Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pod Radhošť se mohou vrátit horníci, starý zákon dál platí

  16:06aktualizováno  16:06
Beskydům stále hrozí těžba uhlí. Vláda se totiž rozhodla stáhnout novelu horního zákona z projednávání ve Sněmovně, díky které mělo toto riziko zmizet. Za to si vysloužila kritiku od obyvatel z okolí hory Radhošť. Právě tam by se teoreticky stále mohlo znovu začít těžit.

Pod bájnou horou Radhošť by se mohly objevit těžební stroje, které dolují uhlí. Vláda stáhla ze Sněmovny novelu těžebního zákona | foto: Martin JanoškaiDNES.cz

Rozčarování. Tohle slovo nejlépe vystihuje reakci obyvatel na valašské straně beskydské hory Radhošť po zprávě, že případná možnost těžby uhlí v Beskydech je opět aktuální.

"Uděláme řadu kroků proti tomuto záměru. Napíšeme do Prahy, rozešleme okolním obcím a městům návrh prohlášení, ve kterém těžbu zásadně odmítáme," prohlásil starosta Rožnova pod Radhoštěm Jaroslav Kubín.

"Nám se možnost obnovení těžby vůbec nelíbí. Jsme turistická oblast, investujeme do cestovního ruchu nemalé peníze. Najednou by bylo všechno jinak," přidává se místostarostka Dolní Bečvy Pavla Novosadová.

Z poněkud jiného úhlu vidí současnou situaci ale v další obci, která je nedaleko Radhoště. V Horní Bečvě. "Podle geologických průzkumů jsou ložiska pod naší obcí příliš hluboko. Takže těžba uhlí by tady žádné propady půdy nezaznamenala," řekl tamní místostarosta Josef Blaha. Ani on ještě neměl o rozhodnutí vlády tušení, podotkl ale, že případná těžba by cestovní ruch výrazně poškodila i tam.

Nechceme žít jako na Karvinsku nebo severu Čech

Po nečekaném rozhodnutí vlády zavládl smutek i v sídle Chráněné krajinné oblasti Beskydy. "Je to hodně nedobré rozhodnutí, řekl bych až neslýchané," kroutil nevěřícně hlavou pracovník ochranářů František Šulgan. Podle něj se tak pokračuje v linii práce ministrů průmyslu. "Jak se říká na Valašsku: jeden pazúr odešel a druhý přišel," podotkl.

DŮL

Frenštát pod Radhoštěm
Rozloha:
63 km2
Ložiska:
Frenštát - západ
Frenštát - východ
Zásoby uhlí:
cca 1,6 mld tun
První průzkum:
60. léta 20. století
První vytěžené uhlí:
v roce 1988
(z hloubky 885 metrů)
Nejhlubší místo:
1 088 metrů
Přechod na zajišťovací režim: 1991
Počet jam: dvě
(spojeny v hloubce 590 metrů)

Šulgan nemá radost především z toho, že neustálé cesty do Prahy na nejrůznější ministerstva a za poslanci, které CHKO podnikalo přes rok, jsou teď k ničemu. "No ale kdybychom to nedělali, asi se už dávno v lokalitě těží," dodal Šulgan.

Znovuotevření dolů pod Radhoštěm ale vadí i lidem, kteří nesedí na radnicích ani nejsou ekologové. "Nechceme žít v problémovém regionu, který by zde vznikl v okamžiku obnovení těžby černého uhlí v Beskydech," říkají zdejší obyvatelé a poukazují na těžbou zasažené Karvinsko nebo severní Čechy. Mluví také o chráněné krajinné oblasti, jíž Beskydy jsou.

Rozhodnutí vlády o stažení horního zákona lidi zklamalo

S kritikou vlády přišel i Drahomír Strnadel, jednatel Sdružení měst a obcí na ochranu Beskydského regionu. "Z rozhodnutí vlády jsme zklamaní, nesouhlasíme s ním. Třiadvacet obcí z Rožnovska a Frenštátska podepsalo petici za zrušení dobývacích prostorů pod Frenštátem a stále přibývají další. V současnosti čekáme na domluvení schůzky s českým premiérem Janem Fischerem," uvedl.

"Dali jsme si záležet a trpělivě a opakovaně jsme vysvětlovali poslancům problémy občanů a obcí v dobývacích prostorech. Drtivá většina poslanců chápe problém. Myslím, že ví, že tento zákon se musí změnit," doplnil předseda občanského sdružení Naše Beskydy Stanislav Uruba.

V zemi tak dodnes platí komunistický zákon, proti kterému se staví přes šest desítek měst a obcí, v nichž žije dohromady asi 780 tisíc obyvatel. "Je skutečně nešťastné, že tady kromě nich nemá nikdo zájem na tom, aby se stav změnil alespoň o píď ve prospěch přírody," poukázal rožnovský ekolog Šulgan.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

O Čapím hnízdu bude rokovat i výbor Evropského parlamentu

Evropský parlament. Ilustrační snímek.

Případem Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští úterý se bude ptát komisaře Evropské...

Z Žitavy odešli i migranti. Bourá proto domy a láká Čechy na levné byty

Zatímco po válce žilo v Žitavě 48 000 lidí, dnes jich je sotva polovina.

Čtyři tisíce volných bytů, ve kterých nemá kdo bydlet, má nyní německá Žitava. Situace s vylidňováním už je tak vážná,...

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let, místo léků si dopřává dorty

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let. (17.1.2018)

Své 103. narozeniny oslavila nejstarší obyvatelka pražských Vršovic Vlasta Svobodová. Žena narozená ještě za...

Najdete na iDNES.cz