Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Počítače do škol? Hrozí krach

  23:08aktualizováno  23:08
Velkorysý vládní projekt zavádění počítačů do škol, který v příštích pěti letech přijde stát dohromady na více než sedm miliard korun, ohrožuje již nyní - na začátku - krach. Kabinetu se sice pro letošek podařilo ve sněmovně vybojovat téměř dvě miliardy korun na koupi techniky a vzdělávání učitelů. Podle pravicových poslanců však peníze propadnou, protože vláda kvůli zdržování projektu nestihne sumu vyčerpat.

"Jde o velké peníze a vláda jasně řekla, že chce jediného dodavatele. Bude trvat měsíce, než se vyřídí všechny stížnosti a odvolání neúspěšných zájemců, vyhlásí se vítěz, sepíše se smlouva a připojí se počítače. Nevěřím, že se to stihne do konce roku, kdy vyprší možnost čerpat peníze z letošního rozpočtu," říká poslanec Vladimír Mlynář (US).

Výběr jediného dodavatele znamená komplikace i pro regiony. "Nedovedu si představit, jak bude někdo z ministerstv a nebo generální dodavatel reagovat na požadavky každé jednotlivé školy," tvrdí Jiří Houska, informatik školského referátu Českých Budějovic.

Projekt, který řídí ministerstvo školství, navíc absolutně nezohledňuje fakt, že vybavení škol počítači je různé: někde mají nejmodernější techniku, jinde ani počítač. "Všechny školy dostanou stejně," prohlásil Jakub Rainisch z koordinačního centra ministerstva školství.

Právě to ovšem poslanci i zástupci školských referátů v krajích houfně kritizují. "Je to jako v Kocourkově. V okamžiku, kdy pomalu není na platy učitelů, přijde do škol, kde už mají padesát počítačů, dalších padesát strojů," řekl na jednání školského výboru sněmovny Petr Pleva (ODS).

Jakub Rainisch, který má na ministerstvu tuto problematiku na starosti, tvrdí, že jiný postup není možný. "Nelze přeci rozdělovat peníze jenom těm, kteří nemají nic, a poškodit tak ty, kteří byli snaživější nebo se třeba nacházejí v ekonomicky silnějším regionu."

Ministerstvo však nemá v rukou žádný dokument, který by zmapoval, jak na tom která škola je. Řídí se pouze výsledky mezinárodního výzkumu SITES: z něho například vyplývá, že nedostatkem počítačů trpí 76 procent základních škol a více než padesát procent škol středních.

"Bylo by lepší, kdyby si jednotlivé kraje řídily tuto akci samy," říká Houska z budějovického školského referátu. "Stejně bude nutné, aby generální dodavatel spolupracoval s dalšími firmami, které budou řešit situaci v krajích."

Ministerstvo ovšem tvrdí, že pouze díky jedinému dodavateli lze zaručit, aby všechny školy dostaly stejné vybavení. "Ve školách vznikne jakýsi standard, který v dalších letech umožní zahrnout počítače do výuky různých předmětů," tvrdí Rainisch. "Navíc - když byl projekt schválen, žádné kraje ještě nebyly. A ty dnes řeší jiné problémy. Vybavování škol by se mohlo ještě zpozdit."

Projekt, který má žáky připravit pro život v moderní informační společnosti, letos kromě nákupu techniky počítá s první etapou výuky učitelů a také s přípravou výukového softwaru.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nizozemská média odhalila identitu útočníků z Prahy, je mezi nimi policista

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Nizozemská média zveřejnila identitu mužů, kteří o víkendu v centru Prahy brutálně napadli číšníka. Muži měli...

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

Vrchní soud potvrdil zrušení samozvaného doněckého konzulátu v Ostravě

Vedoucí Zastupitelského centra Doněcké lidové republiky v Ostravě Nela Lisková.

Olomoucký vrchní soud potvrdil zrušení samozvaného doněckého konzulátu v Ostravě. Zamítl tak odvolání předsedkyně...

Babiš, Hamáček, Filip. Poprvé jednali o vládě ve třech u jednoho stolu

Předseda ČSSD Jan Hamáček a předseda hnutí ANO Andrej Babiš

Andrej Babiš, Jan Hamáček a Vojtěch Filip se poprvé sešli ke společnému jednání o menšinové koaliční vládě ANO a ČSSD,...

Napadený číšník poděkoval policii i veřejnosti, jeho stav zůstává vážný

Dva hlavní aktéry obviněné z těžkého ublížení na zdraví poslal Obvodní soud pro...

Číšník Miroslav v prvním vyjádření od napadení poděkoval za podporu. „Velmi pozitivně vnímám já i rodina práci policie...

Najdete na iDNES.cz