Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Počkáme do poloviny dubna, shodli se aktivisté

  15:33aktualizováno  15:33
Rakouští odpůrci Temelína ukončili v 17.30 demonstraci na hraničním přechodu Dolní Dvořiště. Akce, které se zúčastnilo více než dvě stě lidí, probíhala v klidu a nenarušila provoz na přechodu. Aktivisté se na demonstraci shodli, že do poloviny dubna blokády nebudou. Do té doby totiž dají české straně lhůtu, aby naplnila dohody, které uzavřela s rakouskou stranou v Melku. Odpoledne demonstrovali aktivisté také na rakouské straně přechodu Nová Bystřice.
Nechceme to být my, kdo přeruší proces prověrek Temelína. Blokády by totiž daly české straně možnost odstoupit od plnění smlouvy, prohlásil ve čtvrtek v Linci hornorakouský zemský hejtman Josef Pühringer.

Po skončení demonstrace její účastníci zaplnili připravený stan, v němž bylo kromě občerstvení připraveno také sympozium o Temelínu. Jeho ústřední heslo zní: "Zastavte Temelín - zastavte dovoz elektřiny!".

Dáváme Praze i Vídni šanci, řekl Pavlovec
aktivisté dali Praze i Vídni ultimátum do poloviny dubna.

"Do 15. dubna budeme sledovat, zda pokračují nějaké konkrétní kroky při mezinárodním zkoumání vlivu Temelína na životní prostředí. Pokud nabudeme dojmu, že něco není v pořádku, začneme křičet," řekl Josef Neumüller, jeden z hlavních organizátorů dnešní demonstrace na hraničním přechodu Wullowitz.

"Nikdo z nís nevěří tomu, že zkoušky  při tak krátkém termínu proběhnou kvalitně a uspokojivě. Přesto dáváme Vídni i Praze šanci," řekl zmocněnec rakouské vlády pro otázku jaderné energetiky ve střední Evropě Radko Pavlovec.

Chce to, aby vlády cítily tlak
Strategie odporu proti Temelínu, kterou včera zveřejnili zástupci některých ekologických hnutí, mají dvě roviny: Podporovat obnovitelé zdroje energie všemi prostředky i pro Českou republiku a trvat na posouzení komplexu Temelína  podle EIA.

"Na blokády jsou u nás stále rozdílné názory, ale myslím si, že podobné krátkodobé akce jsou dobré," řekl Bernhard Riepl z hornorakouské strany Zelených.

Odpůrci zároveň nevyloučili, že budou občas pokračovat v protestech na hranicích formou nenásilných demonstrací, aby  vlády cítily tlak.

Aktivisté vybírají "na Temelín"
Iniciátoři akce uspořádali podle zpravodaje MF DNES sbírku, do které by měl každý přispěvatel dát tisíc šilinků. Pořadatelé tak chtějí vybrat přibližně sto miliard korun, které byly použity na stavbu Temelína.

Částka by měla být použita na výstavbu alternativních zdrojů elektřiny v České republice.

Rakouské odpůrce atomu v neděli podpoří i němečtí aktivisté
Demonstrace na Dolním Dvořišti ale nemá být jedinou protestní akcí proti Temelínu.

Rakouské odpůrce Temelína podpoří o víkendu i ekologičtí aktivisté z Německa. Na neděli na čtrnáctou hodinu ohlásili demonstraci na přechodu Philippsreut v Bavorsku (z české strany Strážný) také aktivisté Nadstranické bavorské platformy proti atomovému nebezpečí.

Blokády stále hrozí, vše záleží na prověrce Temelína
Rakouští odpůrci Temelína spolu s politickými představiteli Horních Rakous chtějí s obnovením blokád počkat až na zprávu o vlivu Temelína na životní prostředí, kterou má česká strana předložit do poloviny dubna. "Pokud se však ukáže, že zkouška Temelína by měla být fraškou, není vyloučené obnovení blokád už v příštích týdnech," řekl Josef Pühringer z Hornorakouské iniciativy proti atomovému nebezpečí.

Na čem přesně se dohodli ministři Wilhem Molterer a Jan Kavan, se dozvíte ZDE.
Aktivistům se zdá čas na prověrku Temelína příliš krátký
Odpůrci Temelína odložili v úterý rozhodnutí o konání blokád hraničních přechodů s Českou republikou na čtvrtek s tím, že si chtějí důkladně prostudovat společné stanovisko šéfa české diplomacie Jana Kavana a rakouského ministra pro životní prostředí Wilhelma Molterera o provedení zkoušky vlivu Temelína na životní prostředí.

Úterní prohlášení Molterera a Kavana de facto zabránilo na poslední chvíli nové eskalaci krize kolem jihočeské jaderné elektrárny, protože odpůrci atomu otevřeně hrozili blokádami hranic. Loni v Melku se ale český premiér Jan Zeman a rakouský kancléř Wolfgang Schüssel zavázali mimo jiné i k tomu, že zabezpečí volný pohyb a zboží na společných hranicích.

Ekologičtí aktivisté považují čas na provedení mezinárodní prověrky Temelína do konce května či začátku června za nedostatečný, a proto očekávají nové stanovisko české strany. "Chybí zejména také vyjasnění otázek zapojení veřejnosti do celého procesu a termínu ukončení prověrek," prohlásil šéf poslaneckého klubu Zelených v Hornorakouském zemském sněmu Rudi Anschober.

Ministerstvo životního prostředí souhlasí s temelínskou komisí
Mluvčí ministerstva životního prostředí Rita Gabrielová informovala, že ministerstvo oceňuje, že do celkového posudku Temelína budou zahrnuty náměty zástupců z Rakouska, Německa i Evropské komise. Výsledky posouzení dá temelínská komise, jejíž první schůzka už proběhla v úterý, k připomínkování veřejnosti v polovině dubna. Lidé se k posouzení budou moci vyjadřovat 30 dnů. V této době budou probíhat i veřejná slyšení.

Do konce února by měly být informace o průběžných výsledcích posouzení na internetu, v češtině i v angličtině. O Temelínu by měla také vyjít osmdesátistránková brožura v české, německé a anglické verzi.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Nemáme planetu B. Macron v Paříži pořádá klimatickou konferenci

Herec a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger přijel do Paříže na...

Dva roky po klimatické konferenci v Paříži, která přinesla mezinárodní dohodu o boji s globálním oteplováním, se ve...

ANALÝZA: Dny hněvu? Zatím ani náhodou, Palestinci jsou apatičtí

Palestinci se bouří proti rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat...

Měla to být třetí intifáda, ale kdyby takhle vypadaly ty dvě předchozí, všichni by dávno zapomněli, že vůbec byly....

Útočník z Manhattanu se radikalizoval na internetu, živil se jako řidič

Akajíd Ulláh

Bangladéšan Akajíd Ulláh, který se v pondělí pokusil v autobusovém terminálu na Manhattanu spáchat teroristický útok,...Najdete na iDNES.cz