Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Počítače se stávají součástí českých domácností

  11:03aktualizováno  11:03
Téměř čtvrtina obyvatel České republiky pracuje v zaměstnání s počítačem. Pětina populace využívá internet. Počítače jsou také součástí 17 procent domácností, přičemž ho zde využívá pětina mužů a 14 procent žen. Deset procent dotázaných uvažuje o tom, že si v nejbližších třech měsících domácí počítač pořídí. Vyplynulo to z prosincového šetření agentury Taylor Nelson Sofres Interactive.

Domácnosti plánují nové investice do počítačů
Zhruba 43 procent domácností vybavených počítačem uvažuje o koupi nové tiskárny a 30 procent by si rádo pořídilo rychlejší mechaniku CD-ROM. Pětatřicet procent podnikatelů si pak chce domů koupit místo dosavadního počítače nový.

Z průzkumu také vyplývá, že mezi uživateli počítačů polovina hraje počítačové hry a jen třetina pracuje aktivně s grafikou.

Počítačovou literaturu nejvíce čtou podnikatelé. Více než pětina uživatelů čerpá informace o práci s počítači z televize.

Zájem o internet je velký, možnosti bývají omezené
Čtvrtina dotázaných uvedla, že sice s internetem ještě nepracovala, ale chtěla by ho používat. Sedmdesát procent lidí, kteří se s celosvětovou sítí dosud nesetkali, nemá možnost připojení k internetu. Jedenašedesát procent občanů s ním nikdy nepracovalo, protože nemá počítač, 58 procent uvedlo jako důvod nedostatečné technické znalosti a 36 procent nedostatek času.

Devětatřicet procent uživatelů internetu by se přitom bez něj dokázalo obejít, i když připouští, že s internetem pracuje často. Pro 22 procent lidí je internet nedílnou součástí života, pro osm procent je spíše nutností, ale příliš pro ně neznamená. Jedenatřicet procent občanů se připojuje k internetu jen příležitostně.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Armádní laboratoř zkoumá munici, její životnost prodlouží až na 45 let

Likvidace vyřazené armádní munice v areálu muničního skladu v Týništi nad...

Největší český armádní muniční sklad v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku disponuje jako jediný v Česku speciálními...

Silný vítr způsobil výpadky elektřiny, hasiči likvidují popadané stromy

Spadlý strom zastavil 18. ledna odpoledne nakrátko dopravu mezi Hazlovem a Aší...

Silný vítr, který odpoledne začal foukat v Čechách, způsobil na mnoha místech pády stromů i výpadky dodávek elektřiny....

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Najdete na iDNES.cz