Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


22:50
Vážení čtenáři, on-line reportáž končí. Děkujeme vám za pozornost a přejeme hezký zbytek večera.
22:45
 • Pochod neonacistů centrem Ústí nad Labem. (18. dubna 2009)

  Pochod neonacistů centrem Ústí nad Labem. (18. dubna 2009) / Autor: ČTK

22:42
"Na to že to byl první ročník, jsem s výsledkem spokojený. Příští rok na pochod navážeme, chceme založit určitou tradici," uvedl pro MF DNES pořadatel Adam Berčík.
22:35
Organizátor Adam Berčík pochod oficiálně ukončil. Poděkoval účastníkům za klidný průběh a požádal je, aby se chovali stejně i na cestě domů.
22:29
Policie zatkla pět lidí, kteří chtěli využít zaneprázdněnosti policistů a snažili se během demonstrace ukrást auto.
22:27
Neonacisté jsou na konci trasy.
22:21
Pochod je v závěrečné fázi, do pěti minut by měl skončit. Nyní je klid.
22:17
Radikálové mají za sebou polovinu plánováné trasy pochodu.
22:13
V čele průvodu je místopředseda Dělnické strany Petr Kotáb. Za ním pak jde Filip Vávra, bývalý vůdce Národního odporu a jeden ze zakladatelů neonacistického organizace Blood&Honour, kterou na konci 90. let rozprášila policie.
22:10
Antifa nakrátko obelstila těžkooděnce a obešla je z druhé strany. Policisté je ale znovu nekompromisně tlačí od průvodu Autonomních nacionalistů.
22:08
Podle České televize potyčkou u hotelu Vladimír pokus antifašistů napadnout extrimisty neskončil. Nezávislé skupiny jejich kordon sledují.
21:57
"Policie antifašisty musela oddělit od nacionalistů, protože neměli povoleno žádné shromáždění," řekla iDNES.cz mluvčí severočeské policie Jarmila Hrubešová.
21:53
Extremisté mají za sebou jednu třetinu pochodu. Minuli takzvanou "uličku hamby", tedy oblast s páskami s fotografiemi ústeckých občanů, kteří na nich rasistům symbolicky ukázali záda.
21:40
Neonacisté prošli kolem antifašistů. Jdou v naprosté tichosti jen se svíčkami v rukou. Policie zatím střetu obou skupin zabránila.
21:37
Průvod je obklopen policejními těžkooděnci a psovody, za extremisty jedou policisté na koních.
21:36
Podle zpravodaje ČTK jsou odpůrci pravicových radikálů vybaveni dlažebními kostkami. Většina radikálů je oblečena v černém, tedy v takzvaném black block stylu, a jsou seřazeni v pětistupech. Průvod jde za zvuku bubnů, které nesou někteří z účastníků akce.
21:34
Policie vytlačují antifašisty do okolních ulic. Ti po nich házejí skleněné lahve. Těžkooděnci zatýkají první z nich, používají zásahové výbušky.
21:32
Neonacisté se blíží k anarchistům, je to zřejmě jediné problematické místo pochodu. Policisté stojí v kordonech, aby se obě skupiny nedostaly k sobě. Novináře pouští dál se slovy: "Na vlastní nebezpečí." Z davu antifašistů je slyšet němčina: "Nazi raus!"
21:26
Na anarchisty u hotelu Vladimír dohlíží desítky těžkooděnců a vodní dělo. Je slyšet bubnování a pískot. Antifašisté skandují "Antifa".
21:21
 • Neonacisté pochodují Ústím nad Labem.

  Neonacisté pochodují Ústím nad Labem. / Autor: MF DNES

21:19
Na jednom transparentu stojí nápis "Nezapomeneme".
21:15
Po hodině projevů asi 300 neonacistů vyrazilo na pochod Ústím nad Labem, bubnují a nesou transparenty.
21:11
Jedna skupina extremistů drží schwarz-weiss-rot vlajku nacistické Třetí říše. Projevy skončily a dav se chystá vyrazit Velkou hradební ulicí do Bratislavské směrem, kde stojí anarchisté. Svíčky mají jen někteří.
21:06
V prvních řadách naslouchajících neonacistů je také člen Národního odporu a Dělnické strany Jiří Švehlík, který svolal před čtrnácti dny pochod rasistů moravským Přerovem. Ten skončil bitkou s policií, čtyřicet extremistů nyní kvůli čelí trestní stíhání. - čtěte: Policie obvinila dva radikály za demonstraci v Přerově
21:03
Na kruhovém objezdu u hotelu Vladimír na rohu Londýnské a Masarykovy čekají na neonacisty anarchisté. Odhadem jich může být dvě stě.
21:00
 • Trasa pochodu neonacistů Ústí nad Labem.

  Trasa pochodu neonacistů Ústí nad Labem. / Autor: Magistrát Ústí nad Labem

20:48
S projevem vystoupil i maďarský nacionalista. Ještě před tím organizátor akce Berčík označil Winstona Churchila za válečného zločince a poté zvolal: "Společným bojem za jednotu evropských národů! Ne multikulturalismus!"
20:40
Nad městem krouží vrtulník.
20:36
Lidickým náměstím kolem 19:30 podle zpravodaje ČTK prošel i odstupující ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb.
20:33
V proslovech řečníků, k nimž se přidala i členka neonacistické německé strany NPD z Chemnitz a člen slovenského extremistického hnutí Hlavy hore, zaznívají slova: "Bestie v kokpitech v boji za takzvaný mír a takzvanou demokracii."
20:27
Řečníci označili spojenecké bombardování, ke kterému došlo v roce 1945, za zbytečné. Projevy v němčině účastníci demonstrace odměňují bouřlivým potleskem. Reakce na slova v češtině jsou podle zpravodaje MF DNES mnohem vlažnější.
20:19
V projevech se střídá Berčík a neznámý Němec. Odmítají, že by dnešní demonstrace měla spojitost s narozeninami Adolfa Hitlera.
20:17
 • Demonstrace neonacistů v Ústí nad Labem.

  Demonstrace neonacistů v Ústí nad Labem. - Pochod extremistů začal na Lidickém náměstí v centrum města. / Autor: MF DNES

20:15
Mezi účastníky demonstrace je také Jiří Bunda z Kladna, který svolal listopadový neonacistický pogrom v Litvínově. Osmadvacetiletý technický pracovník je neformálním vůdcem Autonomních nacionalistů střední Čechy.
20:09
Svolavatel demonstrace Adam Berčík vyzval před pochodem účastníky k dodržování veřejného pořádku, zakázal během něj pít alkohol a kouřit a provolávat hesla. Pokyny přečetl v češtině i v němčině, akce se totiž účastní i pravicoví radikálové z Německa.
20:03
Extremisté se srocují na náměstí, čeká je pochod městem. V rukou drží zapálené svíčky.
20:00
Česká televize uvedla, že do Ústí nad Labem přijel autobus s padesáti německými neonacisty.
19:55
Z Krupky se do Ústí nad Labem přesunul místopředseda Dělnické strany Petr Kotáb. Doprovází ho skupina dalších asi deseti lidí, na oblečení mají znaky této krajně pravicové partaje.
19:32
Neznámý člověk policii oznámil, že ve vlaku z Mostu viděl černě oblečeného muže s batohem plným pyrotechniky. "Ověřujeme to a toho člověka hledáme," řekla iDNES.cz mluvčí severočeské policie Jarmila Hrubešová.
19:27
Podle České televize část neonacistů pronikla do romské čtvrti v Ústí nad Labem - Předlicích, policie je vyvedla ven.
19:13
Svolavatel pochodu - dvacetiletý číšník Adam Berčík - požádal na Lidickém náměstí asi dvě stě přítomných radikálů o strpení. Organizátoři mají technické problémy.
19:05
 • Policisté ukazují předměty zabavené při silničních kontrolách. (18. dubna 2009)

  Policisté ukazují předměty zabavené při silničních kontrolách. (18. dubna 2009) / Autor: ČTK

18:59
Podle policistů nelze vyloučit, že se pravicoví a levicoví radikálové pokusí střetnout po skončení akce. Zeman tvrdí, že i na toto je policie připravena. Do Ústí nad Labem prý také zamířilo několik skupinek Romů, které vyprovokovala dnešní akce Dělnické strany v Krupce.
18:55
Hlavní pochod extremistů má podle velitele Zemana začít ve 20:00. Trasa, kterou hodlají projít, je pět kilometrů dlouhá. Policisté předpokládají, že ji příznivci hnutí urazí asi za dvě hodiny.
18:45
Celkem je na Ústecku nasazeno 1 250 policistů, z toho je asi 750 těžkooděnců.
18:30
Antifašisté shromáždění nedaleko Lidického náměstí u restaurace na rohu Londýnské a Masarykovy ulice čas od času vyzkouší pozornost policejních těžkooděnců. Nárazově se snaží proniknout jejich kordonem na místo, odkud chtějí neonacisté vyjít. Policie tvrdí, že je jasné, že půjdou z Lidického náměstí do Klíšské a zpět. "Žádné odklonění z trasy nepovolím," řekl ústecký velitel policie Zeman.
18:24
Velitel bezpečnostních opatření Oldřich Zeman, který velel také zásahu policie na litvínovském sídlišti Janov, novinářům řekl, že mají poznatky o přibližně pěti stovkách českých neonacistů, kteří jsou na cesté do Ústí nad Labem.
18:15
Policie má od německých kolegů informace, že auty do Ústí míří asi stovka německých neonacistů. Dalších asi třicet jich právě vystoupilo z rychlíku z Drážďan. Dvěma z nich policie zabavila černé prapory, byly totiž na tyčích, které jsou zakázany.
18:05
Podle zástupce velitele ústecké policie Oldřicha Zemana by k žádným potyčkám během pochodu nemělo dojít. "Očekáváme je ale po jeho skončení, především v okolí hlavního nádraží a Mírového náměstí," řekl Zeman na tiskové konferenci.
17:59
 • Nepokoje v obci Krupka. (18. dubna 2009)

  Nepokoje v obci Krupka. (18. dubna 2009) / Autor: Martin Adamec, MAFRA

Diskuse

bětka.báthory: (8:57)

fenryr: Kotrola dokladů (bez ověření v databázi). Proč? Mají snad lidi v občance, že jsou radikálové? Vzbudit děti a otevřít kufr jsem musel, kdybych v tom kufru měl kalašnikova pod kobercem, stejně ví prd. (23:39)

fenryr: Jasně, v osm ráno v autě plném děcek do Ústí Ústečák přivážel nejmíň tři RPG a kilo semtexu. Byli tam kvůli Kubatovi a novinářům. Praktický význam nula. (23:38)

xyxyxyxyxy: xyxyxyxyxy:Vy dva"88", Slováky mám rád, vy dva ale neznáte dějiny, začněte se vzdělávat, je mě z vás smutno, nechte židy napokoji, Hitlera na vás dva. (23:34)

Decadics: MNo jo.. Ale ta policie tam byla určitě z nějakýho důvodu... Né? (23:26)

fenryr: Decadica - já nevím, jezdil jsem dneska do města/z města a jediný, komu jsem se musel podřizovat, byla Policie. Je fakt, že část Antify se musela omezovat, no. Prostě Kubatova hysterie. (23:16)

Decadics: Vite co bylo husty? Sedim doma a najednou slyšim rány jako z děla. Říkam si: ,, Přeci není možný, aby sem ty policejní rozbušky slyšel až tady..'' A Víte co to bylo? Nějakej ohňostroj na Severce...:-D (23:09)

Decadics: HH..XD (23:06)

shellone: nebojte se pristi rok budeme my uctivat pamatku POCHODU neonacistu (23:06)

reslice: to asi nikdo (23:06)

Decadics: Ale prostě nechápu, proč se kvůli 5OO lidem podřizuje celý město... (23:05)

Decadics: Ja vim.... (23:04)

totaknení: Decadics: můžeš to říct svolavateli Adamu Berčíkovi v restauraci Budvarka, kde pracuje jako číšník (23:04)

Decadics: Hm... S tim hlavnim organizatorem Adamem Berčíkem sem chodil dokonce na základku.. Byl o ročník výš... (23:03)

reslice: no jo když jim to zase nějaký volové povolej (23:03)

Decadics: Bydlím v ústí a můžu vám říct, že mě to pěkně štve... Oni to chtějí ještě opakovat!!! To snad není možný...:( (23:02)

reslice: taky souhlasím s prací policie (23:00)

shellone: prave sem se vratil domu bylo to fakt husty, s tou chvalou na policii jen a jen souhlasim a ted uz mizim i odsud.... sedlince dobrou (22:58)

reslice: je to možný... (22:58)

prasklej.buben: nebo je mu minimalne podobnej .:D protoze mi prijde hrozne povedomej.. (22:57)

reslice: Prasklej.buben:Tak to nevím to mi k němu moc nejde aby prodávalračky ale je to možný (22:56)

reslice: Sw1tch:Co to kecáš za nesmysly? (22:55)

Sw1Tch: mno ja tam s nim cekal, protoze nemohl domu xD (22:55)

Sw1Tch: Jak jsem to driv sledoval jenom v TV a na netu tak jsem si taky rikal, ze to vsechno vyprovokuji levicaci ale opak byl pravdou :-D (22:55)

prasklej.buben: prodaval tam nejaky hracky nebo tak neco.. ja tam jako malej chodil kupovat magicky. :D (22:54)

reslice: Prasklej.buben:tak to nevím znám ho jen z tý vinárny (22:54)

Sw1Tch: ja s nim mluvil xD (22:54)

Sw1Tch: jj (22:54)

Neeveew: re&: SI myslim, ze je to naopak (22:53)

prasklej.buben: Hejj husty.. ten vinarnik.. nemel driv kramek naproti vladimiru jakoby porad na masaricce (22:53)