Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pod kostelem středočeské vísky našli základy baziliky z 11. století

  21:44aktualizováno  21:44
Archeologové po dvou letech ukončili průzkum kostela sv. Václava v Žabonosech u Kolína. Objevili rozsáhlá pohřebiště a základy tisíc let staré baziliky. Její původní účel neznají, Žabonosy v době jejího vzniku nepatřily mezi důležitá sídla. Znovuotevření kostela se zúčastnil pražský arcibiskup Dominik Duka.

Kostel sv. Václava v Žabonosech | foto: Archeologický ústav AV, Praha

Kostel v Žabonosech je jednou z nejstarších a nejvýznamnějších církevních staveb Kolínska. Po 73 letech se do jeho interiéru vrátil archeologický výzkum, aby objevil nečekané.

Již při předchozích pracích byly v místech kostela nalezeny zbytky zdi příslušící jiné, starší stavbě. Její podobu a stáří ale tehdy nebylo možné zjistit.

"Záchranný archeologický výzkum prováděný v trasách odvlhčovacích kanálů byl příležitostí tuto záhadu nyní osvětlit," říká vedoucí výzkumu Jan Frolík z Archeologického ústavu Akademie věd. (tiskovou zprávu čtěte zde)

Archeologové zjistili, že pod kostelem se nachází základy trojlodní baziliky, která stála na místě ještě nejméně o sto let dříve. Z neznámého důvodu ji ale na přelomu 12. a 13. století nahradili mnohem skromnějším jednolodním kostelem. Bazilika byla přitom výrazně větší než stávající stavba.

NOVÝ ZVON

Znovuotevření kostela se zúčastnil pražský arcibiskup Dominik Duka. Při této příležitosti posvětil zbrusu nový zvon zavěšený v kostelní věži. Zvon nese jméno Václav, má průměr 70 centimetrů a váží 200 kilogramů.

Odborníci zatím jen hádají, proč bazilika v Žabonosech vůbec byla. Podle dosavadních poznatků totiž obec nepatřila v raném středověku mezi historicky významná místa.

Pohřebiště odhalilo vzácný milodar

Vůbec poprvé se archeologové dostali také k průzkumu přilehlého pohřebiště. K pohřbívání sloužily v Žabonosech dvě krypty: jedna v lodi kostela a druhá v sakristii. Obě ovšem novodobí zloději vyplenili.

Bohužel jen u několika z dosud prozkoumaných hrobů našli archeologové předměty, které by umožnily nebožtíky časově zařadit. Nejcennějším objevem je hrob, v němž byly u levé ruky pohřbeného železné pérové, tzv. ovčácké nůžky. Po nalezišti v Netolicích (jižní Čechy) a na Pražském hradě to je teprve třetí takový objev v Česku.

Kostel sv. Václava v Žabonosech

Kosti z hrobů uvnitř kostela, narušených při výkopech v roce 1937

Kostel sv. Václava v Žabonosech - nalezené ovčácké nůžky

Železné pérové, tzv. ovčácké nůžky z hrobu na severní straně kostela

Mezi další archeologické zajímavosti žabonoského kostela patří nález jámy lahvovitého průřezu, která ve své době sloužila pravděpodobně jako skrýš na cenné předměty.

KOSTEL SV. VÁCLAVA V ŽABONOSECH

Kostel sv. Václava v ŽabonosechDo 12. století je historie stavby nejasná. Podle dřívějších informací stál na místě nejprve předrománský kostel, ovšem nejnovější objevy tvrdí něco jiného. Archeologové našli pod zemí zbytky základů trojlodní baziliky, jejíž historický význam je zatím neznámý.

Románský původ stávající stavby se datuje na přelom 12. a 13. století. Ve 14. století byla část kostela zbořena a nahrazena gotickou novostavbou. S barokní přestavbou v 18. století přišel kostel o svůj středověký charakter.

Zdroj: Cestyapamatky.cz

Žabonosy u Kolína

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...Najdete na iDNES.cz