Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pod praporem (anti)sexu určití lidé kastují českou společnost

  13:55aktualizováno  13:55
Zdrsnění slovníku v českém veřejném prostoru je faktem. Agendu často určuje ten, kdo volí nejpeprnější slova, která světí jeho prostředek. Jedním z příkladu je nedávná debata kolem sexuální výchovy ve školách.

D.O.S.T. | foto: iDNES.cz

Ačkoliv současná česká společnost žije v míru a v relativním blahobytu a navenek se ve světě neprojevuje jako militantní či fundamentalistická země, nýbrž naopak jako stát, jenž velmi nerad vojensky bojuje a je nábožensky hodně vlažný, uvnitř České republiky se profilují občanské iniciativy a názorové proudy, jejichž slovník je militantní a fundamentalistický. Nad rámec této úvahy stojí, zda takové proudy - alespoň potenciálně - tady existovaly již dávno, ale v devadesátých letech ještě neměly k dispozici platformy v podobě dostupných komunikačních technologií (v prvé řadě internetu), anebo zda stále hlasitější přítomnost "ranařů" rozličných barev je plodem právě až těchto technologií. Ať už to jakkoliv, zkusme nastíněný vyjadřovací trend ukázat na jednom tématu, které v posledních týdnech obsazovalo tuzemský veřejný prostor.

škola, student, sexuální výchova

škola, student, sexuální výchova

Někdo je tu bez morálky

"Opravdu chcete, aby se vaše děti učily na základní škole souložit bez zábran a výčitek s kýmkoli, kdykoli a jakkoli?" stojí dramaticky velkými písmeny na titulní internetové straně Výboru na obranu práv rodičů, tzv. V. O. R. P. (Tento aktivní a ministrem školství Josefem Dobešem vyslyšený výbor o sobě dává vědět striktně zamítavým postojem k sexuální výchově na základních školách.) Na takto položenou otázku může kladně odpovědět pochopitelně pouze rodič psychicky a sociálně narušený; kladná odpověď na ni v rámci základní racionality a etiky prostě neexistuje. O skutečnou odpověď tedy V. O. R. P. nejde, sugestivní dotaz má pouze za cíl rozparcelovat rodičovskou veřejnost na slušnou (My!) a zkaženou (Oni!).

"Je normální, že máte ostych o těchto věcech (sexu) mluvit se svými dětmi. Přesto to dělejte! Nejhorší je vzdát se svých rodičovských práv a rozhodování a nechat děti na pospas anonymním lidem bez zábran. Těm nedělá potíže s dětmi o těchto věcech mluvit - nezáleží jim totiž na nich. Budete to však vy, kdo by musel řešit pohlavní nemoci, těhotenství a psychická zranění, které by si vaše děti mohly nést do života. Chraňte své děti před negativním vlivem lidí bez morálky!" volá V. O. R. P.

Tady se již ocitáme na půdě čisté kolektivní viny. Každý, kdo by vyučoval ve škole o sexu, natož se nechal inspirovat příručkou Sexuální výchova - vybraná témata, je "anonymním člověkem bez zábran". Nad takovými formulacemi se podivuji nejen z principu věci, ale i prakticky - jako rodič jsem se vždy zajímal a zajímám, kdo mé děti vyučuje; jen při troše snahy to není žádný anonymní kdosi, nýbrž konkrétní učitel(ka). Každý, kdo vyučuje o sexu na škole, je tedy podle V. O. R. P. "bez morálky". To již nejde o nic jiného než o argumentační sprostotu a podlost.

Tak tohle je D. O. S. T.

Hanebně kastující V. O. R. P. však vykazuje seznam "podporujících organizací" a vřazuje se do proudu, v němž krajně demagogická argumentace je zřejmě zcela přijatelná, protože účel světí v boji prostředky. Jednou z těch organizací, vedle například Hnutí Pro život ČR, Konzervativní strany či Unie křesťanských pedagogů, je Akce D. O. S. T. (Důvěra, Objektivita, Svoboda, Tradice), která na letošní 1. září svolala na pražskou Malou Stranu demonstraci proti výuce sexuální výchovy na základních školách - právě na podporu Výboru na obranu rodičovských práv. Slovo si na shromáždění vzal například předseda Akce D. O. S. T. Ladislav Bátora, kandidát Suverenity Jany Bobošíkové do Senátu za Prahu 11 v nastávajících volbách. Sama Bobošíková na Malé Straně rovněž promluvila a byla přečtena zdravice Petra Hájka, zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky pro oblast komunikace a kultury.

Petr Hájek

Petr Hájek

Petr Hájek ve své zdravici mj. napsal, kým by muselo shromáždění být, aby o něm referovala všechna média a televize: "To byste museli být přinejmenším veselí homosexuálové nebo rozzlobené sufražetky, levicoví radikálové, takřečení antifašisté nebo alespoň kapličtí knihovníci, otvírači hrobů německých obětí české zvůle či věrozvěstové eurounionistického ráje pod berlínsko-bruselským protektorátem. Prostě pokroková elita národa!"

Nitky vztahů a sympatií tak naznačují, že tady se do jednoho argumentačního řečiště slévají siláci či demagogové různé ražby a různého vlivu, jejichž součet není ani společensky bezvýznamný, ani příliš povzbudivý.

Publikováno v MF DNES 11. září 2010.
Níže jsou uvedeny reakce, kterém autor textu obdržel.

Reakce na text č. 1

Pane redaktore,

rád bych k vašemu článku a k podpoře vašich názorů napsal pár řádek. Jsem mezinárodně ostřílený prarodič, s vnoučaty ve Švýcarsku a Německu. Když v nábožensky založeném Curychu přijde vnučka v 5. třídě ze školy a na otázku, co probírali, odpoví "Učili jsme se navlékat kondomy", dost to udiví. Přestože děvčata prodělala sexuální výchovu, vyrostly z nich mladé dámy.

Německý vnouček v bigotním Bavorsku má rovněž sexuální výchovu, ale podrobnosti nám nesděluje. Myslím, že sexuální výchova je pro děti důležitá. To oceňuji jako odchovanec církevní MŠ a chlapecké základní. Byl jsem z holek na větvi a měl jsem s tím v mládí problémy. A získal jsem odpor takový k sutaně, že dodnes mně jde mráz po zádech, když potkám flanďáka; i když - paradoxně - mám jednoho za kamaráda, protože se mnou za trest za bolševika pracoval.

Naše školství považuju za výborné, i když si z nás ve Švýcarsku dělají legraci, že vychováváme více účastníky vědomostních soutěží než lidi pro život. Ano, chybí mi u nás ve školách konverzace v češtině a mluvní cvičení. Také se mi na Západě líbí, že školy a organizace tam posílají žebrat děti o různé příspěvky, což je opravdová příprava pro život.

Za váš článek vám děkuji, i když jste se v něm otřel o p. prezidenta, který je mým idolem - taky mám výhrady, protože bych byl nerad, kdyby mu narostla křídla

Váš Zdeněk Štěpař - 1zdenekstepar@email.cz

Reakce č. 2

Následující dopis jeho autor adresoval Petru Hájkovi na Pražský hrad a kopii zaslal autorovi článku na vědomí, "protože tam je zmínka o vás":

Dobrý den,
četl jsem kritický článek pana Chuchmy v sobotní MF o Vaší zdravici akci D.O.S.T.

Na rozdíl od něj jsem žasl, jak jste dokázal přesně formulovat, co musí člověk být či udělat, aby si ho média všimla. Nejvíce jste mě potěšil, že jste si troufl sejmout masku tzv. antifašistům. Je šílené, že po svědectvích takové rudé fanatické zběře byli zatýkáni lidé a rozpouštěny politické strany. Páni veselovští apod. se předháněli v hoštění těchto fanatických extrémistů na veřejnoprávních obrazovkách a MF DNES pořádala hony na fašistické čarodějnice, co mají na chodidle nápis Čest a sláva. To těmto chuchmům a veselovským nevadí, že tady sedí spousta lidí v kriminále za názor?!

Děkuju Vám za statečnost, že si troufáte píchat do europokrokářských vosích hnízd, byť víte - jako já -, že nás dříve či později stejně uštípou.
Zdraví Radek Bejvl

Autor:


Za slzy se nestydím, člověku to pomůže, přiznal Jančařík v RozstřeluHlavní zprávy

Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Další z rubriky

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.