Počítačový jarmark na rozcestí

- Současný Invex už není tím, čím býval. Na první pohled to na letošním 8. mezinárodním veletrhu informačních technologií Invex vypadalo stejně jako na předchozích ročnících: brněnské výstaviště bylo plné techniky, programů i lidí. Jenže opravdu jen na první pohled. Pod povrchem to vře a hraje se vysoká hra o příští osudy této stále ještě velmi prestižní akce.

Už krátce po svém vzniku mohl Invex sloužit jako skvělá ukázka úspěchů otevírající se ekonomiky. Rychle se stal nejen největší akcí svého druhu v postkomunistickém bloku, ale druhým největším počítačovým veletrhem v Evropě vůbec (po hannoverském CeBITu). Nechyběly tu ani takové osobnosti jako Bill Gates a řada dalších zvučných jmen. Již tehdy však prozíravější pozorovatelé upozorňovali, že rychlý rozjezd ještě neznamená vítězství. Počítačový veletrh je totiž běh na dlouhé trati.

ÚSTUP ZE SLÁVY?
Kolem Invexu ještě zněly vítězoslavné fanfáry, ale někteří zástupci počítačových firem už po straně neskrývali své rozpaky nad vlastní účastí. V Brně se totiž začaly projevovat všechny nedostatky tuzemské podnikatelské mentality, jejíž vzácnou vlastností je zabíjení slepic nesoucích zlatá vejce.
A tak vystavovatel platí nehorázné sumy za jakékoliv služby, často i v problematické kvalitě. Navíc si mezi jejich dodavateli ani nemůže příliš vybírat. Po propočtení nákladů pak leckterý manažer zjistil, že přínos z účasti se zdaleka nevyrovná ztrátám. Vydatné pouštění žilou tu ovšem zažijí i peněženky prostých návštěvníků - od ubytování až po občerstvení ve výstavním areálu.
Kromě toho před letošním ročníkem Invexu došlo ke změnám, které vzbudily otázky. Majoritní podíl v pořádající organizaci Brněnské veletrhy a výstaviště získala německá společnost Messe Düsseldorf a bylo také výrazně obměněno vedení.
V takové chvíli asi příliš nepřekvapí, že je slyšet i některé odvážné spekulace. Má německá strana skutečně zájem na tak velkém podniku v sousední zemi? A zůstane Invex na svém dosavadním působišti, když v Praze vzniká nový veletržní areál?
Jisté zatím je jen to, že Invex už své druhé místo v Evropě ztratil. Nové velké výstaviště v relativně nedalekém Mnichově totiž přišlo s akcí Systems München. Nemá tak rozplizlou tématiku jako Invex (je orientovaná především na komunikace a internet), přesto však má přibližně třikrát větší rozsah.

NEPŘEJÍCÍ DOBA
Invex ovšem měl smůlu i ve věcech, které pořadatelé nemohou nijak ovlivnit. Letošní ročník přichází v dobách ekonomické nejistoty a každý šetří - počítačové firmy nevyjímaje. Dobře vědí, že za pět dní účasti na veletrhu jim z kont ubude suma, která se dá využít i účelněji. Tím spíše, že letos víc než kdy jindy přicházejí do Brna návštěvníci, kteří předem vědí, že žádné objednávky neudělají. Nemají na ně nebo jsou alespoň opatrnější, než byli v předchozích letech.
Objevují se i hlasy naznačující, že forma bombastického a drahého veletrhu se definitivně přežila. Zájemce se totiž může dozvědět o nejnovějších výrobcích a službách, aniž by se zvedl od svého počítače (natož pak aby dával v sázku svůj život na "nejdelší jednoproudé dálnici světa", neblaze proslulé D1). Vše je totiž k dispozici na internetu - nikoliv pouze po pět říjnových dnů, ale celoročně.
A tak některé firmy zvučných jmen letos v Brně chyběly. Patřil mezi ně například Compaq, Oracle, Dell a řada dalších. Jiné se již nechaly slyšet, že letos tu jsou naposled.

VŠECHNO A NIC
Bezprostřední dojmy z výstaviště jsou trochu rozporuplné. Ten první je optimistický: internet zatím žádný veletrh nenahradí. Na veletrhu totiž vidíte i věci, které jste ani nehledali, a přesto zjistíte, že vám v něčem mohou pomoci. A kromě toho se žádný obrázek nevyrovná pohledu na skutečnou věc, nebo dokonce možnosti si ji vyzkoušet.
Druhý dojem je poněkud zmatený. Invex je jako špatné umění: najdete tu všechno, čímž se ovšem výsledný dojem neumocňuje, ale spíš dělí. Naráží tu na sebe davy lidí, z nichž většinu zajímá jen malá část exponátů - ovšem část často rozstříknutá po několika pavilonech. Někteří lidé říkají, že i těch pět dní je na Invex málo. Jenže pro opravdu zaměstnaného člověka je pět dní naopak mnoho, Invex, neinvex.
Navzdory upřímné snaze se také zatím nepodařilo od sebe zcela oddělit naprosto různorodé skupiny zájemců. U stánků se dál tísní školní děti a (s trochu nadsázky) zájezdy mysliveckých spolků společně s laickými nadšenci i profesionálními uživateli. A mnozí lidé tu jsou jen proto, že je láká pouťová atmosféra, ohlasy ve sdělovacích prostředcích, barevné prospekty nebo igelitové tašky...
Snad všichni odborníci se shodují na tom, že letošní ročník je zlomový. Invexu nejspíš nezbude než si vybrat jen některá témata, nebo se zaměřit jen na určité okruhy zájemců. Je to totiž asi jediná cesta, jak mu dát lidštější rozměry a přitom jej vyvést pryč od útesů konkurence bohatších měst za humny i svízelné ekonomické situace. Pokud se k tomu nenajde dostatek vůle, zbude časem asi jen vzpomínka na to, že i v České republice kdysi probíhala počítačová akce mezinárodního významu.

Je libo vidět počítačové novinky? Invexu tu je od toho - zatím ještě.

Návštěvníci jsou do výstavních stánků na Invexu lákáni všelijak - třeba i touto autodráhou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video