Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pod svatým Václavem vyvrcholil Den české státnosti

  8:29aktualizováno  17:10
Pracovním volnem Česká republika slavila Den české státnosti a svátek svého patrona, svatého Václava. Centrem oslav bylo Václavské náměstí. K soše svatého Václava položili v 16 hodin věnce premiér Topolánek a primátor Bém. Topolánek se dopoledne po mši ve Staré Boleslavi sešel s kardinálem Vlkem.

Politici kladli pod sochu věnce, turisté se bavili na trhu. | foto: Michal Šula

Centrem svatováclavských oslav se stalo Václavské náměstí v Praze.

V jeho dolní části spolu pro potěšení diváků bojovali šermíři. Desítky lidí se okupovaly  stánky s pečenými plackami, tradičním pečivem, s dřevěným nádobím a spoustou dalšího zboží, které je pro podobné trhy typické. Podle reportéra iDNES.cz mezi nimi bylo především mnoho turistů.

Svatováclavská pouť
Dopoledne sloužil kardinál Miroslav Vlk s dalšími českými a moravskými biskupy a desítkami kněží svatováclavskou mši ve Staré Boleslavi. Mezi účastníky slavnostní římskokatolické bohoslužby byl premiér Mirek Topolánek.

"Česko, nezapomeň, že jsi vybudované na křesťanských základech," řekl v promluvě biskup František Lobkowicz.

Kardinál Vlk: Církevní zákon je trvalka
Premiér Topolánek se poté sešel s kardinálem Miloslavem Vlkem, aby společně jednali o vztazích státu a katolické církve. K té se hlasí asi třetina české populace.

"Tohle bylo naše první setkání," řekl po skončení schůzky kardinál Miroslav Vlk. "Otázky, které jsou mezi církví a státem šestnáct let nedořešené, tak ty se snaží nový premiér a nová vláda uchopit a přinést konkrétnější řešení."

Za "trvalku" označil Vlk církevní zákon, o vztahu církví a náboženských společností ke státu. Vláda si podle něj dobře uvědomuje, že je třeba tuto otázku dořešit. "Řekl bych, že na to máme nikoliv totožné, ale blízké názory," dodal kardinál.

Druhý okruh otázek se týká smlouvy mezi Českem a Vatikánem, kterou připravil před rokem zesnulý ministr Pavel Dostál.

Topolánek a symbolika sv. Václava
"Sešli jsme se u příležitosti svátku české státnosti, to že se potkáváme s kardinálem Vlkem nyní a tady má svoji symboliku," řekl na tiskové konferenci premiér Topolánek a pustil se do rozboru svatováclavské symboliky.

"Symbolem je už sám svatý Václav. Jeho role byly v různých obdobích různé, byl různě vysvětlován, uchopován a chápán, tak umožňoval, mimo jiné, aby se s ním ztotožňovali jak věřící, tak i nevěřící. Myslím, že svatý Václav přerůstá v symboliku křesťanství, ale i v symboliku evropskou."

Kdybyste pořádně četli materiály ODS...
Premiér si "přihřál" u příležitosti setkání s kardinálem i programové prohlášení své vlády. "Museli jste si všimnout, že v našem programovém prohlášení drtivou většinu věcí, o kterých mluvil kardinál, chceme řešit." řekl Topolánek.

Už před volbami údajně ODS řešila se zástupci biskupské konference tyto otázky. "Kdybyste pročetli pořádně materiály ODS, věděli byste, že co se týká poskytování nejrůznějších služeb, ať už v oblasti vzdělávací, charitativní, následné péče, starostí o nemohoucí, staré, tak ten náš přístup je přístup, který bude církvi nepochybně vyhovovat."

Důkazem je prý zákon o sociálních službách. "To, že jsme na něho sehnali peníze až my, a že v původním rozpočtu Bohuslava Sobotky nebyly, je jen takový kolorit," neopomněl šťouchnout do předchozí vlády.

Václav, otec české státnosti
Stará Boleslav je místo spojené s vraždou knížete Václava v 10. století. V římskokatolickém pojetí je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších poutních míst v českých zemích. Svatý Václav je považován za duchovního otce české státnosti.

Ve stejný den, ale o 60 let později, Přemyslovci vyvraždili konkurenční rod Slavníkovců, aby pod svou vládou sjednotili celou českou zemi.

Den otevřených dveří v Kramářově vile
Foto: MAFA - Jan Zátorský

Kramářova vila Open
U příležitosti Dne české státnosti se zájemcům otevřely dveře Kramářovy vily v Praze na Letné. Lidé se poprvé dostali i do premiérského bytu.

Současný předseda vlády Topolánek ve vile nebydlí, využívá ji k pracovním schůzkám. Dopoledne návštěvníky osobně přivítal. Před branami Kramářovy vily čekaly na příležitost nahlédnout do obydlí premiérů osmdesáti metrové fronty..

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz