyloučit, nyní prý nehrozí
Podle Zavorala nelze nikdy zcela vyloučit propad. Firma má v pondělí jednat o formě sanace dutin a jejím rozsahu s magistrátem.

"Bezprostřední ohrožení chodců na Mírovém náměstí v žádném případě nehrozí," uklidňuje mluvčí magistrátu Milan Knotek. Zároveň však po objevení dalších nezasypaných sklepů nebude proti předpokladu otevřen chodník směrem Dlouhé ulici.

Rada města na chystané sanace vyčlenila zatím jeden milion korun. "Způsob sanace bude zvolen po domluvě s archeology. Jsme schopni udělat vše velmi rychle, kdyby archeologové netrvali na zajištění prostor pro pozdější průzkum," uvedl Zavoral.

Archeologové chtějí sklepy vidět
To už však badatelé v průběhu týdne vyloučili, o podzemí Mírového náměstí mají velký zájem. Podle konzervátorky ústeckého muzea Hany Němcové archeologové požádali o možnost základního průzkumu propadlého sklepa, který je nyní zajištěn proti spadnutí.

Jde zhruba o pět metrů dlouhý prostor vedoucí směrem k magistrátu. Na sklep navazují už zasypané chodby. Podle Zavorala se nepotvrdila původní domněnka, že by sklepy pod propadlou jámou byly několikapatrové.

Archeologové nyní pro výzkumy žádají, aby objevené podzemní prostory byly zabezpečeny sypkým materiálem, který nezničí možné nálezy.

Objevení středověkých sklepních prostor je totiž mezi odborníky označováno jako velmi cenný nález. V Ústí nad Labem jsou v současné době zachovány a vyčištěny jen tři středověké sklepy - v Hrnčířské ulici a v Jirchářích.

Podle představitelů radnice bude možné provést podrobný průzkum za několik let při rekonstrukci celého Mírového náměstí.

PŘDCHOZÍ UDÁLOSTI
K místu propadu nikdo nesmí
Strážníci nechali hned v sobotu večer 1. června, kdy se země propadla, místo ohradit lavičkami a drželi u něj hlídky. V pondělí ráno nařídil tajemník radnice Milan Zemaník rozlehlý prostor v části náměstí vymezit policejní páskou a zátarasy, za něž nikdo nesměl.

Bánští záchranáři začali obnažené sklepy a chodbu zkoumat. Pravděpodobnou příčinou propadu je špatně odvedená práce dělníků, kteří v sedmdesátých letech bořili domy v centru města a už se nezajímali o to, zda pod vrstvou zeminy a čerstvě nalitým asfaltem nezůstaly nezasypané sklepy.

"Ještě o víkendu místo prohlédli pracovníci odboru dopravy. Na této části náměstí nevedou žádné sítě, takže nebylo třeba přijímat téměř žádná opatření. Místo jsem v pondělí ráno viděl a z preventivních důvodů jsem nechal ohradit větší prostor," uvedl Zemaník.

Záchranáři objevili sklepy
V pondělí odpoledne do jámy sestoupili bánští záchranáři. "Objevili jsme starý sklep, který je poměrně rozlehlý, dlouhý asi pět metrů," uvedl po výstupu z jámy jeden z nich. "Vedou tam ještě nějaké chodby, ale ty už jsou zasypané," dodal.

Odstranění sutin a zasypání prostor je na společnosti AZ Sanace, která například hlídá i pohybující se skalní masivy ve Hřensku.

"Musíme nejdřív celý prostor důkladně prozkoumat. Hrozí totiž, že by pod ním mohly být ještě další sklepy a chodby v několika vrstvách. Zatím kolegové pátrají v archivu po nákresech, které by nám napověděly, co ještě pod náměstím je," upozornil Jiří Zavoral z firmy AZ Sanace.

V místě propadu stála restaurace
Nechtěl sice spekulovat o příčinách propadu, ale stejně jako později archivář města Vladimír Kaiser označil jako pravděpodobnou variantu právě špatně odvedené stavební práce.

"Na místě byla kdysi známá restaurace Zdar. V roce 1976 byla zbořena a dělníci zřejmě už nezasypali sklepy, v nichž se skladovalo pivo," říká archivář. "Na stěně je také napsáno číslo 12. Mám za to, že je to poznámka ještě z padesátých let, kdy se tam chladilo pivo. Číslo asi označovalo místo kam se skládaly sudy s dvanáctkou," říká Kaiser.

Archivář má také dokonce k dispozici videonahrávku demolic, kde je vidět i parta dělníků, která měla na starosti právě prostor u restaurace Zdar. Uvažovat však nad konkrétní odpovědností jednotlivců, nemá cenu. Nikomu se nic nestalo a kdyby policie chtěla věc nakonec kvalifikovat jako trestný čin obecného ohrožení, bylo by vše už dávno promlčené.

Část zatravněné plochy na ústeckém Mírovém náměstí se v sobotu večer propadla do sedmimetrové hloubky. Podle policie pod propadlou zeminou s největší pravděpodobností nikdo není. (3.6.2002)

Část zatravněné plochy na ústeckém Mírovém náměstí se v sobotu večer propadla do sedmimetrové hloubky. Podle policie pod propadlou zeminou s největší pravděpodobností nikdo není. (3.6.2002)

Část zatravněné plochy na ústeckém Mírovém náměstí se v sobotu večer propadla do sedmimetrové hloubky. Podle policie pod propadlou zeminou s největší pravděpodobností nikdo není. (3.6.2002)

Část zatravněné plochy na ústeckém Mírovém náměstí se v sobotu večer propadla do sedmimetrové hloubky. Podle policie pod propadlou zeminou s největší pravděpodobností nikdo není. (3.6.2002)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

Další z rubriky

Do pražské integrované dopravy se letos přidá Příbramsko a Berounsko

(ilustrační snímek)

Pražská integrovaná doprava (PID) se letos rozšíří o oblasti Příbramska a Berounska. V létě by mělo být do systému...

Vzácná dlažba na budějovickém náměstí je po odstranění kluziště zvlněná

Zvlněná dlažba na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Hrboly...

Propadlá dlažba a poškozené žulové kameny zůstaly na českobudějovickém hlavním náměstí po odstranění venkovního...

Není to o strachu, ale respektu, říká Brabec o možnosti být premiérem

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec řekl iDNES.cz, že cítí „obrovský respekt a obrovskou...

Najdete na iDNES.cz