Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Počítače začala ničit nová Láska

aktualizováno 
- Zapomeňte na Lásku, na světě je nová, nebezpečnější verze agresivního počítačového viru, který na počátku měsíce způsobil škody asi za sedm miliard dolarů. Šíří se také e-mailem a v USA ji pokřtili Nová Láska-A.
Uživatelé jsou však tentokrát na ni většinou připraveni. Zatímco původní vir schovaný v příloze e-mailu ILOVEYOU ničil po neopatrném spuštění všechny obrazové a zvukové soubory, nový vir je schopen smazat všechno.

Navíc se sám neustále přejmenovává, a tak se maskuje.

"Virus přejmenuje všechny soubory na lokálním počítači i sítí spojených stanicích na soubory s příponou *.vbs a nastaví jejich obsah na nulu," vysvětlil Simon Perry ze společnosti Computer Associates. Počet napadených počítačů se odhaduje na tisíce, ale v jedné nejmenované americké firmě paralyzoval 5000 stanic.  

Informační věk se léčí z první Lásky
Svět ještě nespočítal celkové škody po prvním úderu viru Láska a od včerejška již čelí jeho vylepšené verzi. "Nová Láska" se sice podle expertů nerozšíří do tolika počítačů jako první verze, ale přesto podtrhuje permanentní charakter hrozby, jíž je nastávající informační věk vystaven.

"Kdyby se nějaká biologická epidemie objevila současně s touhle počítačovou nákazou, byla by národní stabilita podkopána výpadky v počítačové síti," varoval ve své zprávě americký vládní expert na informatiku Jack Brock.

Mnohým institucím v USA trvalo údajně i pět dnů, než jejich systémy začaly pracovat na plný výkon jako před rozšířením škodlivého programu.

"Virus ukázal slabiny naší vlády ve schopnosti odhalit a včas reagovat na události v kybersvětě efektivním a koordinovaným způsobem," prohlásil americký senátor Robert Bennett.

A to přitom oba viry připadají nejspíš na vrub amatérům, kteří jej rozšířili bez konkrétního záměru, jakkoli mohli důsledky předpokládat. Washington se proto v této oblasti do budoucna obává akcí teroristů a nepřátelských vlád.

I tak stačily dva týdny k tomu, aby se po agresivním viru Láska objevilo nejen dvacet jinak pojmenovaných kopií, ale i zcela nová verze. Ta dokáže vytáhnout z napadeného počítače všechny adresy, a před jeho zničením se navíc pod jiným jménem rozešle dále.

"Je unikátní a mnohem záludnější než původní vir Láska, protože je polymorfní, pokaždé jiný," řekl Eric Chien, šéf výzkumu u firmy Symantec Corp, citovaný stanicí BBC.

Základní obranou zůstává neotvírat v neznámých e-mailových zprávách přílohy - nyní hlavně s příponou *.vbs (visual basic script).

Tato přípona je v běžné elektronické korespondenci naprosto nezvyklá. Dalším rozpoznávacím znakem je jen označení "FW:", zkratka pro přeposlanou zprávu.

Vlastní název e-mailu vir Nová Láska se před každým dalším rozšířením změní.

Vir se začal šířit ve čtvrtek a odhalen byl včera. Vznikl nejspíš v Izraeli nebo v Evropě.
"Může napáchat mnohem větší škody," varuje proto důrazně Perry. Dosud bylo podle odhadů napadeno několik tisíc počítačů, zatímco "stará" Láska pronikla odhadem do 45 milionů stanic.

Většina počítačů je totiž naštěstí již chráněna filtry, které nepropustí e-maily doplněné souborem s příponou *.vbs. Podle expertů je však otázkou času, kdy se objeví další vir, který bude neméně ničivý, ale bez přípony *.vbs, a dokáže obejít aktualizované antivirové programy. Navíc se nemusí omezit jako v tomto případě na Microsoft Outlook a operační systém Windows.

V kybersvětě počítačových sítí existuje již 50 000 virů a denně se tato populace zvětšuje asi 500 nových přírůstků. Jen některé z nich jsou však naprosto nové, a tak agresivní, jako jsou viry typu Láska.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

V italském Janově se zřítil dálniční most, zemřelo 35 lidí

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se zřítilo několik desítek...

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se v poledne zřítil asi 80metrový úsek mostu. Podle poslední bilance...

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...Najednou zmizela cesta. A byl jen pád, líčí český řidič tragédii v Janově

Vrak kamionu české přepravní společnosti Sped - it, který se v italském Janově...

„Najednou zničehonic zmizela cesta. A nebylo nic, jen pád. Myslel jsem, že zemřu. Jsem strašně šťastnej, že jsem to...

Žraloci v Egyptě útočí, cestovky mlčí. V moři je prostě živo, argumentují

Žralok tygří (Galeocerdo cuvier). Ilustrační foto

Cestovní agentury nedostatečně informují o žralocích u Egypta, tvrdí turista, který se sám na podzim roku 2017 s...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Další z rubriky

Zemřel Kofi Annan, bývalý tajemník OSN a nositel Nobelovy ceny za mír

Kofi Annan

Ve věku osmdesáti let zemřel bývalý generální tajemník OSN a nositel Nobelovy ceny za mír z roku 2001 Kofi Annan....

V Janově proběhl státní pohřeb lidí, kteří zahynuli pod zhrouceným mostem

Státní pohřeb obětí spadlého mostu v Janově (18. srpna 2018)

Janovští pohřbili osmnácti lidí, kteří byli mezi 43 oběťmi úterního pádu Morandiho mostu. Obřadu se zúčastnil italský...

OBRAZEM: Až udeří Sověti. Jak se Američané chystali na jaderný armagedon

V Americe dodnes najdete připomínky časů, kdy ve vzduchu reálně visela hrozba...

Betonové tvrze, tunelové komplexy v skalních masivech, tajné chodby pod Washingtonem. V Americe dodnes najdete...Najdete na iDNES.cz