Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Počítače začala ničit nová Láska

aktualizováno 
- Zapomeňte na Lásku, na světě je nová, nebezpečnější verze agresivního počítačového viru, který na počátku měsíce způsobil škody asi za sedm miliard dolarů. Šíří se také e-mailem a v USA ji pokřtili Nová Láska-A.
Uživatelé jsou však tentokrát na ni většinou připraveni. Zatímco původní vir schovaný v příloze e-mailu ILOVEYOU ničil po neopatrném spuštění všechny obrazové a zvukové soubory, nový vir je schopen smazat všechno.

Navíc se sám neustále přejmenovává, a tak se maskuje.

"Virus přejmenuje všechny soubory na lokálním počítači i sítí spojených stanicích na soubory s příponou *.vbs a nastaví jejich obsah na nulu," vysvětlil Simon Perry ze společnosti Computer Associates. Počet napadených počítačů se odhaduje na tisíce, ale v jedné nejmenované americké firmě paralyzoval 5000 stanic.  

Informační věk se léčí z první Lásky
Svět ještě nespočítal celkové škody po prvním úderu viru Láska a od včerejška již čelí jeho vylepšené verzi. "Nová Láska" se sice podle expertů nerozšíří do tolika počítačů jako první verze, ale přesto podtrhuje permanentní charakter hrozby, jíž je nastávající informační věk vystaven.

"Kdyby se nějaká biologická epidemie objevila současně s touhle počítačovou nákazou, byla by národní stabilita podkopána výpadky v počítačové síti," varoval ve své zprávě americký vládní expert na informatiku Jack Brock.

Mnohým institucím v USA trvalo údajně i pět dnů, než jejich systémy začaly pracovat na plný výkon jako před rozšířením škodlivého programu.

"Virus ukázal slabiny naší vlády ve schopnosti odhalit a včas reagovat na události v kybersvětě efektivním a koordinovaným způsobem," prohlásil americký senátor Robert Bennett.

A to přitom oba viry připadají nejspíš na vrub amatérům, kteří jej rozšířili bez konkrétního záměru, jakkoli mohli důsledky předpokládat. Washington se proto v této oblasti do budoucna obává akcí teroristů a nepřátelských vlád.

I tak stačily dva týdny k tomu, aby se po agresivním viru Láska objevilo nejen dvacet jinak pojmenovaných kopií, ale i zcela nová verze. Ta dokáže vytáhnout z napadeného počítače všechny adresy, a před jeho zničením se navíc pod jiným jménem rozešle dále.

"Je unikátní a mnohem záludnější než původní vir Láska, protože je polymorfní, pokaždé jiný," řekl Eric Chien, šéf výzkumu u firmy Symantec Corp, citovaný stanicí BBC.

Základní obranou zůstává neotvírat v neznámých e-mailových zprávách přílohy - nyní hlavně s příponou *.vbs (visual basic script).

Tato přípona je v běžné elektronické korespondenci naprosto nezvyklá. Dalším rozpoznávacím znakem je jen označení "FW:", zkratka pro přeposlanou zprávu.

Vlastní název e-mailu vir Nová Láska se před každým dalším rozšířením změní.

Vir se začal šířit ve čtvrtek a odhalen byl včera. Vznikl nejspíš v Izraeli nebo v Evropě.
"Může napáchat mnohem větší škody," varuje proto důrazně Perry. Dosud bylo podle odhadů napadeno několik tisíc počítačů, zatímco "stará" Láska pronikla odhadem do 45 milionů stanic.

Většina počítačů je totiž naštěstí již chráněna filtry, které nepropustí e-maily doplněné souborem s příponou *.vbs. Podle expertů je však otázkou času, kdy se objeví další vir, který bude neméně ničivý, ale bez přípony *.vbs, a dokáže obejít aktualizované antivirové programy. Navíc se nemusí omezit jako v tomto případě na Microsoft Outlook a operační systém Windows.

V kybersvětě počítačových sítí existuje již 50 000 virů a denně se tato populace zvětšuje asi 500 nových přírůstků. Jen některé z nich jsou však naprosto nové, a tak agresivní, jako jsou viry typu Láska.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...Fico se smíchem podal demisi. Kiska sestavením vlády pověřil Pellegriniho

Dosluhující slovenský premiér Robert Fico (vlevo) předal demisi své vlády...

Politická krize na Slovensku vyvolaná vraždou Jána Kuciaka dospěla k vyvrcholení. Prezident Andrej Kiska přijal demisi...

Zemana „hluboce urazila“ reakce Klausova institutu k inaugurační řeči

Prezident Miloš Zeman hovoří na slavnostní inauguraci ve Vladislavském sále...

Prezidenta Miloše Zemana hluboce urazila věta Institutu Václava Klause, že kritika miliardáře Zdeňka Bakaly nepatřila...

Osobní auto srazilo u obchodního centra v Praze čtyři lidi, dva zemřeli

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

U obchodního centra v pražské Hostivaři srazilo auto odpoledne čtyři chodce. Dva zemřeli, další dva jsou v péči lékařů....

Další z rubriky

Střetu samořízeného vozu s chodcem by nezabránil ani řidič, tvrdí policie

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

Chodkyně, která v noci na pondělí zemřela v Arizoně po střetu se samořízeným vozem firmy Uber, autu náhle vstoupila do...

Hawkingův popel uloží ve Westminsteru. Fyzika pohřbí vedle Newtona a Darwina

Stephen Hawking

Popel jednoho z nejznámějších vědců současnosti Stephena Hawkinga bude uložen ve Westminsterském opatství v Londýně....

VIDEO: V Bangladéši čekají monzunovou sezonu, Rohingům opevňují tábory

Rohingové se v uprchlickém táboře připravují na příchod monzunu

V bangladéšských uprchlických táborech, ve kterých v bídných podmínkách přežívají barmští Rohingové, mají před...

Najdete na iDNES.cz